Kategorie: Chalupářovy články a názory

Spálený skalp

Silniční záplaty, nahá domina, letecká mapa a Krkonoše.

Díváte se někdy na stránku "Obecní vývěska"? Snažím se tam uveřejňovat všechna důležitá fakta a aktuality z dokumentů novopacké radnice, které se nějak týkají Radkyně. Nedávno jsem tam uvedl výňatek zápisu ze schůze silničního výboru. Osadní výbor Přibyslavi na schůzi přednesl požadavek dokončení opravy silnice II/284. Silnice byla vzápětí skutečně opravena. Někde se ale vloudila dost významná chybička - místo opravy celého povrchu silnice byly pouze zalepeny výtluky a ty největší díry. S automobilem to v tomto úseku třese prakticky stejnou měrou jako před opravou; auto skáče po nedbale zaflastrovaném povrchu jako kůň. Příští rok v květnu si řekneme, jaký tato provizorní oprava měla smysl a kolik děr se tu po zimě zase objevilo. Nového a trvanlivého povrchu tohoto zbědovaného úseku se nejspíš dočkáme až v okamžiku, kdy doopravdy přijede Jeho Svatost papež vysvětit radkyňskou kapličku, to jest až v některém z našich příštích životů.

Jičínský deník přinesl zprávu o havárii na silnici mezi Štikovem a Bělou. Je to i na webu Nových novin. Jel jsem tam na kole a na asfaltu jsou stále vidět čáry sprejem, kterými si Policie vyznačovala místo nehody. Novinová zpráva uvádí, že řidička dostala smyk. Možná k tomu ale přispělo i to, že dodavatel stavby na silnici nenamaloval bílé čáry na krajnicích. Už jsem o tom psal. Nové noviny též uvádějí některé odpovědi na anketní otázku "Co vám v Nové Pace chybí?". Potěšilo mne, že někteří obyvatelé Nové Paky popustili uzdu své fantazii a vyjevili, že jim chybí úzkorozchodná železnice, metro, nebo mořské akvárium. Ti praktičtější pak touží po automatech na mléko nebo po zákazu sekání trávy v neděli. Škoda, že odpovědi nemám k dispozici všechny - to by byl námět na článek!

Radkyňský výrobce plotů DOPS asi prosperuje. V areálu bývalé radkyňské cihelny je vybagrováno velké místo pro další halu. Výroba plotů a gabionů zřejmě dobře vynáší. V areálu vyrostla řada nových hal a ty staré byly většinou opraveny. Proto mne překvapuje, jak strašně zanedbané jsou budovy hned vedle silnice. Stará polorozbořená hala, na které je stále vidět německý nápis "Ziegelwerk Ratkin", má vytlučená okna, vedle haly je garáž bez dveří plná palet a dřeva. Opuštěný je i dům vedle vjezdu do areálu, ve kterém býval provozován erotický salon vyznavačů praktik Donatiena-Alphonse-Françoise, markýze de Sade a Leopolda von Sacher-Masoch. Sousedé mi vyprávěli, že dokud toto hnízdečko erotických požitků poskytovalo své netradiční služby, styděli se tudy jezdit do práce, a to i po ránu. Místní domina totiž stávala zcela nahá v okně a vyhlížela zákazníky, případně jim mávala na rozloučenou. Pohled to prý moc pěkný nebyl ani pro otrlého chlapa. Když nahlédnete do domu oknem, žádné biče, pouta, svorky, vosk ani kožešiny už neuvidíte. Domina se totiž odstěhovala týrat své otroky někam jinam a dům je opuštěný a totálně vybydlený. Prosperující výrobní podnik tak při pohledu zvenku působí dojmem reliktu socialismu. Jestlipak někoho napadne tyhle objekty opravit a využívat?

Při hledání zajímavých stránek jsem našel i webový server nabízející letecké fotografie pořízené v padesátých letech. Původním účelem fotografické mapy bylo dokumentovat znečištění krajiny. Našel jsem na webu Radkyni a vyrobil jsem leteckou fotografii vesnice z roku 1953. Ta bude obyvatele Radkyně určitě zajímat. Najdou zde třeba ještě starý kravín. Nové hospodářské budovy jako seník, skladovák či nový kravín tu ještě nestojí, schází autobusová otočka, naopak vidět jsou některé domy, které už dnes ve vsi nenajdete. Zdá se mi, že i silnice vede jinudy. Podívejte se a třeba mi napište, nebo řekněte, kde jsou ty změny; sám všechny nepoznám. Starousedlíci jistě budou leccos pamatovat a já bych se to moc rád dozvěděl, abych o tom mohl něco napsat. Existuje mnoho dalších map, které si můžete volně prohlížet: silniční, turistická, katastrální, geologická, historická z 19. století a další. Jediným kliknutím se na všechny tyto mapy dostanete ze stránky "O naší vesničce".

V pondělí 28.6. proběhla ve vsi zušlechťovací brigáda. V Radkyni jsme po dobu brigády nebyli a tím pádem nevím, co se vlastně dělalo. Rozhodně jsou ale vidět dva nové úseky zpevněné odfrézovaným odpadním asfaltem: od otočky autobusu až k č.p. 3 a mezi č.p. 10 a č.p. 16. Je dobré, že osadní výbor prosadil zpevňování dalšího úseku a rozhodně to zlepší naše prostředí. Nicméně už na první pohled nedosahuje kvalita vrstvy asfaltu v nových částech cesty ani kvality prvního budovaného úseku mezi č.p. 24 a č.p. 16. Jsem skutečně zvědav, jak budou nové úseky vypadat po zimě, která u nás bývá velice krušná. První úsek budovaný v roce 2008 už má řadu výmolů, prorůstá jím tráva a po dešti je samá kaluž - za pouhé dva roky. Ten nový úsek tak podle mého bude vypadat hůř než ten první už za jeden rok, uvidíte.

V neděli ráno jsme vyrazili za nižšími teplotami do výšek Krkonoš. Vyjeli jsme kolem půl desáté lanovkou ve Svatém Petru na Pláň (asi 1200 m nad mořem) a udělali jsme malý okruh od lanovky po zelené značce k Boudě Na Pláni, stále po zelené ke Klínovým boudám, pak k Chalupě Na Rozcestí, potom po červené směrem na Výrovku a z rozcestí Před Výrovkou zpět po modré směrem na Stoh. Ještě před Stohem jsme ale odbočili na zimní lyžařskou stezku a okruhem jsme se vrátili k Boudě na Pláni a po modré značce zpět k lanovce.

Odhadem tak 11 kilometrů. To sice není mnoho, ale pod neúprosně pálícím sluníčkem a při teplotě jen o pár stupňů nižší než v Radkyni to byl tvrdý oříšek pro kancelářskou krysu. Pohled na rozkvetlé krkonošské louky a lesní stezky však za tu námahu stál. Odpoledne jsem už slunce a vedra měl až po krk. Spálil jsem si skalp i přes vlasy a večer jsem byl rád, že mohu jen ve tmě sedět na naší zahradní terase, usrkávat výtečný cider značky Mad Apple, naslouchat jazzu a pozorovat padající hvězdy, hojné svatojánské mušky a přelétající neidentifikované létající předměty (UFO) na noční obloze bez mráčku. Kéž by takových dnů bylo v roce víc.

A nakonec mám pro všechny sousedy v Radkyni upozornění: v době mezi 12.7. a 30.8.2010 bude stavební firma Ing. Miloš Nosek & Co. provádět v okolí našeho domu terénní úpravy a pokládku nové dlažby. Již dopředu se všem omlouvám za hluk, který vznikne hlavně během bouracích prací. Ovšem o víkendech jsme práce nepovolili, takže o sobotách a nedělích bude v okolí stavby ticho a klid, aby si všichni obyvatelé mohli od hluku odpočinout.

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.