Kategorie: Chalupářovy články a názory

Dobrovolná řehole

Pampelišky na asfaltu, oslava osvobození, řádění ČEZu.

Ono se snadno řekne "pravidelné aktuality", ale kde je pořád brát, když se v klidné vsi zas tolik věcí neděje? Jak pobavit čtenáře novinkami, když se novinek nedostává? To je úděl redaktorův. Ten si totiž naložil na hrb povinnost psát alespoň jeden článek týdně, ale je to řehole, to vám tedy povím. Sice jsem v pátek večer vytvořil galerii obrázků "Kaplička v běhu času", ale to není aktualita, nýbrž dlouho připravovaný článek, ke kterému bylo nutno sehnat mnoho podkladů. Tak alespoň stručný výčet drobných víkendových pozorování, aby se vlk nažral a koza ... však víte.

V týdnu trochu zapršelo a to je dobře, protože sucho už pomalinku začínalo kosit vegetaci na našich zahrádkách. Pršelo asi celkem dost, protože krásně vykvetly pampelišky na naší nové asfaltové silnici za 120 000 Kč, která prochází asi tak třetinou vsi. Až se budou dělat první sena, je třeba se sekačkou vyrazit i na silnici; největší úroda je u Michala v zatáčce.

Ve čtvrtek večer jsem při příjezdu do Radkyně míjel chalupu bratří Záveských, která je v zásadní rekonstrukci a všiml jsem si, že chalupě zmizela další stěna. Střecha domu visela doslova ve vzduchu. Hned ráno jsem to běžel vyfotit, ale co čert nechtěl: stavební parta si o svátku osvobození přivstala a postavila zdi ještě před tím, než jsem dorazil na místo. Chalupa se v těchto dnech mění doslova před očima.

Ale nezůstává jen u tohoto jediného domu - na druhé straně vsi za Portychovými se staví zbrusu nový dům a stavebník kope jeho základy; pracovalo se zde po všechny tři volné dny. Taky nový majitel bývalé hospody se podle informací agentury JPP chystá do dvou týdnů začít práce na rekonstrukci tak, aby hospoda byla do zimy alespoň z jedné poloviny opravená a opatřená novou střechou. Až se s ním seznámím, musím se jej zeptat, zda by nechtěl obnovit provoz hospody, abychom měli kam zajít na pivo. Ale obávám se, že takové plány stavebník nemá.

Tři dny volna vůbec celé Novopacko využilo na oslavu osvobození. Oslavovalo jej prací. V Radkyni se od pátku do neděle stavělo, sekalo, vertikutovalo, řezalo, kopalo a traktory jezdily sem tam. Zbytek populace se nacházel na svých zahrádkách a záhonech s rukama až po zápěstí v hlíně. Aby ne, když příroda po pár deštích doslova zeleně vybouchla. V Nové Pace se asfaltoval kruhový objezd a dláždila plocha před radnicí. Pracovalo se i na silnici z Bělé do Stupné. Nikdo nelenil. Bez práce nejsou koláče. Práce šlechtí člověka. Kdo nepracuje, ať nejí. Jen naše přežrané kočky pospávaly na sluníčku. Asi se řídily příslovím "Práce je posvátná, ale blahoslovený ten, kdo se jí umí vyhnout."

Nejvíce ruchu do Radkyně přinesl ČEZ, který nejdříve kopal v Radkyni díry pro nové sloupy elektrického vedení a později navážel k vykopaným asi 2 metry hlubokým dírám betonové sloupy doposud složené na otáčce autobusu. Sloupy rozvážel nevelký pracant zachmuřené tváře, který mi neodpověděl na hlasitý pozdrav, z čehož usuzuji, že byl jiné národnosti a jazykem českým nevládl, tak jsem mu to odpustil. To bude ve vsi ještě binec, než se sloupy zakopou a natáhnou se nové dráty! Už aby to bylo za námi.

 

Vysvětlivky zkratek: JPP - Jedna Paní Povídala

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.