Kategorie: Chalupářovy články a názory

Budynek na otočce

Rozpočtové překvapení, obavy z vylepování a pár pohlednic

V minulém článku jsem se trápil tím, že rozpočet Nové Paky není pro laika příliš čitelný a že v něm nemohu najít investice do Radkyně, především opravu vodojemu na pitnou vodu a novou čekárnu na otočce u tranďáku. Článek jsem publikoval ve čtvrtek 10.4. V pátek 11.4. jsem při příjezdu do osady spatřil zbrusu novou čekárnu, která zřejmě byla už hotová v době, kdy jsem se nad rozpočtem teprve rozmýšlel. Tedy dobrá: jednu investici si můžeme odfajfkovat a v rozpočtu zbývá najít už jen tu opravu vodojemu. Zatím to jde podle plánu ohlášeného naším osadním starostou a to je dobře.

V zimě asi nová čekárna nebude skýtat úplnou ochranu před nepohodou, jako ta stará, protože je z jedné strany otevřená a vichr může vesele svištět i jejím vnitřkem, zvlášť když sněží vodorovně. Ale základní ochranu před deštěm a sněhem poskytne a je o hodně modernější a hezčí, než ta bývalá. O to víc, když ještě svítí novotou.

Podobné přístřešky se v okolí naleznou na více místech, například dole u cihelny. Myslím, že dodavatel je vybrán dobře, čekárna potěší oko a věřím, že bude osadníkům dlouho věrně sloužit. Vandalství se asi časem ani u nás nevyhneme, leč budeme doufat, že přístřešek zůstane nepoškozený co nejdéle. Jako odstrašující varování je v něm umístěna cedulka s nápisem, že je "zakázáno vylepování plakátů pod pokutou 10 000,- Kč". Zajímalo by mě, který zákon či vyhláška stanoví takovou pokutu, kdo ji smí udělit a za jakých okolností. Asi by to nebylo úplně jednoduché, i kdyby se podařilo příslušného lumpa vylepujícího plakát chytit a znehybnit do příjezdu Policie ČR, když Městskou polici už v Nové Pace nemáme. Nicméně jako odstrašující varování pro vylepovače plakátů a jiné podlé kazisvěty to možná poslouží.

Ovšem vylepení plakátu je to nejmenší, co se může stát. Horší by byly neumělé graffiti, nebo spíše jen "tagy" nesmyvatelným fixem nebo sprejovými barvami, obvykle ve formě amatérských čmáranic nejistou pubertální rukou. Města i vsi jsou jich plná. Podívejte se na obrázek vpravo, jak by to třeba mohlo vypadat. Taky by přístřešek někdo mohl rozkopat a povalit, jako se už stalo novému přístřešku u cihelny. Všichni víme, že diskotéka v Pecce, odkud se i Radkyní za ranního kuropění vrací rozjařená a přiožralá mládež, je prakticky za humny. Posilnění mládenci se tváří v tvář podobným novinkám v krajině stávají opravdovými chlapáky a musí vybít svou silovou převahu, aby se blýskli před svými podobně zřízenými křepeličkami - o intelektuální převaze se uvažovat bohužel nedá a nakonec ta ani není příliš v módě. Vždyť to znáte. Ale dost pesimismu a škarohlídství, třeba se tak nestane a jediným poškozením čekárny na dlouho zůstane jen postupné ohlodávání zubem času.

Na památku, jak naše nová čekárna vypadala hned po dodání, jsem pořídil "oficiální" fotografii. Taky jsem vyrobil několik pohlednic, které si můžete okopírovat, vytisknout a poslat přátelům jako "Pozdrav z Radkyně". Najdete je ve fotogalerii.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.