Kategorie: Chalupářovy články a názory

Čtvrteční čtení novin

Co píší Nové noviny a co nám sděluje policejní mluvčí.

Dnes večer jsem přijel do Radkyně pozdě a už jsem ani nedorazil na čarodějnický rej a oheň. V bedně po Hercule Poirotovi už nic kloudného nedávali, tak jsem se alespoň probíral výtisky místních novin, které se v chalupě nashromáždily vedle stolu. Myslel jsem, že noviny vyhodím, ale z ničeho nic jsem se začetl a během čtení mne napadlo pár úvah.

Vybral jsem třeba titulky zpráv týkajících se Nové Paky z Nových Novin od března 2009. Vynechal jsem kulturní zprávy, ty jsou vždy pozitivní a o tom, že se něco z oblasti kultury nepodařilo, se obvykle nepíše. Všechny uvedené zprávy jsou z oblasti "život města".

Datum Titulek zprávy, odkaz na internetovou verzi Moje hodnocení zprávy
6.3. V Nové Pace vznikne přírodní amfiteátr dobrá zpráva
13.3. Přemnožení holubi trápí Paku špatná zpráva
13.3. Náměstí bude opět Rumlovo ???
20.3. Paka chystá revoluční změny pro motoristy dobrá zpráva
27.3. Za násilníkem spadla klec dobrá zpráva
27.3. Přípravnou třídu město podpoří i do budoucna dobrá zpráva
3.4. Paka si bazén postaví i bez evropských dotací špatná zpráva
10.4. Paka vyhlásí opatření po dobu hospodářské krize dobrá zpráva
10.4. Unie podpoří opravy kláštera dobrá zpráva
17.4. Herny do svých domů radnice nechce pustit dobrá zpráva
17.4. Alespoň část silnic se letos dočká opravy dobrá zpráva
24.4. Obnova packého kláštera za milióny korun je ohrožena špatná zpráva
30.4. Nová Paka tlačí dopravu z centra dobrá zpráva
30.4. Rozšíření ski areálu radnice vítá, uvolní peníze ???
30.4. Hašek a Dejdar na stadiónu v Nové Pace ???

Ze skladby zpráv usuzuji, že se Nové noviny zaměřují na dobré zprávy nebo prosté komentáře dění ve městě, ale samy nic kriticky nehodnotí. Zprávy jsou spíš pozitivně laděny a špatných zpráv je málo. Vlastně to z pohledu čtenáře nejsou vyloženě špatné zprávy – je to prostě konstatování faktů. A každý usoudí sám, zda zpráva je dobrá, či ne. Moje hodnocení článků už z výše uvedené tabulky znáte – jaké je vaše vlastní hodnocení? Řekl bych, že možná ještě kladnější.

Co takhle zaměstnat nějakého investigativního žurnalistu, aby zprávy dostaly nějakou šťávu? Janek Kroupa je volný, Josef Klíma prý na Nově taky končí; to je tedy hozená rukavice. Třeba by ty zprávy mohly přestat být tak krotké a mohly by začít trochu polemizovat s děním ve městech … kritika a nespokojenost byly vždy motorem pokroku, co svět světem stojí. Úkolem žurnalisty je mimo jiné i poukazovat na problémy, špatná rozhodnutí, nedbalost, aroganci, zpupnost moci, tunelování a jiné běžné neblahé společenské jevy.

Ale já Novým novinám investigavce nezaplatím, tak to asi zůstane při starém. Ovšem musím říci, že miluju rubriku "Víkendové zpravodajství Policie", kterou píše slečna nebo paní H. Klečalová, tisková mluvčí Policie ČR. Když vytahuji po příjezdu do chalupy Nové Noviny ze schránky, vždycky se na tuto rubriku těším. Někdy se dějí opravdu neskutečné věci. Mám rád lidi, kteří dokážou podat popis situace s nadhledem. Tisková mluvčí to umí, tady je pár (zkrácených) příkladů:

  • S oslavou MDŽ to zřejmě v neděli přehnala mladá žena, která v silně podnapilém stavu volala na linku 158. Stěžovala si, že ji fyzicky napadla kamarádka její dcery. Co se ale přesně stalo, se nakonec policisté nedozvěděli, neboť žena již po chvíli nemohla z důvodu alkoholového opojení ani mluvit.
  • Na linku 112 oznámil mladý muž, že popíjel v Mnichově Hradišti, kdy se zřejmě pod vlivem silné podnapilosti dostal až do nemocnice, kde se ráno probudil. Přitom zjistil, že mu chybí nějaké peníze. Dále uvedl, že v současné době není schopen dát dohromady události předešlého dne, ale až se mu to podaří, tak se dostaví na policii osobně. Zatím tak ale neučinil.
  • Rodina v Jičíně řešila své problémy přes linku 112. Muž doslova oznámil, že jeho manželka nasává v hospodě a přitom má na starosti výchovu dětí. Nakonec uvedl, že děti asi spí a tak vše vyřídí až ráno.
  • Zvláštní chování má sedmatřicetiletý muž z Nové Paky, který v odpoledních hodinách fyzicky napadl místní ženu. Ta myla okna z ulice a v okamžiku, kdy ji míjel, jí kopl do zadní části těla a poté utekl. (Pozn. red.: asi se té nabídce nedalo odolat, taky by mě to napadlo. Už moje babička říkala: "Kde je vystrčíno, tam je dovolíno!")
  • Třicetiletá žena chvíli před zavírací dobou odcizila v obchodním domě dvě krabicová vína, a protože myslela i na své dítko, vzala pro něj autíčko.
  • Muž z Nové Paky oznámil, že byl fyzicky napaden svým sousedem. Dále uvedl, že teď leží na dvoře, nožky má nahoře, leží v krvi a umírá. Lékaře ale nechce, umře sám.
  • Na dvorek rodinného domku ve Staré Pace údajně vnikla smečka psů, která zde měla roztrhat slepici. V okamžiku, kdy psi opouštěli dvorek, měli mít podle oznamovatele tlamy plné peří. Hlídka, která vyjela na místo, ovšem zjistila, že na dvorek nevběhla smečka, nýbrž jeden pes, který navíc slepici nezakousl, pouze ji oslintal. (Pozn. red.: To je jak Rádio Jerevan.)
  • Do svízelné situace se dostal mladý muž, který oznámil na linku 158, že se ztratil. Vzlykajícím hlasem uvedl, že je někde v lese a neví kde. Na dotaz, co všechno kolem sebe vidí, sdělil, že samé stromy a nějaké jedoucí vozidlo. Na to mu policista řekl, aby šel směrem, kde auto jelo, že tam bude silnice. Muž ho tedy poslechl a vyšel z lesa ven, kde ho již naložila právě projíždějící hlídka.
  • Na neoprávněný vjezd vozidel do lesa upozornil cyklista, který se představil jako člen organizace zdravého rozumu. Policistu upozornil na to, že řidiči zajíždějí na lesní cesty a tím ohrožují životní prostředí. Dále uvedl, že je potřeba, aby si lidé nedělali z lesa "piknik-plac", protože jinak po nás nic dobrého nezůstane.

No řekněte, není tohle zábavné čtení?

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.