Kategorie: Chalupářovy články a názory

Kouzlo nechtěného

Článek pro Nové Noviny, napsán v srpnu 2008, v novinách nebyl nikdy otištěn.

V pátek 15. srpna se v naší vesničce Radkyně, která je součástí Nové Paky, objevil na několika místech vylepený přípis z Městského úřadu. Úřad nás přísnými slovy vyzývá k šetření vodou a zakazuje nám zalévat zahrady, mýt auta či napouštět bazény, které dnes jsou skoro na každé zahrádce. Důvodem je prý "technická závada veřejného vodovodu". Pro případ, že dojde voda a bude třeba přikročit k "náhradnímu zásobování", cituje Úřad změť paragrafů, podle kterých nás beztrestně smí nechat dva dny úplně bez vody.
Městský úřad si tak myje ruce jako Pilát Pontský a dopředu si zajišťuje alibi. Náš archaický místní vodovod je totiž v havarijním stavu, každou chvíli potrubí praskne a místní dobrovolníci hloubí zem, aby se dopátrali prasklin a opravili je. A tohle Úřad dobře ví; radkyňský vodovod potřebuje před připojením na vodovodní řad Nové Paky úplnou rekonstrukci. Jenže na vodovod v naší vesničce nezbývají peníze a nikdo nemá ochotu se tím zabývat. Zkušenost mi říká, že ani na opravu té "technické závady" pravděpodobně nikdo peníze neshání, protože "technická závada" je docela obyčejné sucho a nedostatek povrchové vody.
Kouzlem nechtěného vyšly v čísle 31/2008 Nových novin na titulní stránce hned pod sebou dva články: "Stavba bazénu začne i bez dotací" a "Kraj rozdělí peníze na vodovody". První článek cituje novopackého starostu, který lidem sděluje, že dotace na stavbu bazénu, jehož cena se v mezičase vyšplhala na 110 miliónů korun, se sice zatím nepodařilo zajistit, ale město se i přesto rozhodlo zahájit stavbu z vlastních peněz. Druhý článek popisuje, kolika obcím na Jičínsku se již podařilo uspět se žádostí o dotaci na výstavbu či modernizaci vodovodů a kanalizací a na nové čističky: kraj ještě letos rozdělí kolem 12 miliónů korun, a přitom už kolem 44 miliónů korun v tomto roce rozdělil.
U nás v Radkyni se nemůžeme spoléhat na náš vodovod, kanalizaci nemáme a čističku si ani nedokážeme představit. Sice za vodu neplatíme, ale za to nás neustále někdo osočuje z plýtvání vodou a musíme být trvale připraveni, že voda náhle přestane téct. Chtěli bychom být připojeni na novopacký vodovod a za vodu raději platit, abychom si mohli pokropit zahradu podle vlastního rozhodnutí. Chtěli bychom mít kanalizaci a raději si zaplatíme stočné, než abychom se museli trápit s vývozem a údržbou žump. Ale Úřad si staví pomník v podobě těžko ospravedlnitelného bazénu a na vodovod ve své přidružené obci peníze nedá a nedá. Ani o získání dotace na vodovod či kanalizaci se pravděpodobně nikdo nestará, ačkoli kraj zjevně peníze poskytnout umí. V zápisech z jednání publikovaných na webu Úřadu jsem totiž nenašel žádná rozhodnutí zastupitelstva o pověření některého úředníka úkolem získat dotace na vodovody.
Letos v červenci nám po dlouhých létech přemlouvání Úřad zařídil provizorní vyspravení krátkého úseku cesty, která prochází naší vesnicí. Na prašný podklad byla položena asfaltová drť, odfrézovaná při opravě jiných silnic, a uválcována. Jsme vděčni i za to, protože prachu a kaluží skutečně ubylo. Ale říkám si, jak dlouho nám taková oprava vydrží, když už teď v srpnu asfaltovou drtí uprostřed cesty prorůstají trsy plevelu? Přežije taková investice první zimu? Oprava cesty jistě nebyla zadarmo, ale nevyplatilo by se z dlouhodobého pohledu spíše vybudovat skutečnou silnici z opravdového asfaltu? No jo, vždyť já zapomněl, nejsou peníze …
Říkám si, jestli to všechno není tím, že místní obyvatelé při minulých volbách podpořili spíše kandidáty, kteří se pak na radnici nedostali; celkem snadno se tento fakt dá najít na internetu. A Úřad to teď voličům vrací i s úroky. Mám na to příměr ze Švejka: "Zabili jste mi strejčka, tak tady máte přes držku". Co si o tom myslíte vy, milí sousedé a spoluobčané, koho budete příště volit?


Richard Kubát, chalupář z Radkyně

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.