Kategorie: Chalupářovy články a názory

Obludy na úzké silnici

Dopravní utěsnění města, šetrní Indiana Jonesové, krajnice v ohrožení

V sobotu 27.6. jsem se po přečtení článků v Jičínském deníku a Krkonošském deníku jel podívat na hotové dopravní změny v centru Nové Paky. Nic jsem nefotil, v článku je fotek dost. Město bylo prakticky prázdné, takže provedené úpravy působily přehledně. Když si ale představím Komenského ulici ve všední den, přece jen tu asi bude poněkud těsno. Třeba místo mezi zásobovacím stáním u zahrádkářské prodejny a vyhrazeným pruhem pro šikmé parkování na druhé straně ulice se mi i na prázdné ulici zdálo poněkud úzké a tady mohou při obsazení všech pozic automobily vznikat problémy. Ale věřím, že to Městská policie sleduje bystrým okem, v pravý čas zasáhne a navrhne další úpravy na základě zkušeností z provozu.

Na náměstí je před kostelem žlutě ohraničen prostor, na kterém se už nesmí parkovat. Jsem zvědav, co tady vznikne; nabízí se třeba hospoda se stolečky venku, i když letošní léto takovému podnikání příliš nepřeje. Jen aby se tu neusídlili trhovci se svými podezřelými pašovanými šunty na jedno použití - to bych opravdu povoloval jen o pouti.

Vzhled města se poslední dobou zásadně zlepšil. Úpravy jako kruhový objezd u Lidlu (oblíbeného dodavatele jogurtů bez mléka, piva bez chmelu nebo buřtů bez masa, ale zato levně!) a připojení okolních ulic, chodník do Studénky, nový kruhový objezd na křižovatce Krkonošské a Kotíkovy a navazující chodníky, úpravy Komenského ulice pro zklidnění středu města i dokončované úpravy Dukelského náměstí - to vše přispívá k tomu, že Paka rozkvétá před očima. Tuto dobře viditelnou stopu za sebou zanechá nynější vedení města. I když se ve svých článcích většinou vyjadřuji kriticky, pokud je o čem (pochvaly stejně nikoho nebaví, je to nuda a nikdo to nečte), úpravy tváře města se mi zamlouvají a zastupitele města za ně chválím. Jen kdyby ze stolu mocných ještě pár dalších drobků spadlo i nám, poníženým osadám! I nám by se třeba líbila nová silnice v celé vsi ...

Jáma na silnici pod Fibichem je zde Po prohlídce centra jsem se zajel podívat na stav oprav štikovské silnice. Tentokrát byla stavba opuštěná a nepotloukal se tu ani jeden stavebník. Vykopané jámy jsou již zaházeny. Jediná veliká díra v silnici je pod Fibichem a tam je ještě práce dost. Tohle místo jsem označil na přiložené mapě červenou značkou a od minulého týdne se tu nic nezměnilo, takže jsem ani netočil nové video

Mimochodem, stále je otevřená soutěž o hodnotné ceny, kterou jsem vyhlásil minule. Zatím nepřišla správná odpověď, takže vaše šance vyhrát jsou velké. Dám vám malou nápovědu: osob je na videu ze stavby celkem 11. Teď už je stačí rozdělit na pracovníky a nemakačenky a výhru máte v kapse! Jinak to vypadá, jako by měli nový asfalt pokládat již brzy. Nicméně stavba má být ukončena až 25.9.2009, tak to mne asi zdání klame a té práce je víc, než jak se to laikovi (mně) jeví.

Mnoho řidičů nevěří zákazu vjezdu na opravovanou silnici a nic si z něj evidentně nedělá. Myslel jsem si, že na svém dvoukoláku po opravované silnici pojedu sám, ale provoz byl nebývale hustý. Nejdřív auta jela jedním směrem - a poté se část z nich zase vracela, když narazila na jámu v lese. Tak jsem potkal skoro každé auto vlastně dvakrát. Ale našli se i otrlí řidiči, kteří na jámu nedbali a projeli ji i za cenu rizika utrženého výfuku. Je vidět, že touha ušetřit i jeden či dva kilometry je mocnou čarodějkou a nutí řidiče k výkonům hodným Indiana Jonese. A pak se divte, že zrušení poplatku u doktora ve výši ceny litru benzínu je tak silné volební téma!

Jak jsem psal již minule, auta objíždějí uzavřenou silnici přes Radkyni. Sice je dole u cihelny značka zákazu vjezdu automobilů větších než 7 tun, ale skoro nikdo na ni nedbá. Navíc tahle značka ve směru od Nové Paky chybí; asi ji někdo ukradl. Sousedka Eva mi říkala, že v týdnu viděla jet po naší silničce obrovský kamion s návěsem. Proti němu od cihelny jel nahoru autobus a za ním více než 10 osobních aut. Protože vyhnout se na silničce pod kovárnou je pro takové dva obludné mastodonty prakticky nemožné, musel autobus i osobní auta couvat až k cihelně, aby kamion mohl projet. Jen 7 tun!
Poškozená krajnice
Jenže většinou se auta nějak vyhnou a podívejte se, co to dělá s krajnicí naší silničky. V minulém článku jsem to spíš předpovídal, ale tady to už můžete vidět na vlastní oči (klikněte si na obrázek); je to jen jeden příklad za všechny: ukazuje, že strouha odvádějící vodu při deštích je zde již zcela zničená. Takových míst je ale ve vsi plno. Jsem věru zvědav, zda nám silnici někdo opraví, ale obávám se, že ne, protože v posledních Nových novinách říká starosta města, že prostředky na údržbu a opravy komunikací jsou prakticky vyčerpány, viz minulý článek a můj komentář k 17. schůzi ZM.

Ve vsi jsem se od agentury JPP dozvěděl velice závažnou skutečnost: oprava štikovské silnice prý postupuje rychleji, než se čekalo a prý se v uspořeném čase máme dočkat opravy tankodromu mezi třídírnou odpadu a hospodou na Přibyslavi. To by nás radkyňské potěšilo stejně jako přibyslavské, protože bychom všichni hodně ušetřili na tlumičích. Ale moc této zprávě nevěřím; je-li však pravdivá, vyhodím svou valašku radostí do výše.

Noví majitelé radkyňského hostince to s opravou, jak se zdá, myslí vážně. V sobotu manželé obcházeli chalupu a bojovali sekačkami s travním porostem, v jehož výši by se průměrně vysoký žák první třídy dočista ztratil. Při práci je sledoval jejich černý pejsek. Vzápětí jsem byl informován, že materiál na opravu hostince je již složen vedle seníku. Jel jsem se tam podívat a skutečně tam cihel i cementu je dost. Tak už to asi vypukne. Jistě nejsem sám, kdo se těší, až u Záveských i u našich nových sousedů Sedlákových bude hotovo a opravené domy potěší oko poutníkovo
Cement a cihly na stavbu hospody

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, guest test title odpovědět
guest test post
<a href="http://gdhyuei23kol.com/">bbcode</a>
<a href="http://gdhyuei23kol.com/">html</a>
http://gdhyuei23kol.com/ simple
, Test, just a test odpovědět
Hello. http://jakshgy773733.us