Kategorie: Chalupářovy články a názory

Obchvat v nedohlednu

Novopacký portál, ulice Legií, obchvat Nové Paky odložen

Občas si prohlížím diskusní fórum na Novopackém portálu, který provozovatel portálu vytvořil mimo jiné i jako platformu pro výměnu názorů obyvatel Novopacka. Zajímá mne, co si lidé myslí o svém okolí a svém životě a někdy hledám inspiraci pro své články i zde.

Provozovat veřejné fórum je bezesporu nevděčný úkol. Každá otevřená diskuse totiž přiláká kromě slušných lidí i celou řadu "škodičů", například školní dítka nebo zastydlé puberťáky, kteří si zde vylévají svůj hormonální přetlak. Prakticky vždy takové fórum doslova přetéká anonymními nenávistnými výlevy, které by se jejich autor neodvážil vyslovit pod svým vlastním jménem. Takové příspěvky pak odrazují ty slušné diskutéry od toho, aby vůbec do diskusí vstupovali. Administrátor webu se musí rozhodovat, co už je moc vulgární, co je reklama, co je osobní útok, co je jasná lež a kde končí svoboda vyjadřování ... a samozřejmě zda komentáře na webu ponechat či nikoliv, zda cenzurovat, nebo sprosťárny demokraticky ponechat na webu a doufat, že lidé si podle úrovně příspěvků a počtu pravopisných chyb sami udělají představu o duševních kvalitách a inteligenci jejich autorů. Každý to řeší jinak.

Ani novopackému portálu se tato situace nevyhnula a celá řada příspěvků do diskuse jsou jen nenávistné výkřiky a sprosťárny. Však se podívejte sami. Administrátor s nimi zachází s logikou, které nerozumím. Kdysi jsem s příspěvky psanými v jasné nadsázce a míněnými jako legrace na Portálu sám narazil a jeho administrátor mne dokonce zařadil mezi nevítané hosty. Příspěvky překypující vulgaritami tam ale nechává. Snažil jsem se diskutovat, ale diskuse neproběhla, tak jsem se vstupů do komentářů na Portálu nadobro vzdal. O výběru toho, jaké příspěvky nechat a které rovnou vymazat, mám zcela jiné představy než administrátor Portálu.

Ale to se mi to mluví, když se na našich stránkách zatím moc nediskutuje ... až se podobné příspěvky objeví i na našem webu Radkyne.cz, budu je docela určitě pozorně sledovat a odstraňovat ty nevhodné podle svých vlastních pravidel. Možná mi pak budou taky diskutéři nadávat; musím se na to psychicky připravit.

Nicméně dnes jsem inspiraci na portálu našel. V tématu " Zklidnění města ul. Legií" si někdo s nickem "Občan Nové Paky" stěžuje na úpravy této ulice, které ji mají lépe uzpůsobit pro průjezd nekonečného proudu vozidel. Obává se totiž, že pokud zmizí parkovací místa, obchodníci na této ulici zkrachují. Až bude obchvat, domnívá se, "provoz se tu zklidní sám" a úpravy označuje jako "snahu o vytlačení poctivých českých obchodníků z města". Vida, národní nota. Další diskutující za plánované úpravy napadá starostu - a to je, mimochodem, obvyklý sport anonymů na tomto portálu - protože to bude mít o pár desítek metrů dál pro noviny. Píše o starostovi "kdo mu bude platit daně, tito kvůli němu zkrachovalí, možná jeho kdysi voliči?" a doporučuje mu místo starostování věnovat se sportu. Úžasná větná stavba a úvaha, že vybrané daně skončí na radnici. Další sarkastický šleh si utahuje z množství heren provozovaných v Nové Pace. S tím bych celkem souhlasil. Poslední reakce, kterou v tomto okamžiku vidím, je zhnusení diskutéra kvůli existenci supermarketů. Potíže malých obchodníků zjevně připisuje politickým změnám po roce 1989 a píše: "Kdopak chodil na náměstí s klíčema?". Asi mu za bolševiků bylo líp. Jistě tam přibudou další reakce a nepochybuji, že se diskuse ještě rozkošatí do neuvěřitelných spekulací.

Je to zajímavá sonda do myšlení obyvatel a na poměrně malé ploše je vidět, co leží obyvatelům v žaludku. Lákalo by mne podrobně to analyzovat a obšírně komentovat, avšak kvůli tomu to zde nepíši. V Hospodářských novinách ale včera vyšel článek "Máme seznam ohrožených dálnic a obchvatů". V našem kraji je hospodářskou krizí ohroženo několik staveb a mimo jiné se odloží i plánovaný obchvat Nové Paky. Celý seznam ohrožených dopravních staveb je přehledně znázorněn na obrázku.

Dovolte mi v souvislosti s tím několik vlastních úvah:

  • Doprava v ulici Legií se tedy sama od sebe jen tak nezklidní, protože kvůli hospodářské krizi se docela jistě o hodně oddálí i výstavba obchvatu. Proto jsem přesvědčen, že rozhodnutí lépe zprůjezdnit tuto ulici je naprosto správné a městu to významně uleví. Nepokusit se alespoň snížit trvalé ucpání města tranzitní dopravou jen kvůli několika obchodům, které to poškodí, by nebyla správná volba.
  • Ano, podnikatelé na této ulici mají smůlu, ale to, že v ulici Legií lidé nezaparkují, není až zase takový problém; parkovat se dá v okolních ulicích, třeba v Harantově.
  • Vím, že mnohdy není možno si vybírat, ale prosperující obchody obvykle nebývají na hlavním průtahu městem - na západ od naší hranice si skoro ve všech městech, i těch menších, musíte zajet nakoupit buď do centra s pěší nákupní zónou a parkovišti, nebo na periferii města do obchodních center. Na hlavních tazích obchody prakticky nejsou a nebývají tam povětšině ani parkoviště.
  • A kolik tu vlastně je obchodů? Které z nich budou poškozeny úpravami? Nejvíc asi obě prodejny elektrospotřebičů, ale kolikrát za týden kupujete novou ledničku, pípu na pivo nebo DVD přehrávač? Ti, kteří jdou do trafiky, si klidně zaparkují v proluce u přechodu. Pěší mají přechod přímo před trafikou.
  • Až se obchvat nakonec postaví, budou všichni obchodníci, tedy i ti mimo hlavní třídu, ronit krokodýlí slzy, protože významně ubude všech zákazníků; nejen těch na hlavním průtahu městem. To je cena za zklidnění města.

U nás v Radkyni se to obyvatel příliš netýká. Obchvat náš život prakticky neovlivní, a když, tak spíš negativně, protože se do vsi bude hůře dostávat z hlavního tahu a hlučná/smrdutá hlavní silnice bude zase o kousek blíž. Když snáze a bezpečněji projedeme ulicí Legií, bude to pro nás přínos. Tak si myslím, že když se obchvat opozdí, stěžovat si nebudeme.

Tak a teď se do mne můžete začít strefovat. 1

P.S. Přidáno 11.6.2009: "Kauza" ulice Legií má své pokračování, viz komentář na této stránce.

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, občan Nové Paky odpovědět
Víte, pane Kubáte, když trochu znáte souvislosti, a podíváte se, že \"Občan Nové Paky\" jako svůj mail uvedl vikovaolga@....... a víte, že obchod s mobilními telefony vedle trafiky provozuje pan Vik, tak Vám bude jasné, odkud vítr vane. A pak se na to nalepí příspěvky dalších nespokojenců, byť s tématem souvisí jen částečně, a je vystaráno. Jinak s Vámi souhlasím, že Portál je v podstatě uzavřená záležitost, kam nemá cenu vážně přispívat. Vulgarity a v postatě i rasismus tam běžně prochází, zatímco mizí slušně vyjádřená kritika a ironie.