Kategorie: Chalupářovy články a názory

Poklad za sklepní zdí

Podkrkonošský horor, pavoučí pokrývka a pálenky, zachycené útržky dávných časů.

Jak mnozí z vás již dlouho vědí, v Radkyni je jednou z nejstarších budov bývalý hostinec. Panuje o něm všeobecné přesvědčení, že v něm kolem roku 1833 přespal Karel Hynek Mácha během své cesty do Krkonoš a Českého ráje. Tato pěší cesta Máchu inspirovala k sepsání jednoho z děl. Jeho Pouť krkonošskou můžeme směle označit jako první český horor. Mladý muž putuje ke Sněžce, na jejímž vrcholu nachází klášter, ve kterém žijí mniši. Kromě živých a mrtvých mnichů jsou tu i mniši, kteří jednou za rok vstávají z hrobů. Nemohou opustit klášter a toužebně hledí na kvetoucí jarní přírodu za jeho zdmi. Jejich postavení je natolik zoufalé, že řada z nich raději zvolí věčnou smrt. Ke stejné volbě dojde po úvaze i sám poutník ... ale to si jistě pamatujete ze školy.

O hostinci jsem již psal v článku "Hospodská historie", ale loni v létě hostinec znovu vzbudil všeobecný rozruch. Během jeho přestavby totiž došlo k překvapivému nálezu pokladu ukrytého za zdmi sklepa. Při rekonstrukci zdiva v nejtemnější části klenutého sklepení dělníci náhodou narazili na část zdi, která byla nápadná poněkud jinými pískovcovými kameny. Podle místní pověsti se někde ve vsi měl skrývat boční vchod do bájné chodby mezi hrady Kumburk a Pecka. Dlouhá léta však utajený vchod nikdo nedokázal najít. Že by stavebník měl takové štěstí a vchod nalezl nyní? Katakomby by asi byly zčásti zavalené, ale kdo ví, třeba by se v nich mohla skrývat spousta mimořádných překvapení.

Dělníci se stavebníkem se v očekávání vzácných archeologických nálezů horlivě pustili do práce. Když však rozebrali první vrstvu zdiva, zjistili, že našli něco docela jiného než spojovací chodbu. K překvapení všech přítomných se objevila dutina s úložným prostorem, ve kterém - opředena letitými pavučinami - spočívala baterie lahví s více než padesát let starým alkoholem.

img

Lahve pod hustou vrstvou pavučin skoro nebyly k rozeznání. Alkohol pocházel z hospodských zásob, možná ukrytých před konfiskací, nebo utajených před četníky či výběrčími daní. Našlo se jej asi šedesát litrů. Zásoba obsahovala oblíbené likéry z první poloviny minulého století. Mimo známé druhy tam byl i domácí likér z mladého bukového listí zvaný Fagus, trpký Jeřabinový cloumák nalévaný jako ochrana před čarováním a blesky, babský likér Amelanch z muchovníku, pomerančů, hřebíčku a skořice a zdaleka nejpopulárnější Radkyňská verpánovice - její neobvyklou chuť podobnou jalovcové již občané Radkyně nejspíš dávno zapomněli.

Razítko nalezené na krabici s filmemJenže to nebylo všechno. Nahoře na lahvích se našla i pečlivě uzavřená a zaletovaná kulatá kovová krabička. Její otevření bylo náročné a zdlouhavé. Opatrnost se ale nálezcům vyplatila. V krabičce opatřené razítkem Místní jednoty ČSH se skrýval filmový záznam s dobovými záběry ze vsi. Film točený amatérskou kamerou je záležitostí posledních 50-60 let, takže do výklenku musel být uložen později než lahve s alkoholem. Někdo ze vsi tedy musel o úkrytu vědět a používat jej pro své účely. Jak by se taky do uzavřeného prostoru dostali pavouci, jejichž pavučiny hustě oplétaly shromážděné tekuté poklady? Přístup do úkrytu tedy asi někdo měl, ale byl to zřejmě abstinent, protože zásoba lahví se zdála nedotčená. Před kým ale ten neznámý člověk skrýval filmový pás? Bude na něm nějaká třeskutá informace, třeba v podobě politické výzvy, která by autorovi přinesla ohrožení stávajícím režimem a jeho Státní bezpečností? Budou na něm pikantní záběry z domácností příslušníků hasičského sboru určené jen pro pány? Bude na něm zachycen život spiritistů a vyvolaní duchové? Důkazy o zločinech z vášně na Novopacku? Po léta utajovaný filmový záznam havárie a úplného zničení hasičské stříkačky místního sboru během její první cesty k požáru? Tvář Karla Hynka Máchy?

Naděje na senzační odhalení na objeveném filmovém záznamu ale poněkud pohasla v okamžiku, kdy se zjistilo, že vlhkost a plíseň si našla cestu i do zaletované krabičky. Většina filmového pásu byla poškozena a film nebylo možno založit do promítacího přístroje. Mravenčí pílí restaurátora ing. Čeňka Brázdy z Lovosic, který se uvolil pokusit se film restaurovat, se podařilo přenést zachované fragmenty filmu do digitálního formátu. Nejde o žádné senzační záběry, ale na pásu je dokumentován krušný život obyvatel ve válkou zbídačené vsi pravděpodobně těsně po druhé světové válce, nejspíš mezi léty 1949 až 1955. Přesné datum se nikdy nedozvíme a můžeme se o něm pouze dohadovat. Veškerá očekávaná skandální odhalení tak zůstanou již na věky věků skryta před zvědavými zraky.

Čtenáři tohoto webu mají nyní jako první možnost seznámit se s obsahem zachráněných útržků dávného amatérského záznamu. Podívejte se na to, jak se u nás žilo před mnoha lety a o co lépe se máme dnes. Stačí kliknout na obrázek níže.

Je možné, že majitel nemovitosti uspořádá ochutnávku starých a vzácných likérů po skončení prací na přestavbě budovy. Na to si ale ještě nějaký čas počkáme a budeme mu držet palce, aby mu to šlo od ruky - čím dříve rekonstrukce skončí, tím dříve si užijeme.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.