Opravdu chalupáři obtěžují Novou Paku?
Reakce na článek "V Radkyni budou muset za vodu začít platit", týdeník "Nové noviny", číslo 31, 8. srpna 2003. Tento článek byl otištěn v Nových Novinách 31/2003 ... a vlastně se stal prvním impulsem k vytvoření tohoto webu.
Novopacký místostarosta si vzal v "Nových novinách" na mušku chalupáře v Radkyni a na Přibyslavi. Ti totiž podle jeho slov především mohou za nedostatek vody v Radkyni a na Přibyslavi v období sucha. "My platíme vodu a někteří lidé si na náš účet napouští bazény, kropí tenisové kurty, chalupáři si alespoň na víkend přivezou vyprat prádlo", cituje redaktor se značkou (ft) místostarostu Františka Škvařila. "To ale opravdu musí přestat a za vodu obyvatelé Přibyslavi a Radkyně budou muset platit stejně jako ostatní."
Chalupáři nikdy nebyli proti tomu, aby za spotřebovanou vodu platili. Dosud se však na radnici nenašel nikdo, kdo by to zařídil. Těžko můžete očekávat, že před Městským úřadem v Nové Pace budou stát zástupy zájemců, kteří budou usilovat o zaplacení, když v obcích neexistuje žádný spravedlivý způsob vyměřování spotřeby vody. A tak je velmi snadné svádět nedostatek vody na chalupáře. Proč chalupáři spotřebují víc vody než místní obyvatelé? Myjí se více? Perou a splachují častěji než trvalí obyvatelé? Byl by vody dostatek, kdyby do vesnice vůbec nedojížděli?
Pan Škvařil se ve své řeči strategicky zapomněl zmínit například o tom, že vesnický vodovod též zásobuje chovatele hospodářských zvířat. Dobytek každý den spotřebuje víc vody než chalupáři, kteří navíc přijíždějí jen o víkendech. Kdyby chalupáři prali od rána do večera, těžko spotřebují významně více vody než trvalí obyvatelé. Ani ty nejstarší automatické pračky totiž nespotřebují na celý prací cyklus více než 50 litrů vody. Kolik vody vypije větší zvíře za den? Pokud vím, třeba norma pro krávu je též kolem 50 litrů na den. A kolik vody se proti tomu spotřebuje na zvlhčení antuky na kurtu? Nehledě na to, že majitel jediného kurtu ve vsi čerpá i tu trochu vody z potoka.
Je snadné něco "plácnout" bez přemýšlení; třeba že "doposud (v Radkyni) nebyl socialismus, ale komunismus". Ale zjistit pravdu by stálo nějaké úsilí a třeba by pravda nebyla někomu příjemná. V Radkyni je například kravín jistě s více než 100 zvířaty. Odkud bere kravín vodu? Skutečně jen z vlastních vrtů? Připojení na veřejný vodovod v Radkyni ale má. Takže kdo ví, jak se řeší situace, když voda ve vrtech vysychá a dobytku hrozí nedostatek vody. Dobytek se přece nemůže nechat uhynout žízní; to pochopí každý – i chalupáři. Že ale tento kravín znepříjemňuje život všem lidem v Radkyni nesnesitelným zápachem hnoje a senáže po celý rok je už vedlejší. Jenže to zastupitelé neřeší, protože zápach kravína na radnici nedolehne a tisíce much v domovech obyvatelů Radkyně městskou pokladnu nic nestojí. Je to taky proto, že jeden z městských zastupitelů, který komunismus podle své politické příslušnosti dodnes buduje, je provozovatelem kravína, o kterém je řeč? Co myslíte, proč třeba tady pochopení schází?
Pan Škvařil také říká, že "vybrané peníze (za dodávku vody) by měly napomoci tomu, aby byl časem do Radkyně zaveden vodovod". Občas sleduji na internetových stránkách města zápisy z jednání zastupitelů a nemyslím si, že by radnice řídila město špatně. Je ku prospěchu města, že zastupitelé jsou většinou mladší lidé. Nemohu se však ubránit dojmu, že "sportovci" jsou díky svému mládí nakloněni spíše investicím do zařízení pro sportovní vyžití, než do základních potřeb obyvatel města – jako třeba nového vodovodu pro obyvatele obcí přidružených k Nové Pace. Nový vodovod by podle mého názoru měl být prioritní investicí. Stál by méně než sportovní zařízení a návratnost této investice by byla rozhodně rychlejší.
Jsem přesvědčen, že obyvatelé Radkyně a Přibyslavi uvítají okamžik, kdy budou namontovány vodoměry. Každý zaplatí za vodu, kterou skutečně spotřeboval a osočování jedněch před druhými z plýtvání vodou ztratí jakýkoli podklad. Městští zastupitelé pak doufejme přestanou místo fakt veřejně uvádět nepodložené a tendenční spekulace a vyvolávat zbytečné napětí a spory mezi chalupáři a trvalými obyvateli, kteří spolu normálně žijí v sousedské a přátelské shodě.
Richard Kubát, chalupář z Radkyně
Autor: ![]() Vydáno: 26.7.2003 0:00 Přečteno: 22840x Hodnocení: 100% (hodnoceno 1x) |
Vaše hodnocení: |
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.