Jaká nezaměstnanost?
Příběh o kácení stromů a čištění vody, následovaný úvahou o nezaměstnanosti.
Už dlouho jsme se ženou s obavami sledovali chování dvou největších jehličnatých stromů v naší zahradě během větrných dnů. Po větrné smršti Kirill, která poničila rozsáhlé porosty v magickém trojúhelníku Valdov-Pustá Proseč-Hřídelec, tedy nebezpečně blízko Radkyně, jsme usoudili, že je potřeba oba vysoké stromy vedle naší "švédské" červené kůlny zkrátit. Oba stromy se při větru ohýbaly skoro do pravého úhlu. A o smrcích se říká, že mají mělké kořeny a křehké dřevo, které se snadno štípe. Kdyby smrky spadly na chalupu, chalupa by byla zralá na zbourání. To by se nám asi příliš nelíbilo.
Konzultovali jsme to se sousedem, který podobný zásah do stromů u svého domu již učinil. Koruny jeho smrků se během dvou let po zkrácení uzavřely a dnes se skoro nepozná, že jsou stromy nižší. Soused nás povzbudil a ujistil, že se nemáme čeho bát. Tak jo, jdeme do toho. Ale ne sami; zjednáme na to odborníka.
Otevřeli jsme Seznam/Firmy a hledali jsme firmu, která umí kácet či zkracovat stromy v zástavbě a na špatně přístupných místech. Oslovili jsme celkem šest firem z okolí Nové Paky, Jičína, Trutnova, Hradce Králové a Náchoda. Vybírali jsme jen takové, které mají webové stránky s popisem firmy, ceníkem a fotografiemi z akcí. Všem jsme elektronickou poštou poslali podrobnou poptávku kácení a odvozu odpadu. Tipněte si, kolik z nich nám odpovědělo. Správně, neodpověděla nám ani jedna z oslovených firem. Máte 500 bodů.
Po dalším hledání se ozvala malá firma z Prahy, která na základě zaslaných fotografií slíbila práce provést. Dohodli jsme se a pánové začátkem března přijeli. Byli to dva studenti dendrologie na České zemědělské univerzitě, provozující vlastní firmu na rizikové kácení. Přestože vítr fičel, sněžilo a psa by nevyhnal, pánové se ihned pustili do práce. Šplhali po obou smrcích jako kamzíci po skalách. Stromy zkrátili více než o třetinu a rány ošetřili štěpařským voskem. Na letmý pohled nepoznáte, že by stromy byly zkrácené; zásah byl proveden velmi citlivě. Pak ještě zkrátili břízy a osiku na louce u sousedů. Všechno silnější dřevo ze smrků pořezali a naskládali na úhledné hromádky, zelené větve s jehličím složili zvlášť. Dokonale po sobě uklidili. Však se sami podívejte, až půjdete přes náměstí v Radkyni.
Pak si řekli o částku, která mi doslova vyrazila dech. Myslím tím, jak byla nízká. Něco jsme klukům přidali, a protože jsme s jejich chováním a prací navýsost spokojeni, rád zde na ně uvedu kontakt, kdybyste něco potřebovali pokácet: http://www.drevo-kaceni.cz/, e-mail mají "info@drevo-kaceni.cz". Můžeme je rozhodně doporučit.
---ooOXOoo---
Po opravě radkyňského vodojemu má tekutina, která vytéká z vodovodu, mnohem lepší vlastnosti, ale stále se v ní objevuje červenice a stále strašně vysušuje ruce. Během brigády okolo vodojemu jsem dobře viděl usazené červené bláto na jeho dně, tak je jasné, kde se červená voda bere. Když není možno vodojem udržet bez naplavené hlíny, chtělo by to částečky hlíny z vody před jejím použitím odfiltrovat. Místní vodu nepijeme, ale voda zanáší kotle, splachovače a vodovodní trubky. Před časem se náš splachovač tak zanesl hlínou, že v týdnu začal protékat, žumpa se naplnila a její obsah přetékal vrchem. Vypumpování naší žumpy velikosti protiletadlového krytu přijde na minimálně 3000,- Kč a to se mi fakt nechce platit zbytečně. "Bazénáři pro Novou Paku" asi Radkyni s červenicí moc nepomohou, protože by museli zaplatit stavbu úplně nového vodojemu. To se ještě před koncem světa nestane, tak se holt každý musí snažit sám.
Říkali jsme si, že opatření vodního přívodu filtrem musí být pro instalatéra jednoduchá věc a že novopačtí instalatéři s tím určitě budou mít bohaté zkušenosti. Tak jsme opět našli několik firem z Nové Paky, Lázní Bělohradu a okolí; tentokrát jich bylo celkem osm. Napsal jsem všem podrobný e-mail s popisem situace a s požadavkem na instalaci filtru mechanických nečistot. Na závěr jsem je požádal o cenovou nabídku s doporučením vhodného filtru. Jak myslíte, že to dopadlo tentokrát? Ano, odpověděli jste správně: zase ani jedna odpověď. Máte 1000 bodů a postupujete do dalšího kola.
Začal jsem tedy sám s pomocí strejdy Google hledat filtr, který by se umístil na vstup vody do domu a který by se postaral o filtraci mechanických nečistot. Vybral jsem jeden, který se zdál bytelný, jednoduše se čistil a měl řadu dalších užitečných vlastností. Zavolal jsem dovozci, ten mi vysvětlil, jak filtr funguje a doporučil mi nechat si udělat rozbor vody. Pokud voda má ještě jiné závady, navrhne mi zařízení na další čištění. Rozbor vody dopadl dobře, viz protokol na stránce "Obecní vývěska", tak stačí jen mechanický filtr. Novopačtí ani bělohradští instalatéři zjevně nebyli ochotni se instalaci věnovat, tak jsem se dohodnul s panem Václavem Králíkem z firmy SClub ze Svratouchu, který obratem přijel ze vzdálenosti přes 100 km a filtr "Judo Profi Plus" mi přivezl, nainstaloval, oživil a vysvětlil jeho šikovné ovládání za vynikající cenu. Bylo to za odpoledne hotové a jsem naprosto spokojen. A filtr opravdu funguje: jen za víkend nachytal slušný povlak jemného bahna.
Poznámka pro techničtěji založené čtenáře: Filtr se čistí za plného provozu a přitom vůbec nemusíte zavírat vodu. Stačí 7x otočit kohoutem na horní straně filtru až na doraz a pak zase zpět. Kartáčky uvnitř spirálovitě očistí filtr, voda zachycené nečistoty vyplaví do přistavené nádoby a jede se dál. Pak vynulujete hodiny na vrchní straně a filtr na vás po nastavené době pískne, abyste nezapomněli na jeho další propláchnutí. Jednoduché jako facka, obsluhovat to může i žák mateřské školy. Podívejte se na fotografie naší instalace. Rád vám filtr ukážu, budete-li chtít; přijďte se podívat.
---ooOXOoo---
Na základě popsaných zkušeností s řemeslníky se vás nyní ptám: opravdu si myslíte, že je u nás vysoká nezaměstnanost? Já si naopak kacířsky myslím, že nezaměstnanosti by asi mělo být víc. Omlouvám se těm, kteří by pracovat chtěli, avšak nenacházejí příležitosti. Ale proč mi musí práce v domě zajišťovat řemeslníci ze stokilometrových vzdáleností? Jak je možné, že 14 (!) oslovených místních firem včetně mnohých z města, kde jsou "nejlepší podmínky pro podnikání", nestojí o zakázku? Navíc ani jedna jediná z nich nemá tu slušnost za poptávku poděkovat a odepsat třeba jen "nemám zájem"? Neumí snad pracovat s elektronickou poštou? Tak proč jako kontaktní údaj uvádí e-mailovou adresu? To je zakázka za nějakých 12000,- Kč bez DPH pro místní firmy nezajímavá? Jak to, že taková firma ještě nezkrachovala? Může firma, která se takto chová k zákazníkům, přežít v konkurenci? Asi jo, jak se bohužel zdá, se všemi těmi dotacemi a pobídkami z EU. A to je vážná chyba.
Hlavně, že všichni bědují, že je všechno špatně a jak se nedostává peněz. Ale na pivínko, tabáček a frťánky jsou peníze a čas pořád - a v hospodě se tak dobře na všechno nadává: na vládu, na poslance, na ministry, na zaměstnavatele, na prezidenta, na poměry, na partaje, na státní aparát, na kmotry, na korupci … a všichni nadšeně souhlasí. Jenže jejich ruka za podpory odborů zůstává trvale natažená k sociálním dávkám: státe, koukej platit, jinak ti pěkně zavaříme - protože práce je pro mnohé postsocialistické "pracanty" až ten poslední zoufalý pokus, jak přijít k penězům.
Autor: ![]() Vydáno: 26.3.2013 16:15 Přečteno: 30270x Hodnocení: 97% (hodnoceno 15x) Vaše hodnocení: |
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.