Kategorie: Chalupářovy články a názory

Ovar na Hrad!

Jak radkyňští volili prezidenta, mediální kampaň, hlavní cena za podlost a bezcharakternost.

Tak máme nového prezidenta. Někteří jsou spokojení, jiní ne, ale taková je demokracie. Jako po každých volbách se i teď podíváme, jak probíhaly prezidentské volby v Radkyni a v Nové Pace.

Prakticky vše se dá vyčíst na serveru Volby.cz a odtud i rozbor čerpá. Výsledky prvního kola v novopackém okrsku 13, tedy v naší bývalé škole v Radkyni, byly pro mnohé včetně mne opravdu překvapivé. Vyhrál zde těsným poměrem 27,11% hlasů Karel Schwarzenberg nad Milošem Zemanem s 25,42% odevzdaných hlasů. Třetí byl Jiří Dienstbier a Jan Fischer kupodivu až čtvrtý. Poslední byla Zuzana Roithová. To není příliš překvapivé, protože před volbami byla málo vidět, do kampaně nevložila mnoho peněz a většinu roku tráví v evropských institucích v Bruselu, takže ji lidé moc neznají. Bylo mi to trochu líto, protože jsem se s paní doktorkou jednou obchodně setkal, ještě za jejího působení v pozici ředitelky Vinohradské nemocnice v Praze. Působila na mne jako příjemná, inteligentní a vzdělaná žena, se kterou bylo radost jednat. Býval bych jí přál lepší umístění, vážím si jí, ale její šance byly malé. Volební účast skoro 74 procent voličů je tradiční silnou stránkou radkyňských. Je dobře, že přes veškeré zklamání z politiky sousedé berou volby vážně a přišlo jich hodně. Patří jim za to i můj dík.

V celé Nové Pace byly výsledky obdobné, jen Jiří předstihl Miloše: Karel 22,54%, Jiří 18,86%, Miloš 18,09%, Jan 16,92% odevzdaných hlasů. Účast voličů byla o chloupek menší, než u nás v Radkyni: 66,7%. Na chvost s 2,05% hlasů spadla domina Bobo. Stále nemohu uvěřit tomu, kolik lidí ji skočí na lep. Tuhle ženskou budou muset něčím tvrdým umlátit, jinak bude v každých dalších volbách kandidovat za jakoukoli stranu, pokud se to nezdaří za tu její vlastní. Rád ji nemám, ale vytrvalost se jí tedy upřít nemůže. Asi je ta politika fakt dobrý kšeft. ODS ve volbách dostala facku za všechny ty Bémy a Řebíčky a řadu dalších, kteří jsou veřejností vnímáni jako hrabivci s hroší kůží, jimž pramálo záleží na blahu obyvatelstva. Ne, že by ti v jiných stranách byli jiní, viz doktor Rath, o jehož charakteru všichni věděli dávno před tím, než byl chycen s jedním z řady úplatků. Nicméně taková je prostě politika - láká lehkoživné tlustokožce s ostrými lokty vidinou pohodlných zisků z korupce. ODS právě vládne a zemi se nedaří nejlépe, takže tato strana je přirozeným hromosvodem vášní voličů. Přiznávám, že dříve jsem dlouho býval voličem ODS, ale v posledních volbách jsem též nenašel dost argumentů, abych jí svůj hlas dal znovu. Kandidát ODS pohořel a pohled do zachmuřené tváře pana premiéra po skončení prvního kola voleb byl naprosto výmluvný.

Výsledky prvního kola všichni známe, komu doposud unikaly, může si je najít zde.

První kolo celého cirkusu tedy skončilo. Jen co oba postupující kandidáti dopili své sklenky šampaňského, hned začalo jít znovu do tuhého. Tak drsnou kampaň však republika ještě nikdy nezažila. Tolik urážek, lží, zkreslování fakt, výpadů, nepodložených obvinění, podpásovek, vulgarit, podlostí, mlžení, podrazů, podplácení a dalších ohavností naše veřejnost ještě nikdy předtím neslyšela. Nával sprosťáren v internetových diskusích pod články dosáhl absolutního vrcholu. Celé rodiny se kvůli rozdílným názorům na jméno budoucího prezidenta rozkmotřovaly, milenci rozcházeli, opilci před putykami bili do krve. Zákulisní šíbři z volebních týmů žebrali o podporu u osobností známých z tisku a televizí a slibovali za to milióny. Podporu osobností pak oznamovali i když ji nezískali. Osobnosti je za to na oplátku žalovaly. Známé televizní tváře veřejně podporující své kandidáty byly v tisku osočovány z fašismu nebo prostituce. Zděšený končící prezident vyhrožoval emigrací. Do volebního boje se pár podlostmi dokonce zapojila celá Klausova rodina. Bývalí agenti StB oprášili staré známé praktiky a otevřeně se vložili do kampaně. Obchodníci nabízeli slevy na zboží a pivo či víno zdarma za volební lístek neoblíbeného kandidáta. V souvislosti s volbami bylo podáno několik trestních oznámení. To jsme opravdu doposud nezažili. Pěkně jsme se světu představili, nazí jako opice. Naštěstí to všechno v sobotu skončilo.

Ve druhém kole prezidentských voleb odevzdalo svůj hlas v okrsku 13 v Radkyni 72,15% registrovaných voličů, tedy jen o dva méně než v kole prvém. Miloš získal 58,92% hlasů, Karel 41,07% hlasů. V celé Nové Pace byla volební účast 62,16%. Miloš získal 51,20% hlasů, Karel 48,79% hlasů. Vítězem voleb je tedy Miloš Zeman. Sláva vítězům, čest poraženým.

Ani radkyňští, ani novopačtí nepřekročili svůj stín a volili zdánlivou jistotu. Zalekli se využít svobody, uvěřili hanebným nacionalistickým pomluvám během nečisté kampaně a do volebních místností nepřinesli své sebevědomí a víru ve změnu. Zvítězil strach z jiného.

Vyhrál váš favorit? Můj tedy rozhodně ne. Přestože je Zeman bezesporu inteligentní, vůbec nevěřím, že má dobré charakterové vlastnosti. Pro mne nepředstavuje slušného člověka. Navíc mi během většiny televizních debat připadal opilý. Hradního pána chorobně toužícího po slávě, obklopeného ovarem, lacinou kořalkou, stupidními žerty a šovinismem jsem nechtěl. Prostě burana. Ale přežili jsme Klause a přežijeme i megalomanského Zemana. Budeme se za něj stydět, jako kdysi Rusové za Jelcina, ale nakonec si zvykneme.

Hlavní cenu za odpornost ve volební kampani si však odnáší někdo jiný: odcházející prezident Václav Klaus. Ten prohlásil, že "… český národ se nenechal zmást neuvěřitelnou mediální protikampaní. A kdybych chtěl použít nadsázku, která u nás tolik běhala, tak já bych řekl, že teď konečně tedy zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí."

Z této věty se mi udělalo skutečně fyzicky zle. Byl to právě Zemanův tým, který vnesl do mediální kampaně volebního boje všechny ty nacionalistické špinavosti. Kopnout si do prvního prezidenta, který tuto zemi přivedl ke svobodě v okamžiku, kdy se už nemůže bránit, je nízké, podlé a zavrženíhodné - Klausův mindrák z Havla musí být gigantický. Posvětit éru bezostyšného rozkrádání státu během trvání opoziční smlouvy a spojit Zemana s Havlovým heslem o pravdě a lásce, to u Klause prozrazuje pokřivení charakteru skutečně obludných rozměrů. Už aby byl z Hradu pryč a čert s ním!


print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.