Kategorie: Chalupářovy články a názory

Jména ulic v Radkyni

Konec zácpy, opravy silnic, jak napsat zprávu pro tisk.

Celý 43. týden různé Zelené vlny, či jak se ta dopravní hlášení dnes jmenují, varovaly před totálním ucpáním Nové Paky kvůli práci v ulici Legií. Před odjezdem do Radkyně na víkend 24. a 25.10. jsme se proto rozhodovali, kde večer odbočíme z hlavní silnice, abychom se zácpě včas vyhnuli. Buď pojedeme přes Pustou Proseč, a když to bude ucpané méně, tak přes Studénku, říkali jsme si se ženou. Obavy ale nebyly na místě. V pátek v 7 hodin večer se žádné velké ucpání nekonalo. Auta stála jen k viaduktu u Pivovarské ulice, tak to stačilo vzít okolo Lidlu zadem za Velvetou přes koleje a dojeli jsme bez zdržení. V sobotu už semafory v ulici Legií nebyly a provoz se vrátil do obvyklých kolejí.

Myslím si, že úpravy v ulici Legií hodně pomohou město zprůjezdnit. Špunt, který vytváří auta odbočující z ulice Legií do ulice Komenského, snad po zřízení odbočovacího pruhu doleva částečně zmizí a doprava bude plynulejší i bez obchvatu. Už se těším, až bude pruh namalován a hned to pojedu zkontrolovat.

V posledních letech a zvlášť letos se na silnicích kolem Nové Paky i ve městě samotném hodně změnilo a spousta silnic byla opravena, počítejte se mnou:

 • Silnice na Pustou Proseč a do Valdova
 • Úsek silnice mezi Štikovem a radkyňskou cihelnou
 • Silnice z Bělé přes Stupnou až do Vidochova
 • Dvouproudé stoupání mezi Vrchovinou a Vidochovem
 • Úsek mezi hospodou na Přibyslavi a odbočkou na Heřmanice
 • Stoupání do Babáku (stále ve výstavbě)
 • Kruhový objezd před Lidlem a jeho okolí
 • Kruhový objezd na křižovatce Krkonošská/Kotíkova a jeho okolí
 • Zpevnění povrchu na spojce mezi Nádražní a Přibyslavskou za Velvetou

Mohlo by to samozřejmě být ještě lepší, ale myslím, že i tak to není málo. A možná najdete ještě nějakou opravu, na kterou jsem zapomněl. Měl bych ještě pár tipů, kde je stav vozovky žalostný, a rozhodně by si zasloužil opravu:

 • Především v osadách: Radkyni, Heřmanicích, Přibyslavi, Vlkově a Podlevíně
 • V lese od Marius Pedersen až po opravený úsek za odbočkou na Heřmanice
 • V Partyzánské ulici směrem na Valdov
 • V Opolského ulici, Klášterní, Desateru - až ke křižovatce na Balkách
 • V celé Vrchovinské ulici až po Kotíkovu

U nás v Radkyni to samozřejmě má nejvyšší prioritu, to přece dá rozum. Hlavní silnice, která prochází vsí, je sice jakž takž v pořádku, ale ostatní komunikace nestojí za fajfku tabáku. Tedy kromě toho kousku opraveného odfrézovanou asfaltovou drtí v roce 2008 (když přivřu obě oči).

Radkyňské "ulice" jsme se onehdy při sezení se sousedy snažili vhodně pojmenovat. Máme v zásadě jen čtyři základní ulice:

a) "Průběžná", tedy hlavní asfaltová silnice procházející vsí; taky by se mohla jmenovat "K.H.Máchy", čili "Máchova",
b) "Okružní" od otočky autobusu kolem rybníčku po severním okraji vsi, kolem tenisového kurtu, kolem žlabu, přes "náměstí" pod kapličkou až po křižovatku nad kovárnou; taky by se mohla jmenovat "Sousedská", "Hlavní", nebo "Osadní",
c) "Údolní" mezi tenisovým kurtem a našim "náměstím", možná třeba i "Veselá", nebo "U zpěváčků",
d) "Školní" z "náměstí" až nahoru k bývalé hospodě, nebo třeba "U kapličky".

Možná by se ale dalo uvažovat ještě o dalších třech ulicích:

e) "Vodní", nebo "U pramene" - od zatáčky u Rumlů až po vodní zdroj,
f)  "Blátivá", případně "Kalužní" - od transformátoru k provozním budovám kravína
g) "Hrbolatá" nebo "Voňavá" - od Jirky a Jarmily kolem polorozpadlého seníku až k siláži

No řekněte, nevypadala by Radkyně na mapě líp, kdyby měla ulice pojmenované? Když se podíváte na internetové mapy, naše ves vypadá bez názvů ulic na mapy.cz tak nějak divně. A co teprve na maps.google.cz, tam je to ještě horší! Když nemůžete v popisu místa či situace použít názvy ulic, je to často komplikace. Představte si, jak byste bez názvů ulic napsali třeba tuto novinovou zprávu:

"Osadní výbor v Radkyni se rozhodl rázně skoncovat s trvalým znečištěním ulice K.H.Máchy v úseku mezi Blátivou a Hrbolatou ulicí. Zemědělské stroje vyjíždějící na Máchovu ulici z přilehlých provozů totiž nedbají na zákaz znečišťování komunikace a zanášejí silnici blátem a jiným odpadem. Trvalé výzvy ke zjednání pořádku od obyvatel z Máchovy, přilehlé Školní a části Sousedské ulice vyústily v rozhodnutí osadního výboru najmout osvědčené specialisty na řešení nestandardních situací, jejichž úkolem bude zjednat ve vsi pořádek a čistotu.
Předseda osadního výboru k tomu říká: "Finanční možnosti osadního výboru sice nejsou velké, ale nemůžeme již déle nečinně přihlížet masivnímu znečišťování našeho životního prostředí. Proto jsme uvolnili mimořádné prostředky a najali za ně mimořádné osobnosti, které nám pomohou napravit hříšníky a skoncovat se znečištěním. Věřím, že to obyvatelé Radkyně ocení."
Na přiložených fotografiích najdete najaté specialisty při prohlídce Máchovy ulice v Radkyni po podpisu smlouvy s osadním výborem."
 
(Klikněte na malý obrázek pro jeho zvětšení.)

Bez názvů ulic by tahle tisková zpráva byla podstatně delší a méně srozumitelná. Pojmenovat ulice určitě smysl má. Tak co, navrhneme novopacké radnici, že bychom naše ulice chtěli oficiálně pojmenovat?

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.