Kategorie: Chalupářovy články a názory

Odkaz předků

Mapa historických a tradičních místních názvů v Radkyni a blízkém okolí

Pamatujete si, milí čtenáři, co znamenaly pojmy jako "Veřejná bezpečnost", "kádrový posudek", "Výbor lidové kontroly", "pětiletka" nebo "devizový příslib"? My starší si to pamatujeme docela dobře, ale ti mladší by už leckdy odpovědět neuměli. Na jednu stranu je dobře, že tyhle pojmy již jsou v propadlišti dějin, ale myslím, že zapomínat by se na ně rozhodně nemělo, aby se, nedej Bože, zase někdy nevrátily do našeho života.

Ale o tom ani o politice dnes psát nechci. Raději bych tentokrát připomněl obyvatelům a návštěvníkům Radkyně některá místní jména, které buď doposud neznali, nebo která už naopak možná pomalu zapomínají. Jde o tradiční jména míst v Radkyni a okolí, která vytvořili naši předkové, ale která v žádné turistické mapě či plánu města nenajdete. Tyto názvy pomalu mizí z naší paměti. Jsem přesvědčen, že by byla velká škoda je nadobro zapomenout.

Starousedlíci to jistě budou vědět, ale víte vy, kde v Radkyni či jejím okolí byla místa s názvem "Horka", "Verpány", "Ježibaba", "Paulova studánka" nebo "Žbelík"? Já to ještě donedávna nevěděl. Na myšlenku zmapovat tyto názvy mne přivedlo vyprávění o zapadlém automobilu kdesi ve Verpánech. Když jsem chtěl celou historku popsat na těchto stránkách, uvědomil jsem si, že vlastně nevím, kde a co jsou "Verpány". Na podrobné turistické mapě taková lokalita nebyla uvedena, tak jsem se musel zeptat sousedů a při rozhovoru došlo i na odhalení spousty dalších místních jmen.

Tak postupně vznikla první verze mapy místních pojmů v Radkyni, kterou vám nyní předkládám k prohlédnutí. Přidal jsem do ní kromě tradičních názvů i popis některých význačných míst ve vsi hodných zmínky. Mapa je vytvořena pomocí nové služby mapového serveru Google, kde je možno si vytvořit vlastní mapu se značkami a popisy. Dodatek ze 4.3.2011: původně v tomto článku byl návod, jak najít uživatelskou mapu i bez znalosti přesné adresy odkazu. Google ale nedávno změnil vlastnosti uživatelských map a v okamžiku, kdy píši tento dodatek, se uživatelské mapy už nedají vyhledat (nebo prostě jen nevím, jak na to). Můj původní návod přestal platit, proto jsem jej odstranil. Mapu tedy najdete pouze kliknutím na následující přímý odkaz. Stejný odkaz jsem pro jistotu dal i do sekce "O naší vesničce".

Mapu místních názvů a důležitých míst v Radkyni najdete zde. Jednotlivá místa jsou označena barevnými obrazci nebo značkami. Netvrdím, že jsem na nic nezapomněl a že vše je naprosto přesně označené. Kuriózní je to, že jsem si v článku "Jména ulic v Radkyni" před časem vymyslel jméno "U kapličky" a teď jsem se dozvěděl, že se té ulici tak doopravdy říká. To mě dostalo. Naopak s tou "Údolní" jsem se netrefil. Budu rád, když mi dáte své připomínky, abych mohl mapu postupně upřesňovat a případně doplňovat i další informace.

Na následujícím obrázku je malé okénko s náhledem na mapu. (Pokud se vás prohlížeč bude ptát na povolení "ActiveX" a "plug-in", klikněte na "ano, povolit".)

Radkyne, mistni nazvy

Lepší je ale zobrazit si mapu Radkyně, místní názvy ve velkém okně na celou obrazovku.

Mapu ve velkém okně je možno libovolně zvětšovat či zmenšovat posuvníkem v levém horním rohu mapy. Lepší je asi vpravo nahoře zvolit satelitní zobrazení (foto krajiny z nadhledu) a na stejném místě vypnout "Štítky", tedy zrušit zaškrtnutí vlevo vedle této možnosti, aby zmizelo překrytí mapy mírně nepřesným plánem silnic. Vlevo na obrazovce pak najdete legendu s popisem míst v Radkyni a jejím okolí. Když kliknete na libovolný nadpis v legendě, mapa se přesune na příslušné místo a zobrazí se i jeho popis, někdy i fotka a odkaz na článek, kde se o objektu píše více. Legenda je už dnes poměrně dlouhá, takže pro její celé prolistování budete muset použít posuvník vpravo vedle legendy. Text s popisem se objeví i v případě, že kliknete přímo do mapy na příslušný barevný obrazec nebo značku.

Užijte si to - a dejte, prosím, vědět, co dalšího bych v mapě měl označit nebo co je nepřesné. Můžete použít kontaktní formulář, nebo mi napište na richard (zavináč) radkyne (tečka) eu.

Za pomoc s místními názvy moc děkuji Honzovi a Věře Svobodovým, kteří mi názvy poskytli a ohromně mi pomohli s přípravou mapy; bez nich bych mapu nesestavil.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, Místní názvy odpovědět
Ahoj Richarde, vyhledávat místní a pomístní zapomenutá jména je velmi záslužné, zábavné a poučné: na světě mělo dřív všechno svá jména, než jsme je zapomněli. Držím palce.
PS: Kdo byl ten Jirásek, co vlastnil rokli?
icon odpověděl(a)
Ahoj Kooste, moc děkuji za pochvalu a držení palců. Myslím, že sbírat a publikovat zapomenuté informace budu i nadále; záslužné to možná je, ale především mě to baví.
A na toho Jiráska se budu muset zeptat starousedlíků - sám to nevím. Až to zjistím, doplním to do mapy nebo do dalšího článku.