Kategorie: Chalupářovy články a názory

Jak parkují vymaštěnci

Spravedlivý profesor, autobus místo bazénu, jak naložit s hulvátem na parkovišti.

Okurková sezóna přinesla zklidnění i k nám do Radkyně. Rodiny s dětmi korzují po vsi, pracovní ruch a zvuky přístrojů poněkud utichají, přijíždějí návštěvy zdaleka a večer se údolím nese hlahol písní. Idylická doba, kdyby tedy každou chvíli nepršelo a bylo alespoň o chloupeček tepleji, nicméně smutné období pro redaktora, který potřebuje materiál na článek. Tak sáhnu po obecném tématu.

V červencovém a srpnovém dvojčísle Achátu jsem si se zájmem přečetl článek pana Františka Škvařila s názvem "Dvě akce Paky v popředí pozornosti (...)". Sám nejsem voličem sociální demokracie a asi to je z mých článků i zřejmé, ale v tomto případě musím - ač nerad - dát panu Škvařilovi v mnohém za pravdu.

Při použití toho "ač nerad" si vždycky vzpomenu na jednu historku ze střední školy. Měli jsme na biologii přísného a ve škole obecně neoblíbeného profesora. Jmenoval se Brož, ale všichni jej nazývali "Ešanem" neboli "Ešusem"; včetně pedagogického sboru. Jenže v naší matematicko-fyzikální speciálce jsme ho měli rádi a měli jsme k tomu jediný důvod. Ten muž byl sice přísný a často i značně protivný, ale na druhou stranu byl dobrý učitel a hlavně byl naprosto spravedlivý. Toho jsme si moc cenili. Sedělo nás tehdy asi šest kluků s vlasy do půli zad v řadě u okna a Ešanovi jsme se hrubě nelíbili. Všelijak špičkoval na nás účet a měl k našemu vzhledu každou vyučovací hodinu nějakou sarkastickou poznámku. Ale když nás vyvolal k tabuli, hodnotil nás jen podle toho, jak jsme byli připraveni. Když jsme látku uměli, vždycky říkal: "No to mě mrzí, máničko, to jsi tedy uměla. Hrozně nerad to dělám, ale píši ti jedna!". A my ho milovali. Naučil nás respektovat názor jiných, tedy i těch, ke kterým můžeme mít tísíce zcela zásadních výhrad. Zůstalo mi to, myslím, dodnes a mým spolužákům jistě též.

Ale to jsem odbočil; pojďme zpět k Achátu. Pan Škvařil vyjadřuje v Achátu svůj názor na stavbu bazénu a ten názor se zcela shoduje s tím mým. Sice v jeho argumentaci nacházím jistý politický alibismus a snahu být kritický, ale přitom se nikoho moc nedotknout (třeba zahrádkářů nebo místních podnikatelů). Inu, volby jsou za bukem, takže je třeba jistá opatrnost ve formulacích. Ale jádro článku je jasné: bazén by sice byl pěkný, jenže kdo bude stále dotovat vysoké provozní náklady a kolik jiných investic se bude muset zarazit jen kvůli stavbě a provozu bazénu? Osobně si myslím, že kdyby radnice raději investovala do koupě autobusu, který by pendloval mezi málo využívaným jičínským bazénem a Novou Pakou a vozil tam školní děti a zájemce o plavání za symbolický poplatek, vyšlo by to podstatně levněji a nikdo by na možnosti využít bazén nebyl zkrácen. Jičínští by na autobus možná ještě něco málo přidali; sami určitě mají problém s návštěvností a financováním svého bazénu. A třeba by pak i zbylo na dokončení naší silnice v Radkyni, která je zatím jen truchlivým mementem nedotaženého úsilí.

Pokud Sportovci příští volby v Nové Pace nevyhrají, nebo snad někteří z nich nebudou kandidovat, jak naznačuje pan Škvařil ve svém článku, podaří se jim zahájením stavby bazénu uvázat pěkně těžký balvan na krk dalšímu zastupitelstvu. Ale hlavně, že bude kde si zaplavat, s dluhy ať se pere někdo jiný, že?! Od pravicové laděné koalice bych takové smýšlení tedy věru neočekával; zadlužováním na úkor budoucnosti a rozhazováním peněz daňových poplatníků se zatím zviditelňovala spíše levice. O to je celá novopacká situace bizarnější. A nic na mém dojmu němění ani článek "Ještě rok! (...)", který následuje hned za článkem pana Škvařila a v němž koalice na radnici hodnotí svou dosavadní činnost v porovnání s volebními proklamacemi. I když se koalice může pochlubit řadou nesporných úspěchů, rituální tanečky kolem zamýšleného bazénu sráží tyto úspěchy v mých očích o dost níže.

V sobotu dopoledne jsem byl pro pivo a minerálky v Penny Marketu. Do Lidlu by mě nikdo nedostal - bál bych se, že levné pivo by mi způsobilo běhavku a v minerálkách by za ty peníze nebyly ani bublinky, ani minerály. Parkoviště u Penny bylo celkem nabité, a proto mne značně dožralo, když jediné volné parkovací místo před vchodem bylo blokováno nedbale zaparkovaným automobilem, který stál šikmo přes dělící čáru dvou parkovacích míst. Je několik druhů lidí, kteří se takto chovají. Bývají to někdy řidiči začátečníci, případně naprostí ignoranti, které ani nenapadne, že se nechovají slušně. Především to ale jsou tihle arogantní týpkové, kteří to dělají ostentativně, aby ostatním demonstrovali svou převahu. Jistě nějakého primitiva tohoto typu znáte i ze svého okolí: obvykle jej charakterizuje robustní postava, silné svaly, býčí šíje, vyholená hlava, zlatý řetěz na krku, tmavé brýle, telefon u pasu, hlučný projev, drahé a mohutné auto, nejčastěji SUV. Když se odvážíte špitnout jeho směrem, že by si snad pán mohl, prosím pěkně, zaparkovat tak, aby se vedle mohl postavit ještě někdo druhý, dočkáte se minimálně přívalu vulgarit, leč nezřídka i přímého napadení. Zkušenost mi říká, že nemá smysl polemizovat - mohlo by to bolet; v nejmírnějším případě mozek. Proto nabízím P.T. čtenářstvu návod, kterak se v této situaci zachovati s grácií a vymaštěnce tohoto typu vytrestat. Škoda, že se to ale nedá realizovat; to potěšení by bylo k nezaplacení! Klikněte si na obrázek, trochu se zvětší:

Jak na aroganci
Policie ČR oznámila, že zaznamenala přes 30 okolostojích, kteří prý tleskali, ale žádný z nich si bohužel nepamatuje tvář toho, kdo to udělal.
Obrázek převzat ze serveru xkcd.com a mírně počeštěn.

V pondělí 13.7. začal všemocný ČEZ v Radkyni přepojovat elektřinu ze starých sloupů na nové a měl by tak činit až do středy 15.7. Trochu se obáváme, aby se nám během prací nezkazilo maso v mrazáku dočasně bez proudu. Pořád totiž čekáme, že se konečně udělá léto a půjde na zahradě něco ogrilovat, zapálit oheň, posedět večer okolo něj a přitom trochu potrápit sousedy hlukem do časných ranních hodin. Prostě taková hezká letní tradice. To se přece musí za léto udělat alespoň jednou, ale zatím počásí neposkytlo tu pravou příležitost. Snad tu elektřinu zase odpoledne zapnou, aby se mrazák vzpamatoval a uchránil všechny ty kromobyčejné lahůdky před zkažením. Třeba to příští víkend konečně vyjde.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.