Zdroj: https://www.radkyne.cz/index.php?a=13  •  Vydáno: 13.4.2009 22:26  •  Autor: Richard Kubát

Mimořádně příjemné Velikonoce

Hadi a štíři, hospodářská krize zasahuje Novou Paku, Lucie Bílá v Radkyni.

Ještě ani nebylo svatého Jiří, a v Radkyni už vylézají - tedy nikoli hadi a štíři, leč krásné malé ještěrky. Máme jich na zahradě celkem dost, ale loví je naše kočky. Přísně kočky káráme, aby tak nečinily, ale moc na nás nedbají. Tak se jim alespoň chycenou ještěrku vždy snažíme odebrat a pustit na svobodu. Celkem se to daří, zatím všechny ještěrky zůstaly naživu.

Dostal se mi se zpožděním do ruky březnový Achát a s velkým zájmem jsem si přečetl článek pana Rudolfa Cogana "Na bojišti". Článek přehledně popisuje výsledky úprav silnic, cest a chodníků v Nové Pace a přidružených osadách v roce 2008 a plány města na rok 2009. Při jeho čtení jsem si uvědomil, jak tyto výdaje zatěžují rozpočet města a jak důležitá je tím pádem práce města na získávání dotací, ať již od státu či od EU. Je přirozené kritizovat, když se na nás ve vsi s něčím nedostane, ale pokud vidím souhrn toho, co se musí v celém městě udělat, je mi jasné, že má kritika asi na moc úrodnou půdu nepadne. Stále však platí, že čím dál jsou investice od Radkyně, tím méně se mi zdají důležité. Přesný opak toho, jak to vidí zastupitelstvo.

Nové Noviny 14/2008 píší, že hospodářská krize zasáhla Novou Paku. No aby ne, krize nás zasahuje všechny více nebo méně ... a v mém okolí spíše více. Takže i město začne šetřit a pravděpodobně i mnoho z plánů, které pan Rudolf Cogan v Achátu popisuje, se nebude realizovat. Škoda - nezdálo se mi, že by některá za zamýšlených investic byla zbytečná.

Packý starosta Josef Cogan informuje v NN, jak se město po dobu krize zamýšlí chovat: bude se šetřit, leckteré investice se odsunou, kromě těch návratných do rozvoje města. Bazén se musí odsunout do budoucnosti a rozpočet města se víceméně zmrazí - a mně se to zdá jako správné rozhodnutí. Co jiného může dobrý hospodář dělat? Asi se nedá čekat, že by stát zavedl místo šrotovného nějaké silnicovné, chodníkovné, nebo, nedej Bože, bazénovné.

Projel jsem v sobotu městem po obvyklých trasách a tentokrát mne zaujaly jen drobnosti: s kruhovým objezdem v Krkonošské ulici se zatím moc nepokročilo. V Novopackých sklepech je na zahrádce nový přístřešek, pod kterým se dá hodovat i za deště na čerstvém vzduchu; bude to potřeba vyzkoušet. Fontána před radnicí na rozdíl od kruhového objezdu zase pokročila. Vypadá to, že už stačí jen zasadit stromy a vydláždit plochu - a bude se tryskat. Rybník Farský neboli Bahňák (mám dvě mapy města a na každé z nich se rybník jmenuje jinak; myslím tenhle) je vypuštěný a rybáři, které tem vídávám, zmizeli. Místo nich v rybníce stojí bagr. Kam všechno to bahno odvezou? Je to tedy zatraceně hodně bahna; fakt by mě zajímalo, kam se vejde.

Hospoda na Přibyslavi měla všechny venkovní stoly obsazené, hlavně cyklisti tam ve slunečním svitu doplňovali tělní tekutiny zlatavým mokem. Potlačil jsem chuť dát si taky jedno a vrátil jsem se k domácím pracem na zahradě.

V neděli jsem udělal okružní výlet Radkyně - Bělá - Pecka - Bukovina - Arnoštov - Horní Javoří - Bělá - Uhlíře - Přibyslav - Radkyně. Na Pecce už mají kanalizaci skoro hotovou, ale silnice jsou tam teď hodně rozbité. Hrad přilákal zástupy návštěvníků; parkoviště bylo natřískané jak u supermarketu v pátek odpoledne. V Bukovině jsem neobjevil nic nového, ale v Arnoštově se mi zdálo, že je opraveno mnoho chalup a domů; vesničce to moc prospělo. Úplně nově je opravená budova, ve které před léty mnohými býval místní hostinec. Vypadá krásně. Zapomněl jsem dům vyfotit, ale udělám to někdy příště.

Minulý týden jsem na pár místech v Radkyni vylepil logo tohoto webu, abych přitáhl další návštěvníky a čtenáře. Jednu z nálepek jsem připínáčky upevnil i na obecní nástěnku. Při návratu z výletu po silnici z Přibyslavi jsem si všimnul, že logo z nástěnky někdo odstranil. Domnívám se, že to asi udělal kdosi, komu se nelíbí moje soukromé názory a nepřeje si, aby je lidé četli. Ovšem ocenil bych, kdyby ten, kdo nálepku z nástěnky strhnul, místo toho za mnou zašel na kus řeči a řekl mi otevřeně, co se mu v mých textech nelíbí a v čem konkrétně se mýlím. Rád se o tom s každým pobavím a věřte nebo nevěřte - umím uznat i svou chybu. A webovou prezentaci jsem nedělal jen pro sebe: web je otevřen jak pro osadní výbor, tak pro hasiče, nebo třeba pěvecký sbor, kdyby v Radkyni nějaký byl. Stačí říci.

V pondělí bylo v Radkyni nebe bez jediného mráčku, na roční dobu zcela neobvyklé teplo, ale hlavně ticho jako v katedrále, jen místy přerušované výskotem koledníků. Mimořádně úžasný den. Nachystali jsme dětem nějakou výslužku; hodně jich přišlo na koledu, ale stejně na stole zůstala spousta vajíček i čokoládových zajíců. Byli jsme připraveni na víc koledníků a teď zbylé pochutiny budeme muset sníst sami.

Celá vesnice i všichni návštěvníci měli dobrou náladu, usmívali se a vtipkovali. Jenže všechno pěkné jednou skončí a byl čas jet domů. Když jsme odjížděli, veselení už pomalu ustávalo. Jen na druhé straně údolí ještě zpívala Lucie Bílá a obyvatelé provozovali radostné velikonoční tance kolem pískoviště. Trochu jsme jim záviděli, že jejich veselý den bude delší, než ten náš.

Takže Velikonoce se opět vydařily, ostatně jako každý rok. Ale tyhle byly díky počasí a všudypřítomné dobré náladě přece jen o trochu lepší.