Zdroj: https://www.radkyne.cz/index.php?a=69  •  Vydáno: 26.9.2011 17:08  •  Autor: Richard Kubát

Zlodějské rejdy

Kterak se radkyňským zrušení Městské policie vyplatilo.

V pátek 23.9.2011 večer mi od našeho souseda, který v Radkyni svépomocí opravuje bývalou hospodu (číslo 27), přišel následující mail:

Dobrý den,
posílám Vám zprávu, jen pro informaci, že mně dnes ráno z chalupy někdo ukradl věci cca za 15000 Kč. Budu muset dorazit bránu v příštím týdnu a udělat zabezpečení. Na stavbě jsem měsíc nepracoval, pouze jsem občas zajel. V úterý bylo vše ještě v pořádku. Byl bych rád za jakýkoliv tip. Soused František Rais je dnes ráno cca v 6 hodin ráno viděl. Také je údajně viděla moje horní sousedka, která na ně křičela, ale nereagovali. Přijeli autem, byli dva, zastavili tam, kde stávám já; naproti bráně. Tento týden tam byli minimálně dvakrát. Cizí návštěvu jsem tam měl již víckrát, kdy jsem měl pouze 100% přesvědčení, že se mi ztratilo jen nové kolečko a kabel. Tentokrát mně zmizela čtyři měsíce stará baterie 180 Ah, měděný kabel 70m a sbíječka.
Děkuji za případné informace od místních občanů.

Hned jsem mu odpověděl a napsal jsem mu, že jsme viděli přijíždět šedomodrý Volkswagen s hradeckou značkou. Pokud to nebyl sám majitel objektu s rodinou, rád podám svědectví Policii ČR. Za chvilku jsem dostal tuto odpověď:

Děkuji, dnes jsem to byl já, to je moje soukromé auto: modrý Passat combi, firemní mám v opravě, jiné auto nemám. Ještě jednou děkuji. Zítra budu na chalupě. Policii volat nebudu, bylo by to v tomto případě zbytečné, policajti by se jen smáli, protože to bylo otevřené. Ale pokud byste na místě kohokoliv viděl, budu moc rád, když Policii zavoláte.
Informační email o dnešní krádeži můžete klidně umístit na web.
Zatím se pokusím prověřit možnosti zabezpečení, i když jsem si nemyslel, že je budu někdy v Radkyni potřebovat.

A je to tady. Šlak mě může trefit, když zjišťuji, že se zloději začínají stahovat i do naší mrňavé vísky, kde jsme dříve nechávali auta odemčená i přes noc. Začalo to před lety v domě číslo 22, kde zloději ukradli nějakou hotovost – a pokud si dobře pamatuji na to vyprávění, byla to částka větší než malá. Že bandy ožralů táhnoucí vsí do Paky z diskotéky na Pecce občas něco poškodí, to bychom asi přežili. Ale pak v nedávné době vykradli postupně nějaké věci ze zahrady kovárny (číslo 39), vykradli dílnu sousedům v čísle 25 a teď ta hospoda.

Pak o tom začnete mluvit se sousedy a dozvíte se třeba, že v čísle 40 vylezli obyvatelé večer na vlastní oplocený dvůr a na dvoře stál úplně cizí chlap, který následně utekl. V čísle 2 měli pod střechou zavěšený česnek na zimu a někdo jim ho ukradl. V čísle 22 přijížděl majitel ráno domů z noční směny a v orosené trávě kolem kůlny viděl čerstvě vyjeté koleje od osobního auta, které objíždělo jeho dům – zřejmě ve snaze spatřit něco, co by se dalo ukrást a zpeněžit. Na stavbě pod kovárnou někdo v noci chodil a svítil baterkou; nejspíš hledal cokoli, co by si mohl odnést, když se stavebník nedívá. A jistě se staly i další věci, o kterých nevím.

Všechny tyhle nepříjemnosti se před krátkou dobou staly v domech podél hlavní ("Máchovy") ulice. Slyšel jsem teorii o tom, že zloději potřebují rychlou únikovou cestu, takže se do nitra vsi nepouštějí. Snad je to pravda a my "zevnitř vsi" jsme více chráněni. Nicméně sousedé nám říkali, že i před naši chalupu přijel chlap na motorce, vyfotil si dům a zase odjel – a to naše chalupa je "uvnitř" vsi. Tak ta teorie asi má vážné nedostatky. Už si raději necháme dělat k alarmu i tlačítko "panika", aby bylo možno potichu a dálkovým ovládáním pozvat černé šerify, když se budeme domnívat, že u nás někdo chce krást nebo nám zamýšlí ublížit.

Přemýšlím, jak pomoci našim sousedům, kteří mají své domy v ohrožené oblasti. Ano, kdekdo má dnes alarm a napojení na černé šerify v Nové Pace, ale to nezabrání drobným krádežím na zahradách a v rozpracovaných stavbách, které není možno řádně zabezpečit. Taky nemůžeme na každý roh vesnice dát kameru – především by to bylo drahé a taky bychom asi narazili na úřady, protože sledovat veřejný prostor se dnes bez povolení nesmí. Zloději by si totiž mohli stěžovat na porušení svých osobnostních práv. Nezbývá nám tedy, než trvale pozorovat všechny podezřelé vehikly a zapisovat si jejich značky; když ne na papír, tak alespoň za uši, jak se říká. A v případě, že máme podezření na nekalé úmysly cizích návštěvníků, pak bez váhání volat Policii. Nakonec od toho si ji platíme. Dejte si číslo Policie v Nové Pace do mobilu: 493 721 233. Nebo to taky může být 493 721 333. Vyberte si: stránky Policie ČR a Zlaté stránky ukazují různá čísla.

Jenže všichni dobře víme, že Policie ČR na řešení takto drobných událostí nemá čas a pokud ohlásíme krádež zahradní lavičky, pošle nás k šípku. Městská policie byla slavně zrušena jako zhola nepotřebná. A jako na potvoru se hned začnou ve vsi ztrácet majetky. To se nám tedy to zrušení Městské policie vyplatilo! Kdysi alespoň "měšťáci" občas projížděli každý den vesnicí. Dnes nepřijede nikdo, i kdyby nás mordovali.

Ale máme nové fotbalové hřiště, zlepší se sjezdovka a budeme dokonce možná mít bazén, ten je přece lepší, než nějaká zbytečná Městská policie, nemyslíte?

Však já dobře vím, že si to nemyslíte. Tak se ale příště nenechte oblbnout tlustými barevnými předvolebními příručkami za statisíce a vzpomeňte si na to u komunálních voleb.