Kategorie: Chalupářovy články a názory

Mimořádná zpráva

Zřízení komise, odvážní průkopníci, přírůstek v rodině

Budova Komise

Server Radkyne.cz jako první oznamuje, že na radnici v Nové Pace došlo k zásadnímu rozhodnutí ve prospěch přidružené obce Radkyně. Zastupitelé města právě rozhodli, že vyslyší trvalé prosby obyvatel a chalupářů místní části a schválili výstavbu kvalitní asfaltové silnice v rámci celé vsi. Asfaltována bude i cesta od kapličky podél školy až nahoru k hasičské zbrojnici, cesta z "náměstí" dolů údolím a cesta vedoucí k vodnímu zdroji. Asfaltování však bude předcházet výstavba vodovodu, kanalizace a malé čističky odpadních vod financovaná z fondů EU. Obyvatelům nebude účtováno žádné vodné nebo stočné, protože se EU domnívá, že zastupitelé Radkyni zanedbávali tak dlouho, že si obyvatelé i chalupáři zaslouží úlevu od poplatků alespoň na 10 let. Požární nádrž se v souvislosti s budováním vodovodu promění na koupaliště s protiproudem a vyhřívanou vodou umožňující i zimní koupání. Tuto stavbu bude financovat soukromý investor, který se však zavázal zdarma opravit místní kapličku do původního stavu. Výhledově se uvažuje o zrušení kravína a přilehlého seníku a jeho nahrazení golfovým hřištěm v zajímavém terénu, včetně malého hotelu a restaurace. Stávající cihelnu zamýšlí soukromý investor zbourat a postavit velkokapacitní dílnu pro drobnou ruční výrobu.

Hlasatelka JPPtv
Tím by mělo pro místní obyvatele vzniknout mnohem více pracovních příležitostí než doposud a výrazně se zvýšit kvalita jejich života. Dopad na životní prostředí bude minimální.

O celý projekt přestavby Radkyně se bude starat stálá "Komise pro stavbu silnice a nový vodovod v Radkyni". Této instituci, která bude zaměstnávat až 40 lidí, již město staví novou budovu na okraji Nové Paky u silnice na Brdo, viz studie budovy od architekta Šrámka na přiloženém obrázku. Zprávu o uvolnění dotací přinesla i nová televizní stanice JPPtv.

To je bomba, co? Nevěříte? Správně, nevěřte. Samozřejmě to je jen legrace pro pobavení čtenářů, i když leccos by se obci hodilo. Ale přece jen se něco opravdu mimořádného o víkendu stalo.

Mám velkou radost z toho, že už nejsem jediným přispěvovatelem webu Radkyne.cz. O víkendu byl zveřejněn první nezávislý veřejný příspěvek a hned další den příspěvku oponoval jeden z obyvatel, a to nikoli anonymně. Moc mne to potěšilo a oběma pánům děkuji; oba přinesli svou kůži na trh a já si toho opravdu vážím. Od začátku jsem tento web budoval jako místo otevřené všem názorům, všem obyvatelům, všem událostem a všem druhům článků. Tito dva průkopníci toho využili a já věřím, že se příležitosti chopí i jiní, kteří mají ostatním co říci.

Cedule
Jinak byl víkend celkem klidný. O jediný rozruch se postarala naše druhá nejmilovanější kočka zvaná Veverka, především tím, že na nás v pátek nečekala jako obvykle u branky do domu. Nepřišla ani v sobotu, ani v neděli. Už jsme ji pomalu začali oplakávat, ale Veverka se zjevila těsně před naším odjezdem. Byla nějak divně hubená a vrhla se na připravené mističky jako by rok nejedla. A v tom okamžiku nám to došlo: Veverka má někde děti a to břicho, co vypadalo jako z přežrání, nosilo doposud neurčený počet koťat. Ach jo. Kočky se množí geometrickou řadou, ale žijí většinu týdne venku a musí se dost starat, aby nepřišly k nějaké úhoně a aby nehladověly. Ale i když matka příroda i sami lidé jejich počet dost regulují, stále dost kočiček zbývá a to je dobře. Jen okolo našeho domu se jich potuluje víc než dost: naše černé domácí favoritky Můra (paní našeho domu) a Veverka, které jediné smí do naší chalupy. Pak ukecaný mourovatý Svobodovic Mikeš, plachá Mikšíkovic Jůlinka a trochu odvážnější Felix, bílá kočka s modrýma očima (!), to je bezdomovec a černobílá Trllovic Sisinka, která byla překřtěna na "Komisaře Sisku", když se zjistilo, že to je kocour. Všichni chodí jíst k nám. To je celkem sedm koček a občas přijde i nějaká další, kterou neznáme. A teď Veverčina koťata; už abychom objednali další velký pytel kočičích granulí. Až se nám podaří všechny kočky vyfotit, uděláme na webu kočičí galerii "Kdo je kdo". Ale zkuste fotit kočku nebo psa, to prostě nejde. Už o tom psal Karel Čapek v "Dášeňce", nebo kde to vlastně bylo.

Jo, a mimochodem, ve vsi už stojí nové sloupy pro elektrické vedení vedle těch starých.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.