< návrat zpět

Informace o Novopacku pro turisty

Novopacko v Podkrkonoší je známé především jako naleziště drahých kamenů - achátů, jaspisů, ametystů, křišťálů, prokřemenělých dřev a resilin (araukaritů, psaronií, calamitů, stigmarií atd.). Celá krajina vypadá, jako kdyby váhala mezi Českým Rájem a Krkonošemi. To se svým způsobem odráží i v historii této zajímavé oblasti. Když budete procházet samotné město a obce v okolí, jistě vás zaujmou zbytky pozoruhodných roubených staveb, zajímavých pískovcových soch. Snad celková atmosféra města a krajina Podkrkonoší s kouzelnými pohledy do kraje i na Krkonoše vedla k tomu, že se zde narodilo tolik především výtvarných umělců a samotné Novopacko se může pochlubit zajímavou historií. Je to vše o prolínání krásy přírody s duchovním světem. Vybrali jsme proto čtyři vlastivědné naučné stezky (jedna městem a tři okolím Novopacka), které svým způsobem doplňují naučné přírodovědné stezky Novopackem, východní bránou Geoparku Český ráj. Naše stezky v některých místech vybočují ze značených turistických cest, ale vedl nás k tomu důvod a přesvědčení, že je třeba upozornit i na místa, která nejsou příliš frekventována a zaznamenána. Je pochopitelné, že jsme některé záležitosti konzultovali se členy Klubu českých turistů, kteří jako zkušení turisté a organizátoři turistických pochodů navrhují šest zajímavých turistických tras:

  1. Nová Paka (č., 0 km) -> Brdo (č., 3 km) -> Skalka p. Kumburkem (z., 4,5 km) -> Stará Paka žI., 8 km) -> Hvězda (z., 10,5 km) -> Levínská Olešnice (č., 13,5 km) -> Nová Paka č., 19km)
  2. Nová Paka (z., 0km) -> Veselka (z. 3,5 km) -> Kozinec (z., 5 km) -> Horka u Staré Paky (žl. 7,5 km) -> Borovnice (m., II km) -> Stupná (m., 12,5 km) -> Nová Paka (m., 19km)
  3. Nová Paka (m., 0 km) -> Studénka (m., 2,5 km) -> Hřídelec (č., 5,5 km) -> Stavský kostelík – (žl., 11,5 km -> Studénka (žl., 16km) -> Nová Paka (žl., 18km)
  4. Nová Paka (m., 0 km) -> Stupná (po silnicí vpravo, 6 km) -> Stupná (z., 7,5 km) -> Nová Paka (z., 14 km)
  5. Nová Paka (m., 0 km) -> Česká Proseč (m., 2 km) -> Štěpanice (m., 4 km) -> Zboží (z., 6 km) -> Skalka pod Kumburkem (č., 7,5 km) -> Nová Paka (č., 12km)
  6. Nová Paka (č., 0 km) -> Brdo (č., 3 km) -> Skalka pod Kumburkem (č., 4,5 km) -> Kumburk (č., žl., 6 km) -> Skalka pod Kumburkem (z., 7,5 km) -> Zboží (m., 9 km) -> Nová Paka (m., 15 km)

Výchozím bodem našich naučných stezek, které Novopacko nabízí, je Muzejní náměstí (mezi Suchardovým domem a budovou novopacké Klenotnice drahých kamenů), zhruba 200 m západním směrem od Masarykova náměstí (směr Stará Paka). Pod náměstím je parkoviště, o kousek dál autobusové nádraží. Asi 100 m nad Muzejním náměstím je zastávka železnice, kde je také turistický rozcestník.

Na Muzejním náměstí můžete navštívit Městské muzeum, kde je historická expozice s výstavními prostory v bývalém rodinném domě sochařského rodu Suchardů. Naproti muzeu je novopacká Klenotnice s expozicí geologického vývoje Podkrkonoší a expozicí "Spiritismus v Podkrkonoší". Městské muzeum v Nové Pace bylo založené v roce 1908 a snaží se dokumentovat oblast Novopacka, tedy východní část Geoparku Český ráj.

Domníváme se, že dříve než se vydáte na cestu naučnými stezkami východní brány Geoparku Český ráj, bude dobré si najít čas na návštěvu muzejních expozic, které vám o krajině mnohé napoví.