Kategorie: Chalupářovy články a názory

Adventně vážně i nevážně

Starosta na drátě, slaměný vdovec, krásný blázen a šílená kráva

(Obnovený a mírně přepsaný článek, který se ztratil po havárii serveru dne 16.12.2010.)

Novinářská praxe má dnes díky internetu nové podoby a jednou její zajímavou formou je "online" rozhovor, kdy čtenáři kladou dotazy ze svých počítačů přes internet a zpovídaný činovník na ně písemně odpovídá z redakčního počítače. Tato forma diskuse "na dálku" je sice pro diskutujícího o trochu pohodlnější než běžný rozhovor, protože přece jen má více času na rozmyšlení dobré odpovědi, ale i tak je to odvaha vystavit se nepříjemným dotazům. A víme dobře, že dotazující si pod rouškou anonymity mnohdy žádné servítky neberou.

Nedávno takový rozhovor odvážně podstoupil i současný novopacký starosta. Odpovídal písemně; všechny otázky a starostovy odpovědi najdete v Jičínském deníku. Dotazy byly naštěstí vesměs slušné. Využil jsem příležitosti a zeptal jsem se pana starosty též na jeden z radkyňských problémů:

Otazka

Ve starostově odpovědi najdeme důležité informace. Dobrá zpráva: pan starosta si uvědomuje, že silnice u nás a na Přibyslavi nejsou nic moc a potřebovaly by opravit. Špatná zpráva: pokud si společnost Mivet spočítá, že se investice do elektrárny nevyplatí a nepostaví ji, zůstaneme v Radkyni i Přibyslavi ještě hodně dlouho bez nových silnic, přestože jejich stav je povětšině žalostný. Ze 700 tisíc Kč dohromady pro všechny novopacké osady se toho moc nepořídí; chtělo by to peněz víc, jenže se šetří a ušetřené peníze jsou spíše jinam, taky do budoucí stavby však-víte-čeho, ve které chce plavat 60% novopackých obyvatel (já jsem byl vybídnut, abych však-víte-o-čem psal méně, tak to nemůžu vyslovovat moc nahlas).

--oOo--

Blíží se konec roku a sousedé v neděli podle každoroční tradice vztyčovali na radkyňském "náměstí" pod kapličkou vánoční stromeček. Stromeček je ozdoben dárky a vypadá moc pěkně; navíc po setmění se krásně rozsvítí. Vztyčování stromku je příležitostí i pro setkávání se sousedy, já jsem se však akce tentokrát bohužel nemohl zúčastnit. Moje paní se totiž poslední listopadovou neděli vracela ze zájezdu mezi lidožravé žraloky v Egyptě a já se na ni po týdnu těšil, že ji uvidím celou, tedy se všemi částmi těla, tak jsem odjížděl už po obědě.

Být bez ženy takzvaným slaměným vdovcem má své výhody i nedostatky. S báječnou nadsázkou tuto situaci popisuje text "muž v domácnosti", který jsem kdysi našel někde v útrobách internetu a jehož autor mi není znám. Najdete v něm situace velice podobné zkušenostem každého chlapa z týdenního osamění. Zkusil jsem si do textu místo psa dosadit naši milovanou kočku Můru a taky jsem se místy drobátko poznával. Přečtěte si to, třeba se taky poznáte. A když ne, alespoň se pobavíte.

(Na přečtení budete potřebovat čtecí program pro dokumenty ve formátu PDF, tzv. "Adobe reader". Pokud jej na svém počítači nemáte, dá se zdarma stáhnout z této adresy. Nebojte se, je to užitečný pomocník a rozhodně jej použijete i na řadu dalších dokumentů.)

--oOo--

Když už jsme u té zábavy, tak se musím zmínit o dopisu, který u nás v rodině přechováváme již skoro 30 let jako vzácný dokument. Získal jej před lety můj táta od své kolegyně v práci. Ta se totiž stěhovala a podala si do deníku "Lidová demokracie" inzerát, že prodá elektrický vařič. Na inzerát jí odpověděl i jeden novopacký občan, pro mne je tento člověk typický krásný blázen. Mám takové lidi rád, proto jeho jméno uchovám v tajnosti.

Dopis jsem přepsal bez jakýchkoli úprav. Vytiskněte si dopis a vezměte jej sebou na příští setkání s přáteli, třeba na Silvestra. Mám zkušenost, že kdykoli ve společnosti a nad sklenicí dobrého moku někdo tento dopis nahlas přečte, celá shromážděná společnost se zboří smíchy. Zkuste si to a napište mi, zda jste to zvládli s kamennou tváří. Já sám jsem dopis v životě nedočetl ani do konce druhého odstavce, a to ho za ta léta znám jak své vlastní boty.

Abyste mi věřili, že dopis není vymyšlený, tady je jeho snímek - už je na něm vidět, kolika rukama a kolika mejdany prošel:

Ale dost legrace, na závěr jedno vážné varování:

Podle denního tisku není nebezpečí pro chovatele krav stále úplně zažehnáno a v Evropě se opět začíná místy vyskytovat takzvaná "nemoc šílených krav". Jak ale rychle a přesně zjistíte, jestli touto nebezpečnou chorobou náhodou netrpí vaše kráva?

Healthy Bučí-li vaše kráva jako všechny kravičky u nás v Radkyni, pak je naprosto zdravá a můžete si dát biftek nebo svíčkovou.
Přehrávač vyžaduje nainstalovaný flash player a aktivovaný javascript.
Takto bučí zdravá kravička: klikněte na černý trojúhelníček úplně vlevo na proužku nad tímto textem.
Mad Ovšem bučí-li vaše kráva takto, je to podezřelé. Dejte si raději rybí filé nebo květák a pak přivolejte veterináře.
Přehrávač vyžaduje nainstalovaný flash player a aktivovaný javascript.
Takto bučí šílená kráva: klikněte na černý trojúhelníček úplně vlevo na proužku nad tímto textem.

Mějte příjemný zbytek Adventu, nehoňte se moc za dárky, a pokud se již do Štědrého dne na těchto stránkách "neuvidíme", prožijte ve zdraví skvělé vánoční svátky v kruhu svých blízkých a vstupte do nového roku 2011 s úsměvem na tváři.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.