Zdroj: https://www.radkyne.cz/index.php?a=68  •  Vydáno: 23.6.2011 20:15  •  Autor: Richard Kubát

Pruty Svatoplukovy

Valdovské stránky, podivuhodný rozhovor, blízké setkání s plazmou, závist a nenávist

Všimli jste si už, milí obyvatelé a návštěvníci Radkyně, že naši blízcí sousedé z přilehlého Valdova zřídili webové stránky obce? Najdete je na adrese http://www.valdov.cz. Asi nebudete pochybovat, že tento počin velice chválím – je moderní prezentovat svou obec tímto způsobem. A je to nejen moderní, je to navíc pohodlné, informace jsou dostupné v jakýkoli okamžik, i na vašem mobilu. Nemusíte třeba hledat, kam jste u všech čertů založili to vydání Achátu, kde bylo napsáno, kdy bude sběr železného odpadu. Taky přispívat a podílet se na směrování osady může kdokoli. Pro osadní výbor je to nejjednodušší způsob, jak informovat většinu občanů. Počítač má doma už kde kdo a internet je na novopacku stále ještě zadarmo - není to žádný rychlík, ale co by člověk měl zadarmo chtít, že?

Osadní výbor ve Valdově se chopil své šance. Začal zveřejňovat zápisy ze svých schůzí a jiné informace ze vsi na webových stránkách obce. Sice by to chtělo trochu zapracovat na úpravě stránek a častěji je aktualizovat, ale hlavní je, že informace tam jsou. Nejvíce se mi líbil zápis ze 3.5.2011, který popisuje přípravu na schůzi osadních výborů s Městským úřadem.

Valdovský osadní výbor vnímá nedostatečné investice do osad stejně jako obyvatelé všech ostatních osad patřících pod Novou Paku. Nakonec radkyňské stránky jsou článků s touto tématikou taky plné. Valdovští se s tím ale vůbec nepářou a "na plnou hubu" říkají věci, které se ostatní bojí vyslovit a to je mi ohromně sympatické. Například píší, že požadují zakoupení informačního radaru, aby napomohli bezpečí obyvatel obce. Doporučují jeho nákup "uhradit z ušetřených 3 miliónů Kč za zrušení Městské Policie" a zdůvodňují to tím, že "když byla MP rušena, bylo uvedeno, že to není kvůli penězům, tak předpokládáme, že tyto peníze jsou teď v rozpočtu navíc". To je skvělá reakce na chabé argumenty městských zastupitelů o zrušení MP. Valdovským jimi nahráli na smeč.

I dál je to čtení velice zajímavé. Osadní výbor ve Valdově píše Městskému úřadu: "Kdy bude vybudována kanalizace a do kdy toto musí být ze zákona o odpadních vodách? Předpokládáme, že takovéto akce jsou v rámci určitých dotačních titulů, takže nepředpokládáme, že to rozpočet města Nové Paky výrazně zatíží. Vzhledem k finanční náročnosti Vás tímto žádáme o navýšení částky určené pro osadní výbory o 2 milióny Kč, kterými plánuje Nová Paka přispět na rozšíření sjezdovky v Nové Pace. Předpokládáme, že investice do osad bude více prospěšná občanům Nové Paky, než investice do společnosti, která provozuje sjezdovku v Nové Pace, nebo stavbu bazénu. Pokud i přesto nebude částka pro nutné opravy svěřeného majetku dostatečná, žádáme Vás o vysvětlení, jak je možné, že Město Nová Paka rozdává občanům Nové Paky 'finanční dary' v podobě neplacení popelnic a poplatků za psy a na investice do svěřeného majetku se peněz nedostává."

Každou větu z předchozího odstavce bych v mžiku podepsal taky, protože si myslím naprosto totéž. Valdovští mají mé sympatie, protože se derou o svá práva a bojují za svou obec. Naši kluci v Radkyni bojují samozřejmě taky a reálné výsledky mají, rozhodně je nechci kritizovat. Ale zdá se mi, že valdovští mají větší a zdravější sebevědomí, a to je v dnešním světě důležité. Tak sebevědomé by měly být všechny osadní výbory a zároveň by měly držet pospolu. Důvod je možno nalézt v pověsti o prutech Svatoplukových.

--oOo--

Doporučuji všem obyvatelům Radkyně přečíst si rozhovor se starostou Nové Paky Rudolfem Coganem ze dne 5.5.2011; najdete jej na této adrese. Starostovým odpovědím věcně není možno příliš vytknout, ale jsou to podivuhodně formulované věty. Budí to dojem, že to panu starostovi rychleji myslí, než mluví (píše) – to je lepší, než kdyby to bylo obráceně. Je vidět, že sport tvoří podstatnou část jeho života a každého, kdo nesportuje, považuje nejspíš za podivína odsouzeného ke krátkému životu strávenému hlavně v čekárnách lékařů. Natvrdo ale říká některá fakta, která by si novopačtí obyvatelé měli zapsat za uši:

Pak si mi líbí tyto starostovy poznámky:

Musím říci, že ten muž je poměrně neobvyklý, ale v zásadě se mi jeho postoje líbí. Až na ten sport.

--oOo--

Nemám rád slovo "tchýně", protože obecně má tak nějak hanlivý nádech. A já mám maminku své paní rád, takže toto slovo bych pro její označení asi nepoužil. Budu ji nazývat jejím křestním jménem, Květa. Obvykle své historky vypráví mé ženě, ale ta je v těchto dnech s kamarádkami na výletě v Americe, tak Květa volala mne a vyprávěla mi stěží uvěřitelnou historku. Poslechněte si:

Ve středu 22.6. v podvečer seděla v kuchyni před stolem s televizní bednou a venku zuřila bouřka. Když příval deště vrcholil a oblohu křižovaly blesky, náhle vypadla elektřina, všechno zhaslo a byt potemněl. Musela to pro ni být nezvyklá situace, protože kdykoli ji navštívím, má všechna světla v bytě rozsvícená, tedy i v místnostech, do kterých po celý den nevkročí - a zároveň vždy běží všechny televize. Vysvětluje to tím, že prý měřič elektřiny je nějaký porouchaný a neměří všechnu elektřinu, která skrze něj prochází, tak to nemá na účty za elektřinu valný dopad. Já si o tom myslím svoje, ale mlčím; starším a zkušenějším se nesluší odporovat.

V nastalé tmě se nad hlavou sedící Květy najednou ozval praskavý zvuk a ze závěsu lustru v kuchyni se pomalu vynořila zlatavá kapka. Líně se protáhla směrem dolů, následně se hlučně utrhla od "čokolády", kterou je lustr připojen k elektrické síti a rozvinula se do podoby plápolajícího míče o průměru kolem 20 centimetrů. Chvíli volně plula vzduchem tak půl metru od užaslé Květy, která se údivem (a asi i strachem) ani nehýbala. Pak se do drátů v bytě náhle vrátila elektřina, světla se rozsvítila a z televize se začaly linout obvyklé blbosti. Světélkující zlatavá koule poněkud znervózněla, pak zrychlila svůj pohyb a nekompromisně zamířila směrem k televizní bedně. Vletěla do útrob TV bedny větrací mřížkou s ohlušující ránou podobnou zvuku výbuchu. Bedna zhasla, světlo v celém bytě se "zhouplo", ale najednou se celý pokoj vrátil do původního stavu, jako by se nic nestalo. Televizi viditelně nic neschází, její do zelena laděný barevný obraz je stejný jako dříve, všechna světla v bytě svítí, dokonce ani pojistky nevypadly. Ani nebyl cítit žádný "elektrotechnický smrad". Obyvatelé bytu, člověk a kocour, vše přečkali bez nejmenší újmy. A to prosím Květa má voperovaný kardiostimulátor neboli pacemaker!

Ano, asi to byl tajemný přírodní jev: kulový blesk. Vidět jej se málokomu podaří za celý život, navíc v prvním patře čtyřpatrového domu uprostřed husté pražské zástavby. Pokud však ano, zhusta se to neobejde bez alespoň částečné destrukce obytných prostor a občas dojde i k úrazům či úmrtí. Tak měla Květa kliku. Kulovému blesku evidentně vadila méně než turecká mýdlová opera, Chuck Norris, komisařka Lescautová nebo veřejnoprávní Janečkovize.

Naše chalupa v Radkyni už taky setkání s kulovým bleskem zažila; ještě za bývalých majitelů. Podle vyprávění sousedů se blesk tehdy do předsíně dostavil po telefonních drátech, chvíli rejdil po místnosti, pak vytrhal ze zdi všechny telefonní i ostatní dráty a nakonec zmizel v zahradě. Toto setkání tedy trochu destrukční bylo. Kulový blesk bych rád viděl, ale o takové setkání nestojím, děkuji pěkně. I když někteří říkají, že kulový blesk je jen vidina způsobená magnetickým polem při bouřce.

--oOo--

Na závěr vám chci ukázat, co se může stát, když vám někdo závidí a nemá vás rád. Závist je naše národní česká vlastnost. Již od útlého věku se dítka učí praktikovat zásadu "malá domů, držet židli, nadávat a závidět". Optimismu a vstřícnosti se našemu národu žel příliš nedostává. Když jsem ve středu jel do práce, všimnul jsem si fyzikálního výsledku závisti nespokojeného občana, který asi byl rozhořčen tím, že někdo má Mercedes, zatímco on sám všechny prachy prokalil v putyce. To je přece jasná nespravedlnost!

Vyfotil jsem to mobilním telefonem, takže kvalita fotek je mizerná, ale následek by neměl ujít vaší ctěné pozornosti. Je to poučné, ale příklad si z výsledku brát nebudete. Aspoň doufám.