Zdroj: https://www.radkyne.cz/index.php?a=17  •  Vydáno: 30.4.2009 23:00  •  Autor: Richard Kubát

Čtvrteční čtení novin

Co píší Nové noviny a co nám sděluje policejní mluvčí.

Dnes večer jsem přijel do Radkyně pozdě a už jsem ani nedorazil na čarodějnický rej a oheň. V bedně po Hercule Poirotovi už nic kloudného nedávali, tak jsem se alespoň probíral výtisky místních novin, které se v chalupě nashromáždily vedle stolu. Myslel jsem, že noviny vyhodím, ale z ničeho nic jsem se začetl a během čtení mne napadlo pár úvah.

Vybral jsem třeba titulky zpráv týkajících se Nové Paky z Nových Novin od března 2009. Vynechal jsem kulturní zprávy, ty jsou vždy pozitivní a o tom, že se něco z oblasti kultury nepodařilo, se obvykle nepíše. Všechny uvedené zprávy jsou z oblasti "život města".

Datum Titulek zprávy, odkaz na internetovou verzi Moje hodnocení zprávy
6.3. V Nové Pace vznikne přírodní amfiteátr dobrá zpráva
13.3. Přemnožení holubi trápí Paku špatná zpráva
13.3. Náměstí bude opět Rumlovo ???
20.3. Paka chystá revoluční změny pro motoristy dobrá zpráva
27.3. Za násilníkem spadla klec dobrá zpráva
27.3. Přípravnou třídu město podpoří i do budoucna dobrá zpráva
3.4. Paka si bazén postaví i bez evropských dotací špatná zpráva
10.4. Paka vyhlásí opatření po dobu hospodářské krize dobrá zpráva
10.4. Unie podpoří opravy kláštera dobrá zpráva
17.4. Herny do svých domů radnice nechce pustit dobrá zpráva
17.4. Alespoň část silnic se letos dočká opravy dobrá zpráva
24.4. Obnova packého kláštera za milióny korun je ohrožena špatná zpráva
30.4. Nová Paka tlačí dopravu z centra dobrá zpráva
30.4. Rozšíření ski areálu radnice vítá, uvolní peníze ???
30.4. Hašek a Dejdar na stadiónu v Nové Pace ???

Ze skladby zpráv usuzuji, že se Nové noviny zaměřují na dobré zprávy nebo prosté komentáře dění ve městě, ale samy nic kriticky nehodnotí. Zprávy jsou spíš pozitivně laděny a špatných zpráv je málo. Vlastně to z pohledu čtenáře nejsou vyloženě špatné zprávy – je to prostě konstatování faktů. A každý usoudí sám, zda zpráva je dobrá, či ne. Moje hodnocení článků už z výše uvedené tabulky znáte – jaké je vaše vlastní hodnocení? Řekl bych, že možná ještě kladnější.

Co takhle zaměstnat nějakého investigativního žurnalistu, aby zprávy dostaly nějakou šťávu? Janek Kroupa je volný, Josef Klíma prý na Nově taky končí; to je tedy hozená rukavice. Třeba by ty zprávy mohly přestat být tak krotké a mohly by začít trochu polemizovat s děním ve městech … kritika a nespokojenost byly vždy motorem pokroku, co svět světem stojí. Úkolem žurnalisty je mimo jiné i poukazovat na problémy, špatná rozhodnutí, nedbalost, aroganci, zpupnost moci, tunelování a jiné běžné neblahé společenské jevy.

Ale já Novým novinám investigavce nezaplatím, tak to asi zůstane při starém. Ovšem musím říci, že miluju rubriku "Víkendové zpravodajství Policie", kterou píše slečna nebo paní H. Klečalová, tisková mluvčí Policie ČR. Když vytahuji po příjezdu do chalupy Nové Noviny ze schránky, vždycky se na tuto rubriku těším. Někdy se dějí opravdu neskutečné věci. Mám rád lidi, kteří dokážou podat popis situace s nadhledem. Tisková mluvčí to umí, tady je pár (zkrácených) příkladů:

No řekněte, není tohle zábavné čtení?