Kategorie: Chalupářovy články a názory

Sedm otázek

Pomocník pro vyplnění anketního lístku novopacké radnice, nové obrázky

Tištěné Nové noviny 31/2009 ze dne 14.8.2009 přinášejí na straně 4 informace o plánované anketě, kterou hodlají novopačtí zastupitelé oslovit místní obyvatele. O tomto záměru píše i Deník Jičínska. Záměr byl přijat na 82. schůzi Rady města dne 10.7.2009. Anketa se bude týkat především plánovaného bazénu a dopravních změn v městě. Vyplněné anketní lístky se budou odevzdávat během říjnových voleb přímo ve volebních místnostech. Výsledky ankety poskytnou radnici přehled o názorech obyvatel Nové Paky a jejích osad a naznačí, co obyvatelé vnímají kladně a co naopak záporně.

Myslím si, že to je velice dobrý demokratický krok a zastupitele za toto rozhodnutí chválím. Vyplněných anketních lístků se prý musí vybrat alespoň tři tisíce, aby se výsledky daly brát vážně. Proto by bylo dobré, aby svůj názor vyjádřilo též co nejvíce radkyňských; je to anonymní anketa, podepisovat ji nemusíte, tak se nemáte čeho bát.

Otázky, které si novopacká radnice chystá, jsou tyto:

1) Souhlasíte s výstavbou krytého plaveckého bazénu v Nové Pace?
2) Je nejzávažnějším problémem Nové Paky neexistence obchvatu?
3) Považujete nový stav Komenského ulice za lepší než původní?
4) Považujete nový stav Masarykova náměstí za lepší než původní?
5) Považujete nový stav ulice Jiřího z Poděbrad za lepší než původní?
6) Má v novém stylu Dukelského náměstí pokračovat rekonstrukce centra města?
7) Co dalšího vám v Nové Pace chybí?

Jsem přesvědčen, že je nutné a dobré jít k volbám a volit s rozvahou. Raději však nové tváře, jinak si z nás modří, oranžoví, rudí, zelení nebo černí politici udělají zdroj svých soukromých majetků tak, jak to dělali až doposud. Koho máte volit, do toho vám kecat nebudu, stejně byste mi nevěřili. Ale když už budete ve volební místnosti, bude velice snadné vyjádřit i svůj názor na věci města. Toto je přímá možnost jak ovlivnit městské investice a Váš hlas je nesmírně důležitý. Polovina popisných čísel v Radkyni jsou rekreační chalupy, takže hlas chalupářů by měl také být slyšet. Chalupáři však bohužel hlasovat nemohou (pokud tedy nepůjdou volit v Nové Pace a i tak není jisté, zda by anketní lístek směli odevzdat), tak to zůstává na stálých obyvatelích. Jejich hlas v anketě města bude mít mnohem větší vliv na výsledek, než hlas odevzdaný v celostátních volbách.

Pro nás radkyňské jsou podle mého mínění důležité odpovědi především na otázky číslo 1, 2 a 6.

1) Souhlasíte s výstavbou krytého plaveckého bazénu v Nové Pace?

Sám si myslím, že odpověď by měla zcela rozhodně znít NE, dvakrát podtrženo a s vykřičníkem. Peníze utopené v bazénu už nikdo v osadách neuvidí a tenký pramínek vymodlených městských investic do osad zanikne bez náhrady. Nenalhávejme si, že to není pravda. Osadní výbor vám jistě řekne, jak těžké je vyrazit z města každou korunu a kolik škemrání to vyžaduje.

Odpověď ANO nejspíš uvedou ti obyvatelé Radkyně ...

 • kterým je jedno, jak bude město hospodařit a nevadí jim, že město se zadluží (rozpočet je 90 miliónů a dotaci se nepodařilo získat [tedy moc se tomu ani nedivím]) a bazén se bude trvale dotovat částkou 3 milióny ročně na úkor zbylého fungování města jako například silnic, chodníků, budov ve správě města, veřejných prostor, městských zařízení, zdravotní péče, podpory podnikání, podpory turistického ruchu a dalších věcí ("vono to nějak dopadne, hlavně že JÁ na tom vydělám")
 • kterým je fuk, jaká je kvalita jejich života - třeba i jaká voda jim teče z vodovodu, případně jestli vůbec z vodovodu něco teče
 • kterým nevadí nízká kvalita většiny místních komunikací v Radkyni
 • kterým nestačí bazény v Jičíně, Hořicích a Jilemnici; všechny vzdálené do 20 km od Nové Paky
 • kteří své vypracované atletické tělo nebo své svůdné křivky v plavkách potřebují vystavovat na odiv nejbližším sousedům, kolegům, zákazníkům a spoluobyvatelům - cizím lidem se totiž hůře chlubí a nemá to ten správný efekt
 • kteří touží po koupání co nejblíže k domovu a přitom nemají žádný dopravní prostředek, jakým by k bazénům v okolních městech dojeli po vlastní ose - jenže: existuje v Radkyni někdo takový?
 • kteří si udržují štíhlou linii, potřebují každý den uplavat alespoň 20 bazénů a nemají čas na dojíždění

Odpověď NE nejspíš uvedou ti

 • kteří chtějí, aby Radkyně byla ještě hezčím a příjemnějším místem k životu, než je doposud, protože by se do jejich životního prostoru možná více investovalo
 • kteří mají na zahradě vlastní bazén
 • kteří už nechtějí každý rok spravovat mrazem roztrhaný vodovod a žít v trvalé nejistotě, kdy zase voda přestane téct
 • kteří chtějí vařit čaj ze zdravé a chutné vody bez občasného pachu chlóru a mýt si ruce ve vodě, ze které jim nepopraská kůže a neudělají se na nich čas od času po mytí nádobí boláky
 • kteří by rádi měli v celé vsi asfaltovou silnici, aby se nebrodili za každého deště bahnem a neničili si tlumiče aut
 • kteří by byli rádi, kdyby město dalo peníze třeba alespoň na podříznutí a odvlhčení školy, na vylepšení hasičského vybavení, na odstranění smrdutého černého jezírka u siláže, vyčištění rybníčku, novou čekárnu na otočce autobusu nebo na opravu místní kapličky a jejího rozpadlého a shnilého oltáře

2) Je nejzávažnějším problémem Nové Paky neexistence obchvatu?

Tato otázka je mnohem důležitější pro obyvatele města, tedy ty, kteří bydlí v ulicích Pražská, Legií a Krkonošská. Ti se dusí výfukovými plyny osmnácti tisíc aut, které průměrně Pakou projedou za 24 hodin. Taky pro ty, kteří v těchto ulicích bydlí, ale nepodnikají a nemají zde obchody či služby. A pro ty, kteří své děti posílají do školy přes hlavní tah. Obchvat se na druhé straně nebude líbit těm, kteří na trase průjezdu městem mají obchody a provozují služby. A určitě se nelíbí ani štikovským, kterým obchvat povede vsí a auta jim začnou projíždět doposud tichými ulicemi.

Radkyňským obchvat do života příliš nezasáhne
, přesto ale přivede dopravu blíže ke vsi. Chalupáři přijíždějící od Prahy to budou mít po obchvatu o kousíček dál, viz plánek budoucí silnice. Moje doporučení: odpovězte NE.

6) Má v novém stylu Dukelského náměstí pokračovat rekonstrukce centra města?

Tohle je složitější. Úprava Dukelského náměstí je sice pěkná, ale taky stála spoustu peněz. Jistě by bylo žádoucí, aby se úpravy v podobném duchu začaly rozšiřovat i dále, nicméně hodně to zatíží městskou kasu. Čím víc se bude investovat do města, tím méně zbude na osady. Město se bez investic samozřejmě neobejde. Jenže vaše odpověď do ankety může být jen ANO, nebo NE. Žádné "ANO, ALE PROSÍME S ROZVAHOU A OPATRNĚ" a stejně takovou výzvu nikdo nevezme v potaz. Tak nezbývá, než odpovědět NE. Názor je ale možno změnit po vyasfaltování cest a zřízení nového vodovodu v Radkyni včetně jeho napojení na ten novopacký. Je to krapet sobecké, ale jak jinak za peníze bojovat?

Ostatní otázky jsou podle mého již zaměřeny zcela subjektivně. Nechápu, jak by mohl někdo nesouhlasit s úpravami Komenského ulice, ale jistě takové názory existují. Lidé si vymyslí blbosti typu "děti vyběhnou ze školy, podlezou zábradlí a vyběhnou mezi šikmo stojícími auty přímo pod kola projíždějícího auta a malér je tu!" nebo "náklaďáky teď musí zahýbat do Budečské ulice a to pro ně je problém". Přečtěte si některé diskusní názory na Novopackém portálu a žasnete nad tím, co všechno dokáže lidi naštvat a jaké iracionální bludy lidský mozek dokáže vymyslet.

Otázky na úpravy Masarykova náměstí a ulice Jiřího z Poděbrad přinesou podle mého též jen čistě subjektivní a na pocitech založené odpovědi. Úprava náměstí, během které vzniknul místo parkovacích míst žlutě ohraničený prostor, není zásadní změnou. Mohla tu být letní kavárna či cukrárna pod širým nebem, ale uživila by se vůbec? A co sem dát jiného místo laviček? Improvizovanou divadelní scénu? Ale kde pořád brát umělce? Umělé kluziště v zimě? Málo místa, moc drahé. Máte nějaký nápad na atrakci, která by se sem hodila? Já tedy zatím ne. Asi tu zůstane příležitostný diskusní klub novopackých starších na městských lavičkách. Ulice Jiřího z Poděbrad je teď hezčí, než byla, ale jistě se najde trumbera, který odsoudí alespoň ty moderní lampy. Ale co jiného kromě dlažby, dopravního značení a lamp se zde změnilo?

Poslední otázka na to, co lidem v Nové Pace chybí, přinese tolik názorů, kolik bude anketních lístků: od důležitých věcí jako řešení absence nemocnice, oprava kláštera, další dopravní změny a úpravy komunikací nebo více kultury; přes čistě osobní přání (aby se neplatily daně, aby mi přidali nebo aby sousedovi chcípli králíci) až po recesistické příspěvky, třeba že Technickým službám chybí vlastní vzducholoď, městu chybí reprezentant ve Formuli 1 nebo že by město mělo od Florencie odkoupit Michelangelovu sochu Davida a umístit ji doprostřed kruhového objezdu před Lidlem, protože tam chybí nějaké umění. Čtení odpovědí může být pro radní docela dobrá zábava, chtěl bych být při tom. Jsem zvědav na výsledky - snad je v Achátu někdy uveřejní všechny a hlavně ty nejpraštěnější, byl by to dobrý námět na článek.

Zápis z 82. schůze RM uvádí v bodě 4C: "Rada města žádá redakční radu časopisu Achát, aby vyhradila v říjnovém čísle přílohu časopisu Achát pro zveřejnění názorů na předmět ankety." Můj názor je vyjádřen v tomto článku; to jsem zvědav, zda jej Achát v příloze přetiskne. 5

Přes všechny moje žerty je ale anketa důležitou zpětnou vazbou pro radnici a tak na vás apeluji: prosím, berte ji vážně, vyplňte doručený anketní formulář a vezměte jej sebou k volbám. Vyplnění je otázkou několika minut.

Ještě bych vás chtěl upozornit na to, že jsem zveřejnil další fotogalerii se sérií leteckých fotografií Radkyně a Přibyslavi s názvem "Ptačí pohledy". Podívejte se; fotky Vráti Dreslera se podařily.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, Názor odpovědět
Vážený pane, předem se omlouvám za anonymitu, snad se časem představím osobně. Jsem přesvědčen, že většina z Radkyně mne zná a myslím, že mé utajení by chápaly. Ale k věci. Na Vaše stránky jsem zabloudil náhodou a jsem tomu rád. Vaše názory jsou inteligentní a tek si dovolím, třeba, sem tam něco \"přikliknout\" Přeji Vám nadále bystré oko i mysl a především chuť pokračovat. A k Sedmi otázkám: o demokracii v místním podání si myslím své. Jinak je Váš komentář na jedničku s hvězdičkou i když změny na \"Komendě\" bych viděl jinak. Leč to už je na odbornou debatu. S pozdravem a s chutí zase někdy zabloudit na Vaše stránky - Krajánek
icon odpověděl(a)
Vážený Krajánku, respektuji vaši anonymitu zcela bez problému a děkuji za Vaši pochvalu; moc mne potěšila. Psát hodlám dále, chuti mám dost a materiál se vždy najde i v naší malé vísce - jen s tím časem jsem poslední dobou nějak na štíru. Budu též moc rád, když mé názory najdou odezvu, proto "přiklikávejte" dle ctěné libosti! S pozdravem i Vám, -- R. Kubát