Kategorie: Chalupářovy články a názory

Vrbový proutek podruhé

Reakce na reakci na reakci, telegrafické novinky ve vsi, superplavec.

Ve svém článku otištěném v Achátu 10/2009 jsem podrobil kritice text novopackého zastupitele pana Františka Škvařila, který byl otištěn v Achátu 9/2009. Pan Škvařil to podle mého očekávání nenechal bez odezvy a v Achátu 11/2009 mou reakci komentuje. Pana Škvařila už rozhodně nechci trápit, ostatně je to celkem sympatický muž. Moje polemika byla namířena proti faktům a způsobu argumentace v jeho článku; nikoli proti němu jako člověku - doufám, že mi to věří. Proti jeho krátké reakci se ale ohradit musím, protože i zde použil stejné metody jako ve svém původním článku.Tady je výňatek z jeho textu:

1. kus textu   2. kus textu

Nepsal jsem to už do Achátu, protože to nechci dále rozpatlávat a byla by to pro čtenáře nuda. Zůstane to jen tady, mezi námi:

 1. Ad "modrá přednáška": nejsem členem žádné politické strany, nikdy jsem nebyl a co živ budu, tak to neplánuji. Reaguji jen jako normální člověk, který si porovnává to, co bylo v článku řečeno, s realitou. A protože realita se s článkem podle mého mínění rozchází, cítil jsem jisté grafomanské puzení to komentovat.
 2. Není pravda, že jsem přiznal, že "nic nevím o dění ve městě". Co jsem přesně napsal, najdete tady. Nebo v Achátu 10/2009. Napsal jsem, že nic nevím o některých věcech. O jiných zase přece jen něco vím, protože mne matka příroda obdařila funkčníma očima a ušima, takže vidím, slyším, čtu a vnímám. A v Nové Pace jsem už 30 let prakticky každý víkend a často i kus dovolené každý rok, tak si snad jistá pozorování mohu dovolit.
 3. Není pravda, že jsem napsal, že "sociální demokrat musí ohýbat pravdu jako vrbový proutek". Můžete si to snadno ověřit v textu. Nebo v Achátu 10/2009. Napsal jsem o těch odstavcích článku pana Škvařila, které jsem nekomentoval, protože v problematice se nevyznám, že v nich: "... je pravda nejspíš také účelově ohýbána jako vrbový proutek". Jinými slovy že k těmto komentářům nemám důvěru. A to je přece jen trochu něco jiného, nebo ne? O sociální demokracii jsem se zde přece vůbec nezmiňoval.
 4. K tomu "naprogramování před neuskutečněnými volbami": odpověděl jsem na článek pana Škvařila uveřejněný v září - nevím, kdy jindy bych na něj měl reagovat. Za rok?
 5. Nemám vcelku proti sociální demokracii obecně o moc víc, než mám proti ostatním politickým stranám, ať jsou vlevo nebo vpravo. Tedy až na bolševiky, ty tedy nemám rád en bloc. A jsem podnikatel, který se spoléhá spíš na sebe, než na stát, takže mé volební preference jsou skutečně spíše vpravo. Stále ale hodnotím především konkrétní skutky a slova konkrétních osob; nikoli jejich stranickou příslušnost. Chování a činy současného vedení sociální demokracie mi připadají hanebné. S jiným vedením by přitom tato strana možná byla přijatelná pro více lidí. To je vysvětlení mých komentářů. Pan Škvařil říká, že "velká politika do malých měst nepatří" a přitom ve svém původním textu explicitně na adresu minulé vlády zmiňuje "chybnou koncepci reformy zdravotnictví, kvůli které padla vláda". Tak on může odkazovat na "velkou" politiku a nebo kdokoli z malého města ne? Proč?
 6. Nevím, co by na písemnou reakci na konkrétní článek zastupitele města Nová Paka uveřejněnou v lokální tiskovině říkali v MF Dnes, ale troufnu si odhadovat, že by velký zájem o naše žabomyší války neměli.
 7. Ano, zastupitelé by, jak píše pan Škvařil, "měli pracovat hlavně pro město bez rozdílu politických stran". Pokud si ale mají zachovat chladnou hlavu a trvale spolupracovat, asi by měli i krotit své politické vášně; leckde to lidé umí, jinde zase ne - je to v lidech. Myslím, že s volební agitkou formou kritiky přišel jako první pan Škvařil, takže s krocením by bylo třeba začít ve vlastních řadách.
 8. Pokud jsem pana Škvařila pobavil pasáží o vlivu poplatků na chování lékařů, jsem rád - alespoň se zasmál a příliš se na mne (třeba) nezlobí. Svým věkem již patřím do skupiny, která lékaře začíná potřebovat stále častěji. K lékařům ale nechodím na Královéhradecku, nýbrž spíše v Praze. A věřte mi, že jejich chování k pacientům, vybavení ordinací, pohodlí, doby čekání a celkový přístup k člověku se v poslední době tam, kam docházím, radikálně změnil k lepšímu. Pan doktor Rath s tím ale má pramálo společného, ten se to podle mého názoru snaží spíš zničit. Panu Škvařilovi doporučuji změnit ošetřujícího lékaře, pokud nevidí u toho svého žádný pokrok k lepšímu. Až socialisté poplatky zruší, může se ke svému původnímu lékaři zase zapsat a připravit si obvyklý úplatek, aby se mu jeho lékař milostivě věnoval; vše se totiž opět vrátí do starých kolejí.
 9. Ctěný čtenář nechť se sám zamyslí a porovná si, který článek je více populistický a nic neříkající "výjev" (myšlen asi výlev) - to, myslím, můj další komentář nepotřebuje.

V bodech 2-3 vidíte, jak se dá ohýbat i můj původní text. Založit reakci na můj článek na něčem, co jsem nenapsal, je demagogie par excellence. Takže jsem s tím příměrem o vrbovém proutku nebyl daleko od věci. Nebo pan Škvařil můj text v rozrušení četl jen zběžně; to se dá pochopit.

Ale co jsme si, to jsme si, pane Škvařile, berme to jako korektní výměnu názorů či jako verbální rozcvičku. Já už diskusi opouštím; budiž Vašemu působení v komunální politice přáno, aby bylo úspěšné. Až se zase příště setkáme, jako onehdy před léty v Radkyni na slavnosti před hasičárnou, kdy jsme proti sobě seděli u stolu s půllitry zlatavého moku v rukou, jistě se na sebe zase usmějeme jako tenkrát. Alespoň já s tím problém nemám a věřím, že ani Vy ne.

Připojuji telegrafické zprávy z právě uplynulého víkendu:

 • Vytrhané patníky na silnici 284, o kterých jsem psal v minulém článku, už někdo posbíral z louky a zasadil zpět vedle silnice. Rychlost nápravy tohoto problému mne opravdu příjemně překvapila. Teď ještě kdyby se našel nějaký ochotník, který by opravil pobořenou zastávku autobusu dole u cihelny.
 • Svíčky a věneček u pomníku hrdinnému Colasovi Evropskému jsou stále na místě, jen svíčky už jsou vyhořelé. V souvislosti se zveřejněním této zprávy jsem dostal mailem od jednoho známého, obyvatele Nové Paky, následující komentář: "Dobrý den Richarde, dost jsem se pobavil u vašeho článku na netu ... Uhlobaroni zásadně vozí uhlí tehdy, když prší. Aby bylo těžší o vodu, to je jasný. Taky jste mne dostal. Hledal jsem, kdo je to ten Colas Evropský. Myslel jsem, že tu byla snad nějaká bitva, o které nevím a navíc jsem o tom člověku nikdy neslyšel. Vy bejku, to jste mne pobavil. Hezký den." Jméno autora mailu neodhalím, protože jde o v Nové Pace veřejně činnou a tím pádem známou a váženou osobu. Ale takhle upřímnou, milou a veselou pochvalu svému snažení jsem zatím nedostal a ohromně si jí vážím. Každý autor prahne po tom, aby jeho články lidé četli, bavili se jimi a diskutovali o nich. Nejsem žádnou výjimkou. Měl jsem z mailu velkou radost.
 • V Radkyni už je nějaký čas nový betonový sloup se světlem na posledním plánovaném místě, o kterém jsem psal v tomto článku. Tak už si snad sousedé na severním okraji obce lámat nohy nebudou.
 • Všimli jste si, že přes celosvětovou krizi začaly v Radkyni v tomto roce celkem čtyři stavby? Připadá mi to vzhledem k ekonomické situaci až neuvěřitelné. Přestavuje se nejstarší dům v Radkyni a bývalá hospoda. Staví se dva nové domy - jeden pod kovárnou a jeden na severním okraji vsi. Není to zvláštní? Celá léta nic a najednou hned čtyři stavby v nejhorší době. Asi není dost práce, tak lidé pracují spíše na svém.
 • Velká bílá kočka přivedla další dvě malinkatá a roztomilá koťata, narozená tak před pár týdny. Tak kromě "našich" dvou koček a dalšího blíže nezjištěného počtu koček dospělých, které se kolem domu potulují, tu máme ještě 4 koťata. NECHCETE KOTĚ, PROBOHA!?
 • V Pace ještě v sobotu nebyla namalována silnice v ulici Legií. Asi bude dokončena v průběhu tohoto týdne. Jsem vážně zvědav, jestli se podaří poskládat pruhy na silnici tak, aby se vedle sebe vešla auta odbočující do Komenského ulice a auta projíždějící dále směr Krkonoše.

A nakonec, abych dnešní text trochu odlehčil, klikněte si na následující obrázek, zobrazte si fotku v plné velikosti a zkuste se 5 vteřin vydržet nesmát.

Zkuste se 5 sekund neusmat!

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.