Kategorie: Chalupářovy články a názory

Štikovská silnice a soutěž o ceny

Dunící náklaďáky v Radkyni, schůze zastupitelstva a soutěž pro všechny o tři hodnotné ceny

Ve 25. týdnu došlo k obávanému kroku a silnice mezi Štikovem a cihelnou v Radkyni byla uzavřena. Objízdná trasa pro veškerý provoz vede přes naši ves a radost nám to tedy dělá pramalou. Především velice zhoustnul provoz na uzoučké silnici, která vede přes Radkyni a Přibyslav. Sice jsou u hospody Na Špici a v Bělé u Pecky umístěny oranžové ukazatele, které odklánějí těžkou nákladní dopravu přes Lázně Bělohrad, ale řidičům těžkých náklaďáků a autobusů je to evidentně jedno. S typickým "vono to nějak dopadne" se směle vydávají směr Radkyně, protože ušetří pár kilometrů. Přestože dole u cihelny je jasný zákaz vjezdu nákladních automobilů a na druhé straně jistě taky. Že nám trvale poškodí naši úzkou silnici řidiče náklaďáků zajímá asi tolik, jako jestli dnes na Aljašce pršelo.

Výsledkem je podstatně větší rámus ve vsi, který se přidává k obvyklému zvuku křovinořezů, sekaček, hoblíků a cirkulárek, případně letních nočních mejdanů všech druhů. Taky vzrůstá nebezpečí úrazu pro místní obyvatele, děti, domácí zvířata a pěší obecně. Nejsme totiž ve vsi na takový provoz běžně zvyklí a neumíme si dávat v našem domově pozor. Třeba jedete-li směrem nahoru, u otočky autobusu a v ohybu silnice pod Luďkem není vůbec do zatáček vidět. Asi by to chtělo instalovat zde zrcadlo; alespoň dočasně. Naše silnička vážně trpí: krajnice už je za těch pár dní celá olámaná a je dobře vidět, kde se posledně vyhýbal autobus s nákladním autem.

Copak nahoře na Přibyslavi, tam náklaďáky tolik nezničí: od hospody až ke třídírně potřebuje silnice už jen ránu z milosti, protože její stav už před převedením dopravy byl srovnatelný s následky zemětřesení. Ale silnice od hřbitova na Přibyslavi až dolů k radkyňské cihelně má stále celkem ucházející kvalitu a my vidíme, že jí současná doprava zasazuje těžké rány. Taky pochybujeme, že nám poškozenou silnici po ukončení odklonu někdo opraví; a když, tak jen pár odfláknutými záplatami, které první mráz a zima opět spolehlivě vydrolí. Co třeba kdyby alespoň Městská policie občas zastavila nějakého řidiče a dala mu pokutu za nadlimitní váhu či rozměry? Co se ale dá čekat, když nejsou peníze a je tadlencta kríze, že?

Četl jsem si na webu Městského úřadu Zápis ze 17. schůze zastupitelstva města Nová Paka ze dne 10.6.2009. Z pohledu naší vsi jsem se tam dočetl dvě zajímavé skutečnosti. Posuďte sami:

Bod 9. Chodníky a silnice - zpráva za volební období. Starosta podle zápisu říká: "... do konce volebního období se uskuteční již jen několik menších akcí (např. ul. Školní 1,5 mil. Kč, Vrchovinská 300 tis. Kč, osady 500 tis. Kč, drobné akce 1 mil. Kč)."
K tomu podotýká obyvatel Radkyně R. Kubát:  "Pro Radkyni je to jen potvrzení obav, že naše silnice středem vsi zůstane nedokončená, jelikož naše osada žádné významné investice ze zmíněných 500 tis. Kč pro letošek nezískala. A i když se obchvatem poškodí hlavní průtah vsí, nikdo nám jej nejspíš neopraví, natož v době ekonomické krize. Nebudou 'finanční prostředky', jak se teď  s oblibou říká penězům. Čili na opravě štikovské silnice budou biti obyvatelé Radkyně a Přibyslavi."

Bod 12. Osada Vrchovina (diskuse s občany). Starosta v diskusi s občany říká: "Hřiště bylo financováno z Programu obnovy venkova Královéhradeckého kraje a z Dotačního fondu města. Dále se bude pokračovat výstavbou hřiště v osadě Štikov. Město by rádo realizovalo myšlenku, aby v každé osadě bylo sportoviště, dětské hřiště a místo, kde se budou lidé moci scházet."
To komentuje obyvatel Radkyně R. Kubát takto:  "Myšlenka je to jistě pěkná a Sportu Zdar! Přesto si myslím, že některé osady by místo investic do sportoviště uvítaly spíše to, kdyby jim každou zimu neprasknul vodovod. Při každoročním kopání jam a hledání prasklin zrezivělých trubek vodovodu si zasportují až až - a je to pěkně těžká atletika."

Víkend ve vsi byl poněkud chladný a deštivý, takže jsem vyjel pouze na obhlídku staveniště štikovské silnice. Podařilo se mi jakž takž připevnit kamerku na řidítka svého Segway x2 a natočil jsem průjezd silnicí: jednou ve směru od cihelny do Štikova a podruhé na cestě zpáteční. Ten druhý záznam se mi zdál lepší, tak jsem z něj vystřihnul úseky, kde se nic moc nebuduje a zbytek předkládám čtenářům. Je vidět, že než se položí nový povrch, docela dost se silnice musí rozbít; však se podívejte. Jsou budovány všelijaké můstky, odvodňovací potrubí, zpevnění krajnice, rozšíření vozovky na obou stranách. Celý opravovaný úsek silnice je popsán čarodějnickými klikyháky, kterým rozumí nejspíš jen v Bradavicích.

Na staveništi se v sobotu 20.6.2009 pohybovalo několik pracovníků a několik nemakačenků. Schválně, jestli je na videu dokážete rozeznat. Termínem "pracovník" označuji toho, kdo skutečně provozuje pracovní činnost, i když se těžko pozná, zda pracuje dobře či špatně. Oproti tomu nemakačenkové pracovní činnost pouze markýrují, neboli předstírají a vybudí se do frenetické činnosti výhradně v tom okamžiku, kdy na ně někdo hledí. Ovšem některým nemakačenkům nevadí, ani když jim hledíte přímo do očí.

Abych vás, milé čtenáře, trochu pobavil, vyhlašuji veřejnou soutěž o věcné ceny. První tři, kteří mi napíší správný počet pracovníků a správný počet nemakačenků, kteří se objevují na videozáznamu, odměním věcným darem:

První cena baterka Maglite s logem Borland a švýcarský nožík jako přívěsek na klíče
Druhá cena deset propisovacích tužek s logem společnosti CodeGear
Třetí cena troje větrové bonbóny v kovové krabičce s logem CodeGear
Své odpovědi ve tvaru: "Celkový počet lidí je X, z toho je Y pracovníků a Z nemakačenků", můžete posílat prostřednictvím stránky "Napište mi". Pokud nejste z Radkyně (a neznáte mne osobně), prosím nezapomeňte uvést své přesné jméno a přesnou adresu, abych věděl, kam odměnu poslat. Vyhodnocení soutěže a veřejné vyhlášení vítězů proběhne v prvním srpnovém týdnu, nejspíše o víkendu 1. a 2.8.2009, máte tedy času dost. Podotýkám, že platné je výhradně mé vlastní rozdělení na pracovníky a nemakačenky, ale podrobně jej ve vyhodnocení soutěže zdůvodním. Odepíši všem.


Tak a tady už konečně je to video:

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, radkyne.cz odpovědět
Pane Kubat ani nevite jak se ty Vase stranky pekne ctou az tady v Kanade.
Jo, taky kdysi davno jako maly kluk jsem s rodici parkrat slapal z Paky na Pecku pres Radkyni aniz bych tehdy tusil ze si tam jednou najdu manzelku s kterou jsme pak v 68 vzali "roha".
Hodne zdravi, humoru a mnoho dalsich pestre napsanych stranek preje
Joe

PS
Segway a na Radkyni? No to je rana!
9
icon odpověděl(a)
Joe, zdravím do Kanady,
moc děkuji za přání; velice mě těší, že mé komentáře nacházejí své čtenáře i za mořem. A pochvala každého potěší a je impusem pro další psaní.
Snad se mi podaří poskytnout i Vám pár aktualit z míst, které si jistě dobře pamatujete z mládí, alespoň na dálku. Pokud chcete vidět něco konkrétního z Nové Paky, pošlete mi mail a já to při svých cestách na Segway pro Vás rád natočím a pošlu via YouTube. Budu mít námět na výlet; vždycky je lepší jet za konkrétním cílem. Tenhle web, Segway, kamera, FlipShare - to je můj způsob relaxace - i když se ve vsi zdánlivě nic neděje, vždy se něco najde, navíc mně to ohromně baví.
Zdraví Vás, -- Richard
, Radkyně jako taková odpovědět
Pane inženýre,
ohromně se bavím Vaším komentováním dění v Radkyni. Dík za ně.
Přeji Vám hodně úspěchů a těším se na další Vaše novinky.
S pozdravem
Bruk
icon odpověděl(a)
Milý pane Bruku,
moc Vám děkuji za milá slova, velice mne potěšila; plánuji komentovat i nadále, tak se snad podaří pobavit Vás opakovaně.
Zdraví Vás, -- Richard Kubát 9