Kategorie: Chalupářovy články a názory

Hasičská událost roku

Příprava a průběh hasičské soutěže, pomůcky pro volby, tenisový kurt pro všechny.

Sbor dobrovolných hasičů Radkyně pořádal v sobotu 22.5.2010 první kolo soutěže hasičských sborů Novopacka. Osada již s dlouhým předstihem žila přípravami. Na radkyňském "dřevěném internetu" se objevila krásná pozvánka vyvedená v barvách. Do budování zázemí a přípravy soutěže se zapojilo mnoho obyvatel; kdo mohl, ten přidal ruku k dílu.

img
(Všechny obrázky v článku se zvětší, když na ně kliknete myší.)

Když jsme v pátek večer přijížděli do chalupy, po cestě kolem našeho domu lítali sem tam hasiči i nehasiči s ustaraným výrazem ve tváři. "Už je pátek večer a my ještě nemáme NIC hotovo!", no, klasika. Nebyla to ale tak úplně pravda. U hasičské zbrojnice do začátku celé události vyrostl azylový stan pro případ nepřízně počasí, udírna na horké párky a klobásy, přistavena byla polní kuchyň s desítkami litrů guláše, hasičárna byla přeměněna na rušný výčep. Ve sklípku u rezervoáru na pitnou vodu se leskly sudy novopackého piva a třásly se radostí na naražení. Vytvořen byl improvizovaný zahradní hostinec se stoly, lavicemi a slunečníky. Vztyčen byl stan pro hudební aparaturu s pódiem, kde DJ ovládal ozvučení i hudební produkci. Na louce bylo roztroušeno ještě dalších pár stanů pro odbornou porotu soutěže. Soutěžní "opičí dráha" byla vymezena modrobílou páskou. Na horním konci vsi vzniklo improvizované parkoviště a před začátkem soutěže jsem odhadnul počet zaparkovaných osobních automobilů na 20-30 kusů.

Za pulty výdejen pochutin i nápojů se postavili sami obyvatelé vsi, ti mladší i ti starší. Na stěně hasičské zbrojnice místní sbor pyšně vystavil nástěnku s archívními fotografiemi a články o četných úspěších radkyňských družstev SDH v jeho historii i současnosti. Na bříze proti zbrojnici i na dveřích hasičárny samotné visel seznam sponzorů - a překvapivě jich nebylo málo. Nad hasičárnou se na bělostném ubruse oslnivě blýskala sada zlatých pohárových trofejí pro vítěze. Soutěž poctil svou přítomností i novopacký starosta, pan mgr. Josef Cogan. Prostě velká a slavná událost pro všechny místní rezidenty.

img

Před začátkem soutěže závodníci nastoupili po družstvech před vystavené trofeje, své velitele a starostu města, který shromážděným závodníkům přednesl krátký projev. Naslouchalo mu velice barevné shromáždění. Poté se chopili slova velitelé, kteří podali obecné informace, soutěžní instrukce a závazná pravidla. Ještě před rozchodem na závody přednesli hasiči z jiného okrsku svou zdravici (domnívám se, že to byli valdovští, ale nejsem si jist, nějak jsem nedával pozor - jistě mě však někdo opraví) a věnovali hostitelům soutěže sud piva Kryštof. Moderátorem soutěže byl všemi hlasy zvolen Vašek Záveský. Krátké video s několika momenty dne najdete na Facebooku.

Soutěž samotná byla provázena nepřízní počasí. Každou chvíli sprchlo a výsledky některých etap soutěže musely být anulovány, aby byly rovné podmínky pro všechny soutěžící. Některé sbory to poškodilo, jiným to pomohlo. Hromadný úprk diváků do stanu nastával každou chvíli a pro soutěžící to nebyly šťastné okamžiky. Počet diváků též snižoval semifinálový hokejový duel Čechů a Švédů.

Přiznám se, že jsme se po druhém zmoknutí též odebrali domů. Když se vyčasilo, bylo v zásadě již po soutěži a rozpoutala se volná zábava. Vlastně jsem ani nebyl u vyhlašování výsledků. Myslím, že naše děvčata byla první, pánové byli druzí. Zároveň však Radkyňáci podruhé vyhráli putovní pohár a pokud vyhrají ještě potřetí, už jim pohár zůstane navždy. Pátral jsem po okolních webech SDH po zveřejněných celkových výsledcích, ale zatím jsem ucelený přehled výsledků nikde nenašel - nebyly ani v Nových novinách či Jičínském deníku, ani na webu Městského úřadu Nová Paka. Tak až se celkové výsledky dozvím, můžu je sem připsat.

A mimochodem: SDH Valdov má velmi pěknou webovou prezentaci, podívejte se tam sami na aktuální článek o soutěži v Radkyni. Hezké webové stránky má i SDH Vrchovina a článek o soutěži v Radkyni je mezi aktualitami na hlavní stránce. Ale kde, u všech všudy, mají svou webovou prezentaci radkyňští hasiči, vítězové mnohých soutěžních klání? Slyšel jsem od jednoho z nich názor, že není zastáncem takové prezentace; není to prý potřeba. Myslí si totéž všichni z nich?

Večer jsme dali spolu se sousedy před tanečním rejem přednost klidnému posezení u sklenice dobrého suchého vína ve vlastní zahradě, kam taneční písně již tolik nedoléhaly. Když jsme se kolem půlnoci rozešli, ještě jsem vyrazil k hasičárně s fotoaparátem udělat pár památečních nočních snímků z tanečního večera, ale moc se mi to nedařilo; většina fotek byla špatně zaostřených. Nicméně jedna fotka zablácených tanečníků z podmáčeného tanečního parketu je celkem povedená.

Přes nepřízeň počasí se celá událost podle mého vydařila, především díky obětavosti místních obyvatel. Radkyňáci potvrdili, že stále mají silný tým. Žádný z návštěvníků hlady či žízní nestrádal a všichni účastníci odcházeli do svých domovů s dobrou náladou a písní na rtech. Ve vsi se na soutěž jistě bude dlouho vřele vzpomínat. Všem soutěžícím patří náš dík za výborné výkony. Dík též patří všem těm, kteří se o návštěvníky starali do časných ranních hodin.

Příští článek vyjde určitě až po volbách. Předpokládám, že k volbám do poslanecké sněmovny půjdete všichni. Nebudu agitovat za žádnou stranu, ale pokud jste ještě nečetli volební programy jednotlivých stran a nemůžete se rozhodnout, komu svůj hlas dáte, pomůžu vám. Zkuste si vyplnit test, který vám na základě odpovědí na několik otázek ukáže, která strana je vašim názorům nejblíže. Najdete jej na na kohovolit.eu a poctivé vyplnění testu vám nezabere víc než 20 minut. Na závěr vám test ukáže, která strana podle svého programu splní největší počet vašich přání. Možná budete výsledkem dost překvapeni stejně jako já. V mém testu vyšla úplně jiná strana, než kterou se chystám volit - a to si myslím, že jsem programům stran věnoval pozornosti víc než dost. Fakt to stojí za to - a nebojte se, je to zcela anonymní a jednoduché. Zkuste si to. Podobný test najdete i na této adrese.

A pokud test dělat nechcete, protože nemáte čas, přikládám jednoduchou pomůcku pro nerozhodné, která vám na poslední chvíli rychle pomůže. Kéž vaše ruka volí dobře.

img

Nakonec ještě jedna informace pro všechny sousedy z Radkyně, o jejíž zveřejnění jsem byl požádán Milanem a Vendulou Turenovými: jejich soukromý tenisový kurt v Radkyni je s okamžitou platností volně a bezplatně přístupný všem zájemcům o tenis (nikoli o nohejbal). Turenovi mají jedinou striktní podmínku, a to aby byl kurt po vašem odchodu v přesně stejném stavu, v jakém byl před tím, než jste na něj nastoupili. Myslím, že pro slušné lidi to je dobře splnitelná podmínka, se kterou by neměli mít žádné potíže. Klíč bude k vyzvednutí někde poblíž (u Standy?) a myslím, že tuto informaci Milan nejspíš vyvěsí někde u brány kurtu.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, Poděkování odpovědět
Čau Radkyňáci.Chtěl bych Vám jménem SDH Valdov eště jednou poděkovat za uspořádání soutěže.Opět jste posunuli ůroveň našeho okrsku o kus dál.Perfektně připravená trať,požární ůtok mužů na 3B,výborná hudba,kvalitní rozhodčí a nejlepší posezení pod širým nebem zajistili vysokou ůroveň soutěže i následné zábavy.Těšíme se na další soutěž.A abych nezapoměl máte hezké internetové stránky.Ahoj.
icon odpověděl(a)
Dobrý den, Vladimíre. Moc děkuji za pochvalu Radkyňáků - jistě z toho budou mít velkou radost všichni ti, kteří přispěli svou rukou k dílu a přečtou si tento komentář. Až bude soutěž u vás ve Valdově, jsem přesvědčen, že bude stejně dobře připravena, jako ta v Radkyni. Taky děkuji za pochvalu webových stránek, moc mě potěšila. Ať se sboru ve Valdově daří a zase někdy nashledanou.