Kategorie: Chalupářovy články a názory

Otevřený dopis Sportovcům

Co chalupář ve volných chvílích vyčetl z volebních tiskovin a co by chtěl říci Sportovcům.

Psáno v Radkyni, 8. října 2010

Vážení a milí Sportovci,

blíží se komunální volby a mně přistála ve schránce vaše grandiózní stostránková publikace "Sportovci pro Novou Paku 2011-2014". Přiznám se otevřeně, že mi vyrazila dech. Jde totiž o velice neobvyklý počin; takto důkladnou publikací jste ukázali ostatním stranám, jak se s rozmachem dělá účinný politický marketing. Je to odvážný krok, protože brožura určitě stála spoustu peněz, kterých v dnešní době nikdo nemá nazbyt.

Nemohu se zúčastnit komunálních voleb v Nové Pace; jsem pouhým dojíždějícím chalupářem a do složení zastupitelstva nemám co mluvit, i když zde dva dny z každého týdne žiji už od roku 1979. Ale s vaším politickým sdružením sympatizuji. Oceňuji vaše pravicové zaměření. Líbí se mi, jak jste přispěli k otevření radnice a zapojili veřejnost do rozhodování o důležitých věcech formou přímé demokracie; třeba anketami a veřejnými zasedáními. Zamlouvá se mi vaše snaha snižovat výdaje a zachovávat vyrovnaný rozpočet. Cením si webových stránek města a možnosti sledovat na nich, co se děje ve městě, jaká rozhodnutí padla a který zastupitel jak hlasoval. Oceňuji zkrášlování města, kruhové objezdy, úpravy komunikací a městské zeleně; město se za poslední léta hodně změnilo k lepšímu. Imponuje mi, že nasazujete budoucímu rozvoji města vysokou laťku, třeba plány na vybudování geotermální elektrárny, plánem na rozvoj Masarykova náměstí a dalšími smělými záměry.

Je na vás na fotkách i hezký pohled: mladí lidé, hezké manželky, pevná rodinná pouta, vzdělání, aktivní život, spousta dětí, vztah ke svému městu. Skoro na všech fotkách se taky usmíváte. Poněkud to však kazí fakt, že o vás po všetečných otázkách víme možná víc, než byste sami chtěli - dokonce i to, jak byste chtěli umřít. Nejsem si jist, jak lidem tato informace pomůže v rozhodování, zda vás mají volit.

Fakt, že směrujete investice města více do sportu, než do kultury, je deklarován už jménem vašeho sdružení a nikoho to asi nepřekvapí. Mně samému to příliš nesedí, ale nakonec jste s volebním programem orientovaným hlavně na sport vyhráli po dvě volební období. Kdyby se novopackým nezamlouvaly vaše bazény, hřiště a tělocvičny, asi by vás nevolili.

Otevřel jsem vaši volební brožuru, tedy jakousi deklaraci úspěchů, s velkým očekáváním. Její ztvárnění prozrazuje ruku zručného grafika. Papír je těžší a kvalitní. Při její přípravě se časem a náklady nešetřilo. Odhaduji, že pořizovací cena jedné publikace byla kolem 150-200 Kč. Vezmeme-li v úvahu, že Nová Paka má kolem 2700 adres a pokud jste svou publikaci chtěli dodat na každou adresu, musela publikace stát něco mezi 405 000 a 540 000 Kč bez DPH. To je bezesporu velká částka na místní politické sdružení města se zhruba 9400 obyvateli. K tomu všechny ty billboardy po městě. S volebním bojem to tedy myslíte zatraceně vážně.

Hned na začátku publikace deklarujete, že je pro vás důležitá zpětná vazba. Snad se na mne, milí Sportovci, nebudete zlobit, že vám na váš předvolební materiál poskytnu kritický pohled.

Grafická úprava vaší brožury byla hodně pracná. Jenže jste se asi nezamysleli, že váš volební program budou číst i starší lidé, pro které je bílý text na tmavém pozadí prakticky nečitelný. Chtěli jste starší lidi vůbec oslovit? Taky si nedokážu představit, kdo bude mít sílu přečíst 100 stránek výčtů úspěchů na jeden zátah. Někteří to nezvládnou ani na dva nebo na tři zátahy a někteří nikdy. To sníží efekt celé investice. Text mohl být kompaktnější.

Ale jsou horší věci. Za text "Sportovci pro Novou Paku v období 2006-2010" by mi moje profesorka češtiny na gymnáziu dala jasnou kuli s vykřičníkem a ještě by ji dvakrát červeně podtrhla. Je tam tolik hrubých pravopisných chyb, že to se mnou úplně kroutí. Špatná shoda podmětu s přísudkem, záměna "i" a "y" a opačně, nesprávné čárky mezi větami v souvětích, případně jejich absence, nesprávné skloňování cizích slov. Čtenář z textu usoudí, že vám na češtině příliš nezáleží. Řadu hrubých pravopisných chyb a překlepů je možno najít i na dalších stránkách publikace. Forma tak strašně dává na frak obsahu. Když už jste, milí Sportovci, učinili takovou investici do své propagace a neumíte dobře česky, nemohli jste přidat dva tři tisíce za slušnou jazykovou korekturu svých textů?

Novopačtí mají rádi sport, tak je novopacká ODS láká na výhru sportovního vybavení s podpisy hvězd, když si přečtou její volební program. Mám skvělý nápad, jak z handicapu udělat výhodu a zvýšit čtenost dlouhého textu vaší brožury. Nic za něj nechci. Co zkusit vypsat soutěž o lákavé ceny těm, kdo ve vaší volební brožuře najdou nejvíce pravopisných chyb? Hodnotná cena by kdekoho nalákala k tomu, aby si dlouhý program pečlivě přečetl. První chybu by čtenář našel hned ... a určitě by jej to motivovalo k hledání chyb dalších. To by bylo pozorných čtenářů! Každý z nich by znal váš volební program do posledního detailu! Korekturu byste měli zadarmo. A těch voličů!

Mne, radkyňského patriota, však zajímal především text, který jste vkládali do brožur doručovaných v novopackých osadách. Text v mé schránce se týkal Radkyně a Přibyslavi. Radkyňští a přibyslavští se dobře znají; nakonec mají jen jedinou společnou hospodu. Budu tedy malinko mluvit i za Přibyslavské.

Ty vkládané stránky jste, vážení Sportovci, hanebně odflákli. Dokument začíná obecnými a nekonkrétními kecy na vyplnění místa, to se na mě opravdu nezlobte. Ano, máme osadní výbory, to je prima. Ano, jste připraveni naslouchat osadám. Ano, budete se snažit osadám vyhovět. Taky která strana by před volbami nechtěla "naslouchat a případně vyhovět", že? Budete intervenovat za silnice. Úžasné! Dosavadní statisícové investice do komunikací v osadách jsou v případě Radkyně vaší smutnou vizitkou - například takzvaně vyasfaltovanými komunikacemi v Radkyni již dávno prorůstá tráva a jsou v nich po dvou letech hluboké výmoly.

Podpoříte rekonstrukce a opravy obecních domů a hasičáren. "Podpořit" umí každý, otázkou je, co poté skutečně dokáže. Nepodporujte; budete-li zvoleni, zavažte se! A že by měla každá osada mít sportovní a dětské hřiště? Dětské prosím, ale na co nám bude sportovní hřiště, když nemáme ani pořádný vodovod se zdravou vodou? Budeme vás kvůli tomu volit? Ve vašem volebním programu není ani slovo o našem vodovodu a jeho ohrožování silážními zplodinami. Téma k pohledání a vy jste si ho ani nevšimli. Nevím taky, jak vašemu zvolení pomůže nový příkop na Přibyslavi, ale troufám si odhadnout, že vybudování příkopu místo vybudování silnice vám volební šance příliš nezvýší. I kdyby po přibyslavské silnici běhal předseda silničního výboru každý den dvakrát, nové tlumiče v autech to obyvatelům Přibyslavi nezaplatí.

Váš volební program se opírá o předpokládaný úspěch soukromé společnosti, která zamýšlí vybudovat v katastru Radkyně fotovoltaickou elektrárnu. Ale co když se elektrárnu investorovi vybudovat nezdaří? Je vůbec možné spoléhat se výhradně na soukromé investory? Co když nízké výnosy elektrárny neumožní městskou kasu dotovat? Pomyslel na to někdo? V případě neúspěchu soukromé investice nebude žádná silnice na Přibyslavi, žádná silnice v Radkyni, žádná oprava školy, žádná oprava kapličky, atd. Váš volební program by tedy měl jasně uvést, z jakých zdrojů pak tyto investice zaplatíte a kdy se tak stane. My v Radkyni na to čekáme a nasloucháme věru pozorně. Ve vašem volebním přípisu o tom ale není ani zmínka. Je ta elektrárna opravdu tutovka? Jak investora podporujete? Tím, že od něj přijímáte dary pro městskou kasu? A jak mu pomáháte bojovat s byrokracií?

O Radkyni jste převzali z monografie Novopacko archaický text, ve kterém už většina údajů neplatí. To vám nestálo za to, trochu se osadou a její současností zabývat? Jak to budou vnímat obyvatelé Radkyně? Asi nabudou dojmu, že o vsi nevíte zhola nic a vlastně vám na ní ani moc nezáleží. Nebylo by zas tak složité napsat text, který popisuje současný život vsi. Zase tolik se toho u nás neděje, ale život u nás je přece jenom o hodně jiný, než jak se píše ve vašem textu, milí Sportovci. Nežije tu mnoho voličů, ale nějací by se našli.

Poslední věc, ke které bych rád přitáhl vaši pozornost, je fakt, že podle vaší tabulky výdajů na jednotlivé osady, který je uveden na poslední stránce dokumentu pro Radkyni a Přibyslav, stála v letech 2008-2010 údržba vodovodu v Radkyni prakticky čtvrtinu veškerých investic města do Radkyně. Na mnoho jiného kromě silnice tak nezbylo. Nejsem si zcela jist, že tato tabulka výdajů bude při pozorném ohledání mít na voliče pozitivní vliv. Nestálo by za to vodovod konečně rekonstruovat? Ale už jsem o tom napsal tolik článků, že omleté pravdy nechci opakovat.

Milí Sportovci, to je ve zkratce souhrn toho, co mě okamžitě napadá při čtení vaší bohatě zdobené publikace. Abyste se nemýlili: fandím vám a přeji vám jedno z předních míst v nadcházejících komunálních volbách. Věřím totiž, že to s rozvojem města myslíte dobře. Pouze ve skrytu duše doufám, že vaše zanícení hlavně pro sportovní investice budou koaliční partneři výrazně tlumit.

Občas si přečtěte, co o sobě sami píšete a občas se taky zamyslete o tom, že Nová Paka má i osady a osady mají trošku jiné vize. Pokud se vám podaří je splnit alespoň zčásti, budete si ke svým stávajícím úspěchům moci připsat řadu dalších a navíc vděk mnoha obyvatel (a volební preference). Život je sakra krátký a času je tak málo; sliby nikomu život nezlepší - a když, tak jen nakrátko.

Mnoho úspěchů v nadcházejících komunálních volbách vám přeje,

Richard Kubát, chalupář v Radkyni
majitel a provozovatel soukromého a nevýdělečného serveru http://www.radkyne.cz

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.