Kategorie: Chalupářovy články a názory

Váhavé vítězství zdravého rozumu

"Ngoismus" v ulici Legií, štikovský vstup do klubu, evropské volby

Na webu Městského úřadu Nová Paka se objevil zápis ze 76. schůze RM dne 29.5.2009. V tomto dokumentu jsem si všimnul dvou významných skutečností:

Rada města doporučuje v ulici Legií ve směru od přechodu k Jičínu zachovat stávající dopravní stav. Rozumím tomu tak, že původně plánovaná úprava ulice, kterou si můžete prohlédnout na tomto výkresu, se provede jen částečně. Upraví se jen křižovatka s ulicí Komenského, zbytek úprav mezi přechodem pro chodce a železničním viaduktem se provádět nebude.

Pokud to zastupitelstvo schválí a parkovací možnosti se nezruší, je to pro obchodníky v ulici Legií dobrá zpráva; zejména pro ty obchody, které potřebují zavážet těžké věci, jako třeba prodejna elektrospotřebičů. Sice je tam chodník široký a jistě by se s Městskou policií dalo vyjednat krátkodobé parkování na chodníku jako v mnoha jiných městech, ale takhle je to i bez vyjednávání. Zřízení vyhrazeného pruhu pro odbočení vlevo do ulice Karla Štiky a do Pivovarské ulice by přineslo větší bezpečnost provozu, ale pokud se Paka někdy dočká obchvatu, pak se domnívám, že provoz na této ulici prakticky ustane. Z tohoto pohledu se investice do dopravních změn v ulici Legií zdá jako méně důležitá, přestože jsem toho názoru, že každé zlepšení bezpečnosti chodců i řidičů je žádoucí a správné.

Neznám podrobnosti, ale usuzuji, že Rada vyslechla námitky podnikatelů z ulice Legií a vyšla jim vstříc. To je v politice - a i v té komunální - dnes věc téměř nevídaná neslýchaná. Znáte přece ten obecný odpor politiků k občanským a nevládním společnostem. Jak často slýcháváme: "Řešte to standardními prostředky" (míněno volbami). Že to nikam nevede, protože politici po svém zvolení okamžitě začnou podléhat zcela jiným tlakům, než těm od lidí, kteří je zvolili, to už je každému fuk, hlavně, že to je "standardní" a není to žádný "ngoismus", jak s odporem v hlase praví náš pan prezident. Tak si myslím, že by takový přístup RM měli podnikatelé z ulice Legií ocenit. Druhá a možná pravděpodobnější možnost ale je, že prostě došly peníze a šetří se. Pak podnikatelé nemají co oceňovat.

Důležité je, že v platnosti zůstávají úpravy na křižovatce s ulicí Komenského. Tam to po vytvoření odbočovacího pruhu vlevo směrem k náměstí přímo volá. Kruhový objezd se sem nevejde a všichni víme, jak to na této křižovatce vypadá za hustého provozu.

Toto doporučení Rady města tedy hodnotím kladně.

RM stanovuje, že investici rekonstrukce vodovodního řadu v ul. Kpt. Fejfara, Štikov, nelze zařadit do rozpočtu města pro roky 2009 a 2010. To je zajímavé: v tomto případě Rada města "stanovuje", zatímco v předchozím případě pouze "doporučuje". Asi to souvisí s nějakými kompetencemi, ale to není důležité. Co je důležité pro obyvatele Radkyně, je to, že teď si se Štikovskými mohou podat ruce a postupovat společně. Zdá se totiž, že město má jakýsi vrozený odpor k opravám a údržbě svých vlastních vodovodů. V Radkyni to je už setsakra obehraná píseň. Někdy už mi připadá, že "vodovod" je sprosté slovo, které se v Radkyni a pravděpodobně i na radnici v Nové Pace ve slušné společnosti vůbec nesmí vyslovit a v písemném styku se musí vytečkovat. No tak vítejte v naší společnosti a v klubu odmítnutých žadatelů o opravu vodovodu, milí Štikovští, kde to probereme?! V hospodě na Přibyslavi, nebo U Libušky ve Štikově?

Toto stanovení Rady města hodnotím záporně.

Taky jsme se dočkali výsledků voleb do Evropského parlamentu. Je to tedy bída, to vám povím. Především občané Radkyně a Přibyslavi dosáhli v zásadě celostátního průměru volební účasti a dokázali tak, že jim je (tak jako většině obyvatel ČR) naprosto jedno, co se v Bruselu odehrává. Připadá mi to přinejmenším nerozvážné. Kdo se k volbám nedostavil, nemá nárok nadávat na cokoli, co poslanci Evropského parlamentu schválí, tedy nejen na blbosti typu zakřivení banánu, ale ani na o dost vážnější skutečnosti. Třeba na zemědělské a jiné dotace. Taky na celkovou zemědělskou politiku, politiku zaměstnanosti a další rozpočtové pravomoci. A na spoustu dalších věcí, o kterých se rozhoduje v Bruselu, ať se to našemu panu prezidentovi líbí nebo nelíbí.

Výsledky ve volebním okrsku 13, tedy v Radkyni a Přibyslavi, jsou tyto:

Pořadí  Strana či strany
 Počet hlasů
1. ČSSD 7
2. Suverenita 5
3. ODS 4
4. KSČM 3
5. až 8. KDU-ČSL, Cibulka, Starostové, SNK-ED po 1

Hlasy pro levicové i pravicové strany jsou v našich vsích tedy víceméně vyvážené, ale pravice má trochu navrch. Podle mého názoru totiž levice získala celkem 10 hlasů a pravice 13 hlasů. Tedy pokud jako já počítáte stranu hřmotné dominy Bobošíkové jako pravicovou. To je podle mne dobrá zpráva. Zdá se, že si lidé začínají pomalu uvědomovat, že strany, které jim slibují všelijaké dotace, zvýšení platů a důchodů, pastelkovné a rušení poplatků u lékaře, jim vzápětí napálí takové daně, že to všechno nakonec zaplatí dvakrát a u doktora zase budou na operaci léta čekat; pokud se jí tedy dožijí. A taky že pokud půjdou po krku těm bohatším a úspěšným, brzy budou sami bez práce.

Myslím si tedy, že mírně vítězí zdravý rozum a jsem tomu rád. Proto bych na závěr této úvahy citoval jeden z úvodníků Neviditelného psa, v němž zase Ondřej Neff cituje reverenda Williama Boetckera, který již v roce 1916 formuloval deset rad zdravého rozumu:

1. Prosperitu nelze založit na bezstarostném zacházení s financemi.
2. Slabí se neposílí oslabením silných.
3. Malí nevyrostou omezováním velkých.
4. Chudým nepomůže zničení bohatých.
5. Mzda pracovníků se nezvýší utlačováním těch, z jejichž peněz je placena.
6. Nedostaneš se z problémů, když utratíš víc, než vyděláš.
7. Spolupráci lidí neposílíš zvyšováním nenávisti.
8. Solidní jistotu nezajistíš vypůjčenými penězi.
9. Charakter a odvaha se neposílí zničením lidské iniciativy a nezávislosti.
10. Lidem nepomůžeš, když za ně budeš dělat to, co by mohli a měli dělat sami.


Tak jako Ondřej Neff, i já to podepisuji desetkrát. Jenže ti, kdo dnes volí levici, si bohužel myslí něco jiného, například tohle, co jsem našel v diskusi k jednomu článku v Reflexu a mírně upravil:

1. Jsem borec, všechno umím.
2. Protože všechno umím, zasloužím si po právu nejvyšší mzdu.
3. Chlap odvedle bere víc, přestože místo práce jenom čumí do lejster a telefonuje; to je lumpárna a zlodějna.
4. Levice říká, že tomu lumpovi ty peníze sebere a dá je mně.
5. Proto volím levici a ty rady o prosperitě jsou jenom kecy pravičáka, který se bojí o svý prachy.


To je pak každá rada drahá. Nebo s tím souhlasíte? Jaký je ten váš názor?

Tak a dost bylo politiky, už se těším do Radkyně, co je tam nového. Jeden víkend jsme tam nebyli a už je mi smutno. Uvidíme, co se za 14 dní změnilo; nemůžu se dočkat pátku.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.