Kategorie: Chalupářovy články a názory

Stavění májky

Zácpa na příjezdu, týmová práce, nový soused.

Ve čtvrtek večer byla na příjezdu do Nové Paky pěkná zácpa. Velké množství aut směřujících na prodloužený víkend se zaseklo na semaforech před budovaným kruhovým objezdem a fronta byla v době, kdy jsem přijížděl, až skoro do Kumburského újezdu. Ještě že mám město tak dobře proježděné na svém elektrickém vozítku, znám jiné cesty. Mohl jsem tak uhnout z hlavní silnice a vzít to zadními ulicemi přes sídliště a kolem pivovarského rybníka. Pár automobilů se dalo mým strategickým manévrem zlákat a následovaly mne s vidinou rychlého průjezdu městem, ale když jsem uhýbal za nádražím na prašnou cestu přes železniční trať za Velvetou k rybníku, nějak se zdráhaly mne následovat. Ale i přes bezesporu skvělý manévr mne výjezd z Prahy a příjezd do NP zdržel tak, že jsem přijel pozdě a pálení čarodějnic jsem prošvihnul.

Ráno zdvihal realizační tým před našimi okny májku, tak jsem šel udělat pár fotografií. Májka se podařila, jen si myslím, že májky se mají stavět v předvečer prvního máje a pak je celou noc hlídat, aby je nikdo neukradl. Ale tahle tradice se už asi moc nedodržuje. Natočil jsem kraťoučké video zdvíhání májky a upravil jej tak, aby lépe prošlo i pomalým připojením k internetu a šlo tedy zobrazovat i přes veřejné připojení v Radkyni. Po tomto zásahu trochu utrpěla kvalita videa, ale něco je stále ještě vidět. Pokud vám v horním okénku neběží video, můžete si jej zkusit přehrát kliknutím sem. Chlapi měli během práce na májce silácké řeči o tom, ve které vesnici májku v noci podříznou, aby měla konkurence z ostudy kabát, ale myslím, že zůstalo jen u výhružek a všechny májky v okolí zůstaly stát.

Během víkendu jsem se byl podívat na Poštmistrově kopci a na postupu prací na odbahnění Farského rybníka. Celý kopec i s přilehlým rybníkem je příjemný kus přírody. Les byl plný rodin s dětmi, milenců, důchodců i psů. Všichni se procházeli parkem, který mají novopačtí prakticky u nosu; do přírody je z města jen kousíček. Tenisové kurty byly plné lidí - teplé počasí vylákalo ven i sportovce. Je ale hrozné sucho. Projížděl jsem Sýkornicí po turistické cestě a v lese není jediná kaluž, ba dokonce ani vlhčí místo. V sobotu jsme kopali jámu pro jiřiny a zem je do hloubky tak 30-40 cm úplně vysušená. Jestli pořádně nezaprší, začnou zase problémy s nedostatkem vody.

V neděli jsem poprvé na vlastní oči spatřil pravděpodobného nového majitele místní hospody; tedy alespoň si myslím, že to byl on. Přijel Fabií s nápisem "Skanska" na boku auta a s pražskou poznávací značkou. Pražská značka ale nemusí znamenat, že je Pražák - všechna auta firmy Skanska mohou být registrována centrálně v pražském ústředí. Nový majitel hospody si povídal se svým místním sousedem. Jeho věk odhaduji tak na 40-45 let; přijel i s paní, potomkem a černým pejskem. Tak už se snad s hospodou začne něco dít - a to je moc dobře; jestli se rekonstrukce podaří, bude ve vsi další pěkný dům a zároveň o jednu barabiznu méně. Už těch barabizen vlastně moc nezbývá.

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.