Kategorie: Chalupářovy články a názory

Pohled na třídy a bulváry Radkyně ... a SEX!

Nedostatky světově proslulé mapy, náhradní řešení pro Radkyni, sex.

SEX? To jsem rád, že jsem získal vaši pozornost. Sex necháme na později. Nejdřív se na něco zeptám:

Znáte Google Street View? To vám je úžasná věc. Google postupně zaznamenává panoramatické fotografie ulic velkých měst a pak je na svých mapových stránkách zobrazuje. Když si otevřete mapu města, jehož ulice jsou zmapované i fotograficky, můžete je na obrazovce svého počítače procházet skoro tak, jako byste ve městě skutečně chodili. Je to úžasné, zkuste si to sami, pokud máte trochu rychlejší připojení k internetu.

Jen krátký návod pro ty, kteří to ještě nezkusili. Stačí si otevřít mapy Google, najít město, které je zmapováno a najít si ulici, kterou chcete navštívit. V levém horním rohu mapy je směrový kříž, pomocí kterého se můžete v mapě pohybovat do čtyř stran. Pod ním je měřítko mapy; pomocí něj můžete mapu zvětšovat a zmenšovat. Nad měřítkem je kreslený panáček. Pokud je panáček zabarven oranžově, pak v příslušném místě a v daném zvětšení mapy je k dispozici i tzv. "Street View", tedy panoramatické fotografie tohoto místa. Když položíte myš na oranžového panáčka v levém horním rohu a stisknete levé tlačítko myši, panáček se malinko nakloní a tím vám naznačí, že jej můžete přetáhnout na místo, které si chcete prohlížet. Ulice, které jsou dostupné v panoramatickém pohledu, se během přetahování panáčka modře orámují. Pod panáčkem se udělá zeleně podbarvené kolečko, které umístíte do zvoleného místa, uvolníte tlačítko myši a jako mávnutím kouzelného proutku uvidíte fotografii místa. Můžete chodit po ulicích, otáčet se všemi směry a vidíte tak všechny podrobnosti. To se už případně naučíte sami.

Zní to složitě, ale když si to zkusíte, tak zjistíte, že to je docela snadné. Pokud máte jen trochu zájem o cestování, bude to pro vás úžasná zkušenost. Zkuste si panáčka přetáhnout třeba na Trafalgarské náměstí v Londýně, Martova pole v Paříži a Eiffelovu věž, Colosseum v Římě, nebo chrám Sagrada Familia v Barceloně. Právě teď Google mapuje Prahu a koncem roku bude možno virtuálně navštívit i naše hlavní město.

Nicméně proč to všechno píšu. Ať děláme, co děláme, do Radkyně asi Google fotografovat ulice nepřijede a panoramatu naší vsi se nedočkáme. Tak jsem se rozhodnul, že poskytnu svým milým čtenářům alespoň malou náhražku této služby pomocí amatérského videa. Objel jsem vesnici, v ruce jsem držel malou kamerku a pokusil jsem se Radkyni zmapovat podobně jako společnost Google. Výsledek je samozřejmě nedokonalý. Jednak se obraz třese; no aby ne, když člověk kameru drží v natažené ruce. Na silnici to není tak strašné, ale ve většině vsi rovná silnice není, tak to hází a video pak "tahá za oči". Taky byl krásný slunečný den a tím pádem i velké kontrasty mezi místy na slunci a ve stínu. Místy jsem natáčel i přímo proti slunci a to je základní fotografická chyba. A konečně video je umístěno na serveru YouTube a tam je stanovena maximální velikost videa, takže jsem natočený materiál musel hodně sestříhat a ves není zobrazena celá. (I tak se mi video zdá stále příliš dlouhé.)

Ale co. Aspoň jsem to zkusil a třeba vás to pobaví. Myslel jsem to dobře, nicméně kameru mám zatím jen týden a je to laciné šidítko. Výsledek natáčení dlouhý 5 minut a 30 vteřin je zde; chcete-li se podívat na video, klikněte na šipku uprostřed obrázku, nebo na tu v levém dolním rohu. Jakmile video spustíte, můžete zvolit vyšší kvalitu přehrávání kliknutím na čtvereček s nápisem "HQ" vpravo dole.

 

Tak to je podstatná část ulic naší vsi zaznamenaná na video. Teď už naši vísku znáte a můžete k nám přijet - už u nás nemůžete zabloudit. 1 Když se mi podaří vyřešit upevnění kamery na řidítka mého Segway x2, pokusím se časem natočit poněkud stabilnější záznam.

Jo, a abyste neřekli, že jsem zapomněl na ten sex, tak tady je alespoň něco ... jestli jsem vás zklamal, můžete mi vynadat; od toho jsou komentáře pod článkem. Použijte je.

Obrázek převzat ze serveru xkcd.com.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.