Kategorie: Chalupářovy články a názory

Dopis paní Evy Šťáhlavské Odboru životního prostředí ze dne 22.8.2008

Výměna mailů s novopackým odborem životního prostředí. Otázky a odpovědi II.

Dobrý den,

jsem chalupářka z Radkyně, právě jsem přijela a přečetla si vaši "Výzvu obyvatelům Radkyně". V ní nám nařizujete, že v případě havárie vodovodu si smíme vzít 5l vody na osobu. A teď potřebuji vaši pomoc. Za předpokladu, že dodržím pitný režim doporučovaný lékaři, tj. vypít 3l vody denně, zbývají mi 2l vody na mytí, vaření a splachování záchodu. Prát nemusím, jsem jen chalupářka a zahrádka si snad taky poradí - někdy prší, ale jak naložit s těmi 2 litry mi prostě musíte poradit.

Jinak připomínám, že vodovod v Radkyni je v havarijním stavu už mnoho let, takže bych čekala, že o tom víte a že již dlouho usilujete o nápravu, abyste mohli být pyšní na to, jak pečujete o obyvatelstvo v 21. století a v Evropské unii. Zatím to nevypadá ani na středověk - tam měli obecní studně, ani na starověk - už Římani stavěli aquadukty...

Za těchto podmínek chválím vaše rozhodnutí stavět za 110 milionů bazén, navíc bez dotací. Mám dobrý pocit, že se budu moci v jeho vlnách umýt, případně přemáchnout ponožky.

Předem děkuji za odpověď.
Eva Šťáhlavská, Radkyně 39

 

Odpověď odboru životního prostředí ze dne 25.8.2008

Předně se omlouvám za chybu která se vloudila do výzvy obyvatelům Radkyně - nejednalo se o technickou závadu vodovodu, ale o nedostatek vody ve vodním zdroji.Vody ve vodním zdroji je, bohužel, jen tolik, kolik dá příroda a protože byly 2 zimy prakticky beze sněhu a letošní rok je dost suchý (z bouřek se podzemní vody nedoplní), je vody málo. To ovlivnit nedokážeme a lidé se musí přizpůsobit přírodě i v 21. století.
Pokud jde o omezené zásobování tj. 5 resp. 10-15 l/osobu a den - to platí jen pokud by obec byla nouzově zásobována cisternami. V případě Radkyně momentálně taková situace nehrozí.
Pokud jde o připojení na novopacký vodovod, byl bych první, kdo by to uvítal - odpadla by mi spousta starostí o vodovod v Radkyni. O to, co a kdy se bude ve městě stavět, nerozhoduje odbor životního prostředí, ale rada a zastupitelstvo města. Odbor tedy nerozhoduje ani o tom, zda je prioritou přivedení vody do Radkyně, nebo stavba bazénu.
Podle informace obsluhy vodovodu bude výzva k šetření vodou v nejbližších dnech (možná už dnes) sejmuta.
Na závěr si dovoluji malou poznámku - vodu z radkyňského vodovodu mají občané, na rozdíl od Nové Paky a jiných obcí připojených na veřejný vodovod, zcela zadarmo. Neznám obec v tomto státě, kde by obec neúčtovala občanům alespoň skutečné náklady vynaložené na provoz vodovodu. V Radkyni dodávaná voda přitom splňuje beze zbytku všechny limity stanovené hygienickou vyhláškou pro pitnou vodu.

Dobrý den přeje
ing. Ivan Vokatý
Vedoucí odboru životního prostředí
MěÚ v Nové Pace


Komentář paní Evy Šťáhlavské k odpovědi ing. Vokatého, ze dne 26.8.2008

Dobrý den pane inženýre,
děkuji vám za odpověď, i když jste mi neporadil, jak se žije s 5 litry vody denně.
Na vysvětlenou, proč jsem se obrátila na Vás. Jste pod vyhláškou podepsán a neumím si představit, který odbor by se měl víc zabývat vodou než Odbor životního prostředí.
Srovnání s bazénem se také nabízí - v obojím případě je v tom voda. A protože obyvatelé Radkyně byli stran vodovodu odbyti tím, že nejsou peníze, nabízí se i srovnání financí - 110 milionů proti tak 1 milionu. A tohle naštve. Chápu, že Vy sám jste o stavbě bazénu nerozhodl, ale asi jste pro něj taky zvedl ruku, když jste členem zastupitelstva.
To, že je zde voda zadarmo, je samozřejmě příjemné, ale mám dojem, že tento fakt je často zneužíván, když je obyvatelům potřeba "zavřít hubu". Za sebe vás mohu ujistit, že dávám přednost vodě placené před nejistou, případně žádnou.
Ještě jednou děkuji, že jste se zabýval mým dopisem a pokud můžete pro Radkyni něco udělat, učiňte tak, prosím.

S pozdravem
Eva Šťáhlavská, Radkyně 39

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.