Kategorie: Chalupářovy články a názory

Vánoční růst břicha

Lupiči na scéně, diskuse s Městskou policií, pes pod Ježkovým stolem, touha a Trikke Skki

Konec roku a silvestrovské oslavy konáme s přáteli už po několik let v Radkyni. Sice jsou i jiná krásná místa, kde mají kamarádi chalupy, třeba v Janově nad Nisou v Jizerských horách, ale Radkyně má tu výhodu, že tu máme tři spřízněné a koupelnou vybavené chalupy, a tak se návštěvníci lépe rozprostřou než v chalupě jediné. Osazenstvo jedné z chalup se nám přes Silvestra letos toulalo kdesi v Africe, takže zbyly jen chalupy dvě.

Vyrazili jsme do chalupy už 26.12. a těšili se na vycházky, zimní sporty a na přátele. Jenže hned po příjezdu jsme se dozvěděli, že sousedovic chalupa byla před Štědrým dnem vykradena.

Radkyně nemá mnoho minulých zkušeností s krádežemi. Ano, v minulosti tu kdosi ukradl hotovost z neuzamčeného domu, ale kromě toho se tu nic závažného nestalo. Nějaké ty drobnosti jako auta poškozená rozjařenými partičkami táhnoucími z diskotéky v Pecce, ukradené autorádio či zahradní lavička a solarní plašič krtků, to ano - ale vykradený dům? To tu opravdu dlouho nebylo.

Dokončená krádež ve vesnici není příjemné zjištění a už vůbec ne pro majitele vykradené nemovitosti; musí to být strašný pocit. Jako by vás někdo znásilnil, nebo vám plivnul do tváře. Byt či dům je výsostný prostor. Pokud do něj vnikne někdo nezvaný, navíc se zlým úmyslem, člověk kromě vzteku cítí i potupu a ponížení. Řekl bych, že ten pocit je skoro horší než majetková újma. Nechtěl bych tohle nikdy zažít, a proto máme dům jištěný alarmem a hlídá jej i agentura. Černí šerifové jsou na místě za chvíli po spuštění alarmu. Něco to sice stojí, ale ten pocit bezpečí je k nezaplacení. Myslím, že bezpečnostní agentura začne po této zkušenosti mít v Radkyni dobré obchody. Alarmy se tu teď montují jako na běžícím pásu.

Počasí letos vycházkám či zimním sportům příliš nepřálo. Nebyl skoro žádný sníh a buď mrzlo, že nešlo vystrčit nos, nebo tálo a všude byla mokrá břečka. Tak jsme většinu času byli zalezlí doma. Na sport bohužel nedošlo a pupek rostl následkem vánočního cukroví a piva. V tomto ohledu byly svátky katastrofou. V klidu jsem si ale mohl v lednovém Achátu prostudovat článek novopackého starosty s názvem "2010 klíč k budoucnosti státu i města" a vyměnit si pár mailů s velitelem novopacké Městské policie ohledně situace v Komenského ulici.

Starosta Josef Cogan ve svém článku (pokud lednový Achát nemáte, podobné informace najdete v článku v Jičínském deníku) neříká nic, s čím se by se v principu nedalo souhlasit a své město má viditelně rád. Přirozeně já, radkyňský patriot, bych v článku ocenil příslib ukončení úvah o stavbě bazénu v Nové Pace a místo toho deklaraci větší finanční podpory osadám, třeba na opravu našeho a například i toho štikovského vodovodu. Místo "pokračování regenerace panelového sídliště" bych raději viděl opravené silnice v osadách (o tom jsem psal již dříve). Ale jinak s panem starostou v zásadě souhlasím a obecným pasážím o zadlužování a populismu tleskám.

Na konci svého článku pan Josef Cogan píše: "Rok 2010 nebude jednoduchý, ale je předvídatelný. Pravidla pro něj jsou již nastavena. Proč ale bude klíčový pro budoucnost? Protože si ji na několik let určíme sami. Budoucnost nyní třímáme pevně ve svých rukou, jen občané rozhodnou, kdo a jak bude v této nelehké době spravovat stát. Proto ne politici, ale my občané jsme primárně odpovědni za budoucí stav naší země." Velká slova, rovnou tesat by se to mohlo. Ale bez ironie: hezky se to poslouchá a věřím, že to pan starosta myslí dobře (chtěl jsem napsat "upřímně", ale od dob premiéra mašínfíry se mi při spatření tohoto slova vyrazí kopřivka a nemohu jej používat). Ti zkušenější z nás si jsou ale naprosto jisti, že občanova odpovědnost, politiky tolik opěvovaná, spočívá ve vhození lístku do volební urny. Od tohoto okamžiku dále již občan do celého "budoucího stavu naší země" nemá co kecat. Přeberou to politici a v kolotoči zákulisních politických kšeftů, mlžení, nesplněných slibů, jánabráchismu, porušených dohod, protislužeb, úplatků a penězovodů do vlastní kapsy smýkají s občanem sem a tam a prdlajs jim záleží na jeho blahu. Ve hře je totiž toliko blaho politikovo. Netroufám si to sám hodnotit, ale pokud je pan starosta výjimkou z tohoto pravidla, budiž mu čest a sláva na věky věkoucí!

Ale buďme pozitivní. V jednom z minulých článků jsem upozorňoval na diskutabilní značení v Komenského ulici v Nové Pace. Jen připomenu, že se mi zdá umístění značky zákazu zastavení před pruh vyznačující povolené parkování jako konflikt dopravního značení. Jsem moc rád, že se mi ozval velitel Městské policie Nová Paka, pan Petr Jerie a s mým názorem odborně polemizoval. Napsal mi toto (jeho odpověď je zkrácena):

Celá oblast centra města je označena dopravní značkou (dále jen DZ) IP 25a a IP 25b - Zóna s dopravním omezením (zákaz stání a nejvyšší dovolená rychlost 30km/h). V této zóně je zřízeno několik míst k parkování vozidel, například Masarykovo a Dukelské náměstí, v ulicích Na Tržišti, Tyršova atd. Tato místa jsou označena DZ IP 13b - Parkoviště s parkovacím kotoučem. (...)
V ulici Komenského je takto označen pravý parkovací pruh (smí zde stát při dodržení výše uvedených podmínek každý), levý pruh (mimo části před budovou České pošty) je koncipován jako obslužný - zásobovací pruh, který slouží především pro vozidla zásobování pro přilehlé obchody a provozovny. Proto je zde umístěna DZ B28 s dodatkovou tabulkou mimo dopravní obsluhy (vymezuje zákaz parkování ostatních vozidel). Pokud by zde toto místo pro výše uvedené potřeby nebylo zřízeno (a řidiči respektováno), docházelo by pravděpodobně při zásobování provozoven k situacím, kdy by ulice byla zcela neprůjezdná.
Také se domnívám, že pokud by byl tento prostor označen pouze vodorovnou DZ V 12c (plná žlutá čára při okraji vozovky), k dalším komplikacím by zřejmě docházelo v zimních měsících, pokud by toto značení bylo zakryto sněhem. V současné době se právě tento "sněhový problém" řešil umístěním přenosné DZ před prodejnou Zahrádkář tak, aby bylo patrné ukončení prostoru šikmého stání vozidel, které je vyznačeno pouze na vozovce.

Pokoušel jsem se s panem Jerie ještě diskutovat a napsal jsem mu zhruba toto:

(...) Ten namalovaný parkovací pruh, dobře viditelný již od křižovatky s ulicí Legií, si dočista "přitáhne" pozornost řidiče a snadno svislé značení přehlédnou, protože na místě s vyznačeným povoleným parkováním prostě zákaz zastavení neočekávají. Vím to z vlastní zkušenosti. Sám jsem člověk, který zákony a pravidla ctí a vědomě se přestupků nedopouští; body mám stále ještě všechny a to se něco najezdím po vlasti. Dokonce bych řekl, že jsem opatrný někdy až příliš. Ale od dokončení úprav v Komenského ulici mě vůbec nenapadlo, že by se tam nedalo parkovat, když mám v autě parkovací kotouč. Řekl bych, že to je spíš otázka psychologie, nikoli racionálního uvažování. Taky jsem na levé straně ulice nikdy neparkoval sám - vždy bylo kolem spousta zaparkovaných automobilů, takže leckdo se chová podobně a věřím, že většina řidičů tam zaparkovala bez úmyslu překračovat pravidla.

Diskusi velitel MP Nová Paka ukončil tímto vysvětlením:

Domnívám se, že dopravní projektant zvolil označení obslužného - zásobovacího pruhu na levé straně ulice vodorovnou DZ V 10d (parkovacím pruhem), aby označil způsob stání pro určená vozidla (dopravní obsluhu), která při parkování nesmí svým obrysem nebo nákladem pruh přesahovat. Pruhy po obou stranách komunikace, tedy i vymezují střední, cca 3 m široký průjezdný jízdní pruh.
Jsem také toho názoru, že právě bez "vymezení parkování" tímto způsobem by ve větší míře (stává se to ojediněle i nyní) docházelo k zúžení jízdního pruhu. Stačí, když některý řidič nezaparkuje vozidlo přímo u okraje komunikace a při průjezdu rozměrnějšího vozidla dochází již ke komplikacím.
Pokud by byla v tomto místě použita vodorovná DZ V 12c (plná žlutá čára) - zákaz zastavení, musela by být stejně ještě doplněna vodorovným nebo svislým označením, s tím, že neplatí pro dopravní obsluhu.

Ohromně si cením toho, že velitel MP takto komunikuje s občany a patří mu za to můj dík. A jaké si vzít ponaučení z této diskuse? Když se nad tím zamyslím, vysvětlení pana Jerie zní logicky. Na sníh jsem třeba sám vůbec nepomyslel. Ale nepodařilo se mu přesvědčit mne o tom, že pro řidiče je zcela přirozené zaparkovat tam, kde vidí na silnici namalovaný parkovací pruh. Značku před začátkem pruhu si totiž v okamžiku, kdy jsou před drogérií, už dávno nepamatují. Co si myslíte vy? Je to konflikt označení, nebo ne? Napište to do diskuse pod článkem! Každý názor uvítám nejen já, ale jistě i Městská policie.

Konec roku s přáteli u nás proběhl tradičně dobře, jen novoroční vycházku do Nové Paky a okolí, kterou pro přátele vymýšlím každý rok, jsem musel podstatně zkrátit, protože mrholilo tak hustě, že jsme po nějakých 5-6 kilometrech byli úplně promočení a nezbývalo, než odbočit do Ježkova statku a nechat se na hambalkách hýčkat lahodnou krmí a řízným pivem. Zase nám tam bylo dobře; pouze kamarádčin pes se zřejmě následkem únavy a podchlazení po vycházce v dešti pod stolem poblil. Snad nám to ve Statku odpustí - čistota je tam totiž příkladná.

První lednový víkend jsem vyrazil do Radkyně sám, protože moje paní odmítla ve sněhovém blizardu riskovat jízdou v mé čtyřkolce svůj život. Všemožně mě od odjezdu zrazovala, ale já se nedal. Byl jsem tak natěšený na lyžování, že mě nemohlo nic zastavit. Do Radkyně jsem dojel v pohodě. Nachystal jsem si svůj lyžovací přístroj Trikke Skki a všechny části oblečení už večer s tím, že dopoledne vyrazím do Vítkovic-Aldrova na vlek Prezidentský Expres, kde mne již tři sezóny znají a pouštějí mne bez problémů na vlek i s mým podivným přístrojem na lyžování. Jenže v sobotu byl vichr jak v Himalájích, stromy se ohýbaly až do vodorovna a hustě sněžilo, tak jsem odjezd vzdal. Jakmile začalo být pozdě na odjezd, vítr ustal a přestalo sněžit; dokonce se mraky poněkud roztrhly. Typický zákon schválnosti. Matka Příroda je mrcha.

Pokud byste si chtěli Trikke Skki vyzkoušet, koupil jsem si nový a mám na půdě ještě jeden starší volný. Rád jej půjčím nějakému zájemci, který by chtěl jet se mnou a dělat mi společnost (moje paní nelyžuje). Alespoň bychom byli na svahu dva. Můžu vám zaručit, že na sjezdovce z vás oči nespustí, protože Skki je naprosto neobvyklá a dost hustě ulítlá věc, přitom jezdí se na tom tak snadno, jako na carvingových lyžích. Holky zírají taky (a to je mi skoro 55 a celkovou sešlost věkem už nezakryju); co teprve když na stroji bude stát někdo mladší. Máte-li chuť to zkusit, řekněte mi, nebo mi napište. Přednost mají radkyňští, ale nabídka je otevřena všem čtenářům tohoto webu. Vezmu vás sebou. (Ale odjezd pouze z Radkyně nebo okolí, no, dejme tomu nejvýše 15 km od Radkyně.)

Psáno a publikováno 11.1.2010 večer v Itálii, ve věčném městě - Římě.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 65
, canadian online pha... odpovědět
<a href="http://canadianpharmacyxyz.com/">canadian pharmacy</a>
http://canadianpharmacyxyz.com/
[url=http://canadianpharmacyxyz.com/]top 10 mail order pharmacies[/url]
, sjgbmhfy odpovědět
easy loans for bad credit <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com/">credit loans guaranteed approval</a> lending tree loan [url=https://creditloansguaranteedapproval.com/]bad credit loans[/url]
, qpploqyh odpovědět
payday loans in las vegas nevada <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com">payday loan las vegas</a> bad credit loans [url=https://creditloansguaranteedapproval.com]credit loans[/url]
, ukzpgfva odpovědět
direct lending payday loans <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com">bad credit loans</a> credit loans guaranteed approval [url=https://creditloansguaranteedapproval.com]credit loans guaranteed approval[/url]
, dktodjhl odpovědět
loan online <a href="http://loansonline.cars">cash loans online</a> large loans [url=http://loansonline.cars]installment loans online[/url]
, neirwoyd odpovědět
money lender <a href="http://paydayloans.cars">loan lenders</a> lender [url=http://paydayloans.cars]money lender[/url]
, zwtbthnr odpovědět
lender <a href="http://paydayloans.cars">lender</a> lender [url=http://paydayloans.cars]secure payday loans[/url]
, jmgoqiay odpovědět
loans no checking account <a href="http://paydayloans.cars">100 guaranteed approval payday loans</a> direct lender payday loans [url=http://paydayloans.cars]payday loans without credit check[/url]
, nkqfjhyt odpovědět
loan personal <a href="http://paydayloans.cars">direct lender payday loans</a> loan lenders [url=http://paydayloans.cars]payday loans direct lender[/url]
, online casinos for ... odpovědět
online casino bonus <a href="https://onlinecasinoslots24.us.org/">online casino games</a> mgm online casino [url=https://onlinecasinoslots24.us.org/]casino online[/url]
, best online casino ... odpovědět
free online casino slots <a href="https://onlinecasino-slots.us.org/">casino slots</a> online casino slots [url=https://onlinecasino-slots.us.org/]casino bonus[/url]
, tramadol generic nqlkq odpovědět
tramadol withdrawal <a href="https://tramadol.us.com/">tramadol hcl</a> tramadol 100 mg [url=https://tramadol.us.com/]tramadol generic[/url]
, treasury casino tfdjl odpovědět
raging bull casino <a href="https://aussieonlinecasinoplay.com/">rich casino</a> star casino gold coast [url=https://aussieonlinecasinoplay.com/]tangiers casino login[/url]
, online casinos xnhbj odpovědět
usa online casino <a href="https://onlinecasinog24.com/">online casino gambling</a> casino online [url=https://onlinecasinog24.com/]gsn casino[/url]
, casino slots xzffn odpovědět
online casinos <a href="https://onlinecasinoslotsnow.com/">online casinos for us players</a> gsn casino [url=https://onlinecasinoslotsnow.com/]online casino slots[/url]
, casino bonus hxwgd odpovědět
online casinos <a href="https://onlinecasino-games.us.org/">gsn casino games</a> online casino slots [url=https://onlinecasino-games.us.org/]online casino bonus[/url]
, treasury casino pngzy odpovědět
star casino <a href="https://ausonlinecasino.com/">casino australia</a> black diamond casino [url=https://ausonlinecasino.com/]rich casino[/url]
, tramadol acetaminop... odpovědět
buy tramadol <a href="https://buytramadol.us.org/">tramadol hcl 50mg</a> tramadol hcl 50 mg [url=https://buytramadol.us.org/]tramadol acetaminophen[/url]
, tramadol 50mg nrafe odpovědět
tramadol hcl <a href="https://tramadolhcl.us.com/">tramadol hcl 50mg</a> tramadol hcl 50 mg tablet [url=https://tramadolhcl.us.com/]tramadol opioid[/url]
, wrest point casino ... odpovědět
crown casino perth <a href="https://onlinecasinoaussie24.com/">star casino</a> raging bull casino [url=https://onlinecasinoaussie24.com/]raging bull casino[/url]

Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 65