Kategorie: Chalupářovy články a názory

Vymítání démonů

Filipojakubská veselice u hasičárny, útok na životní prostředí, jak utrácet a nezadlužit se.

V pátek 30.4. se v Radkyni odehrávala oslava příchodu jara a Valpuržina noc s vymítáním démonů na obvyklém místě před hasičskou zbrojnicí. Hranice byla na novém a netradičním místě. Dětí natěšených na zapálení hranice se v její blízkosti rojil dostatek. Vesele řádily na louce i kolem ohníčku, na kterém si někteří účastníci slavnosti opékali donesené uzenky. Mnoho sousedů ze vsi se však ani do doby zapálení čarodějnického ohně bohužel nedostavilo. Přitom k dispozici dospělým návštěvníkům bylo místo čarodějnických kotlů plných vroucích žab a hadů spíše pivo, jemné likéry a další pochutiny. Kolem deváté hodiny večerní byla slavnostně zapálena hranice i s malou bosorkou. Ta ale moc čarodějnicky nevypadala; spíš to byla taková milá panenka, žádná bradavice, žádný zahnutý klofák, na hlavě slušivý denimový klobouček. V salónu šerednosti před usazením na hranici určitě nebyla. Tento rok byla hranice oproti předchozím letům malá, takže shořela dřív, než bys řekl "Eyjafjallajökull". Nikdo taky nevyhazoval do výše zapálená košťata. Večer byl ale vlahý, pivo chutné, společnost vybraná, konverzace živá. Několik vytrvalců vydrželo u hranice (no, spíš u pípy) až do časných ranních hodin.

Během večera se při společenské konverzaci zjistilo, že leckdo ze vsi tyto stránky navštěvuje. To mě samozřejmě potěšilo. Zaslechl jsem ale i některé negativní reakce; například že mé články jsou příliš dlouhé. Dobrá, zkusím je zkrátit a psát spíš častěji. Jenže třeba zápis z veřejné schůze osadního výboru nezkrátím, protože bych musel vypustit důležitá fakta. Tak se bude zkracovat, ale někdy to holt nevyjde. Jeden z kritiků mého psaní mi též říkal, že měl napsány dvě stránky reakce, ale nakonec mi je neposlal k publikování. To je ohromná škoda! Opakuji: jakákoli polemika týkající se vsi je na radkyňských stránkách vítána a bude zveřejňována. A rád pomůžu i s úpravou textu. Máte-li dojem, že něco ve zveřejněných článcích je nepravdivé, zkreslené, nebo prozrazuje neznalost souvislostí, dejte mi vědět. Dostanete prostor k vyjádření svých názorů bez jakékoli cenzury. Ať už v hlavě nosím co chci, patent na rozum nemám a mýlit se je lidské.

V pondělí 3.5. se opět vsí prohnala smršť traktorů vyvážejících cosi ze statku někam k Heřmanicím. Na rozflákaných příjezdových cestách do statku je řada hlubokých a nikdy nevysychajících bahnitých kaluží. Když kalužemi projede traktor, obalí se kola bahnem a bahno se roznáší po celé vesnici. Stačilo by přitom jen opravit ty příjezdové cesty ke statku. Slyšel jsem, že na tom statek není ekonomicky moc dobře. Jak to tak vypadá, je na tom statek opravdu špatně, protože nemá peníze ani na hadici, pomocí které by z nejhoršího omyl kola traktorů a valníků před tím, než vyjedou na veřejnou silnici. Blátivá stopa vede až na Přibyslav. Nikdo ze statku si ale nedělá hlavu s tím, že by to po sobě měl uklidit. Co si o tom myslí obyvatelé Radkyně, je statku ukradené. Schválně se zeptám na Dopravním odboru nebo na Odboru životního prostředí MÚ Nová Paka, jestli takové chování je přípustné z hlediska zákona. Domnívám se totiž, že není. Už jsem o tom psal v jednom z předchozích článků. Nádoba trpělivosti začíná pomalu přetékat. Vždyť ve vesnici přece žijí lidé a ta silnice je část jejich životního prostředí! Pokud po sobě statek opět neuklidí, bude třeba s tím už něco udělat.

A nakonec jedna úvaha. Všichni jsme zděšeni tím, jak to v současnosti vypadá s Řeckem, jehož dluhy sráží na kolena celou Evropskou unii. Ani není divu. Lidé tam chodili do důchodu v 53 letech věku, měli nárok na 13. a 14. důchody. Dostávali příplatky třeba za to, že přišli včas do práce. Často byli zaměstnáni, ale kvůli nedostatku vhodných prostor do zaměstnání vůbec nedocházeli. Navíc zaměstnání bylo často se státní definitivou. Ve státním sektoru se vyplácely prémie před Vánocemi, Velikonocemi a dovolenou. To se státní kasa vyprazdňuje velmi rychle. Teď se na ulicích demonstruje, protože tyhle výhody už není z čeho platit.

U nás doma se to ale stát nemůže. Z reklamních tabulí se na nás před volbami zubí politici a sypou úžasné sliby: bezplatné zdravotnictví, třinácté důchody, zubař zadarmo, zvýšení mateřského příspěvku a další dárky občanům. Státní rozpočet to prý ale nezatíží a stát se nebude zadlužovat, slyšíme od politiků. Možná si říkáte: "To je skvělá zpráva, výborné řešení, tohoto politika či tuto stranu budu volit."

Pokud si to myslíte, doporučuji vám udělat malý pokus a na praktickém příkladě si vyzkoušet metodu, jak utrácet a přitom se nezadlužit. Nejdřív si půjčete peníze. Pak kupte partnerce za vypůjčené peníze kožich a pozorujte, jestli vám dluhy stouply, nebo ne. Šikovná a přemýšlivá partnerka vám ještě před nákupem poradí, že je třeba koupit kožich, který stál před začátkem jarních výprodejů třicet tisíc, ale teď stojí jen polovinu. Tak ihned ušetříte patnáct tisíc. A těmi uspořenými patnácti tisíci se kožich zaplatí.

Kožich je tedy zadarmo. Čím víc kožichů nakoupíte, tím víc ušetříte. Zkuste si to, politici to mají vyzkoušené a prý to funguje! Tato metoda se dá aplikovat i na státní finance a sestavit s její pomocí pěkný nezadlužený rozpočet už dnes. Natož po vítězství ve volbách.

Pokud vám pokus nevyjde, zamyslete se nad tím, co zanecháte svým dětem, zvolíte-li politika, který vám naslibuje všechno zadarmo. Všechno to, co dostanete takzvaně zadarmo, si totiž budete muset sami zaplatit z daní. Podle mne je důvěryhodnější ten politik, který vám nabídne jen "krev, pot a slzy" jako kdysi Winston Churchill. Situace je totiž vážná, vzpomeňte na Řecko.

(V článku jsou volně použity výňatky z glosy pana Karla Steigerwalda.)

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, politik odpovědět
Dobrý den, můžete mi prozradit, který politik dneška nám nabídne "krev, pot a slzy" a toto po volbách dodrží? Čili země se přestane zadlužovat, budeme sice šetřit, ale půjde to opravdu k lepšímu? Já takového v současné politice neznám, vše jsou jen předvolební sliby. Hezký den.
R. U.
icon odpověděl(a)
Dobrý den i Vám, Richarde, díky za komentář. Myslím si, že na politické scéně existují strany, které sice "krev, pot a slzy" přímo nenabízejí, ale slibují alespoň zásadní omezení výdajů státu aby snížily jeho zadlužení. Nechci být advokátem žádné strany a ani to na tyto stránky vlastně nepatří (musím tato témata omezit), ale z volebních programů si to každý může zjistit sám. Ovšem splnění předvolebních slibů je věc jiná, protože "když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají". Už jsme si zvykli, že slibům politiků se věřit povětšině nedá. Taky více než 70% voličů v ČR politikům nedůvěřuje. Jenže jaký je náš život, když nevěříme vůbec ničemu? Pokud nenajdeme důvěru k nikomu a k volbám nepůjdeme, zvítězí zase jen ten největší křikloun a populista. Důsledky pak mohou být v současné ekonomické situaci vpravdě tragické. Zdraví, -- RK