Kategorie: Chalupářovy články a názory

Radon v Radkyni: skutečná hrozba, nebo jenom strašení?

Co je radon a jak vzniká. Co ukázalo měření v jednom domě. Jaký postoj zaujmout k výskytu radonu.

Začnu krátkou přednáškou: co je to vlastně radon a jak vzniká?
(Jestli vznik a vlivy radonu znáte, můžete přednášku přeskočit.)

Horniny a půda po celém světě i pod našimi domy obsahují stopy uranu. Postupem času se uran rozkládá a vytváří další prvky. Tomu se říká radioaktivní rozpad. Radon je jedním z takových prvků v rozpadu  uranu. Produkty rozpadu radonu se mohou vázat na prach a jiné částice a mohou být vdechnuty do plic. Jak se radon a jeho potomci rozkládají, uvolňují záření alfa, které může poškodit DNA (kyselinu deoxyribonukleovou) uvnitř tělesných buněk. Všechny naše buňky obsahují DNA, která funguje jako návod nebo předpis pro buňky, jak vytvářet své kopie. Když částice alfa zasáhne naši DNA, může způsobit poškození takového buněčného předpisu. Buňky se neustále množí, ale s poškozeným předpisem se proces množení může stát nebezpečným. Přítomnost radonu v prostoru, kde žijeme, tedy má škodlivý vliv na naše zdraví.

Koncentrace radonu uvnitř budov je často mnohem vyšší než venku. Plyn pochází ze země a je zachycován a zadržován v našich domech. Radon stoupá a může se dostat do domu nebo na pracoviště trhlinami v základech, vstupními místy pro potrubí a dalšími otvory. Hromadění radonu vede k hodnotám, které v přírodě nacházíme jen zřídka. Úroveň radonu může být ovlivněna přírodními vlivy, jako je chladné počasí, vítr, tlak a posun půdy - dokonce i místní výstavbou. Udržet bezpečnou hladinu radonu se dá častým větráním; jednoduchým otevřením oken a třeba i dveří. Dlouhodobým sledováním vlivu větrání můžete zjistit, kdy se úroveň radonu začne zvyšovat, a podle toho jednat.

Úroveň radonu se v průběhu času mění. Proto je důležité jeho koncentraci průběžně měřit, abyste měli jistotu, že hladina zůstane nízká. Množství radonu vyzařovaného z podloží a množství, které se skutečně dostane do našeho domova, se může měnit podle následujících vlivů: teplota, atmosférický tlak, vlhkost, nedostatečné větrání, stav izolace budovy, základy domu, sněhové srážky, led, déšť nebo zemětřesení. U nás kromě zemětřesení existují tyto vlivy po celý rok.

Jaká je hustota radonu ve vašem okolí můžete sami zjistit na radonové mapě: radonmap.com. Ta využívá čidla z celého světa k zobrazení živých hodnot radonu, rozdělených podle míst. Na této snadno použitelné interaktivní mapě si můžete prohlédnout přibližné roční a měsíční výpočty rizika. Váš soused může ve svém domě mít jinou úroveň radonu než vy, proto je důležité sledovat svůj vlastní domov.

Zhruba 3,5% osob trpí zásadní citlivostí na radon. Zdá se to málo, ale například všechny děti jsou citlivé. Dětské orgány se stále vyvíjejí a jejich tkáň je zranitelnější vůči poškození DNA. Děti váží méně, takže jejich vystavení nebezpečí je větší, protože vystavení se měří v koncentraci na kilogram. Děti dýchají rychleji; ve skutečnosti dýchají 2-3krát rychleji než dospělí, protože jejich plíce jsou mnohem menší. A konečně dětem zbývá více života, tak by mohly žít dostatečně dlouho na to, aby onemocněly v důsledku vystavení radonu v raném věku.

Co ukázalo měření radonu u nás v domě v Radkyni?

V průběhu dubna 2022 jsem v naší chalupě v Radkyni instaloval dvě čidla, která měří přítomnost radonu a další druhy znečištění vzduchu a připojil je k internetu. Přítomnost radonu v naší oblasti je obecně známá věc, proto jsme chalupu hned po zakoupení po celé podlahové ploše izolovali sklobitem s pečlivě svařenými spárami. Pouze pod předsíní je malý sklípek, který je vyhlouben pod základy a ten bohužel izolovat nešel. Odtud asi přichází většina radonu v domě.

Zakoupená čidla radonu jsem umístil jednak do hlavní obytné místnosti, kde trávíme většinu času a pak do chodby nad padací dveře do sklípku v předsíni. Měřit jsem je nechal více než dva měsíce, než jsem došel k prvním opatrným závěrům, které se teď odvážím zveřejnit:

  • Úroveň radonu v naší dobře izolované obytné místnosti obvykle kolísá mezi nízkými a středními hodnotami čistého vzduchu.
  • Úroveň radonu v předsíni nad sklípkem obvykle kolísá mezi středními a nejvyššími doporučenými hodnotami pro čistý vzduch.

To je sice dobrá zpráva, ale je třeba vzít v úvahu, že v teplém počasí jsou u nás okna a dveře přes den téměř trvale otevřená – jednak máme rádi čerstvý vzduch a jednak necháváme našim kočkám přístup do domu k jídlu a vodě. Dům stále větrá a radon se rozptyluje do okolí. Horší situace je, když dům uzavřeme a opustíme. Naposledy jsme odjeli na pouhých 5 dní a v nevětrané chalupě rychle vzrostla přítomnost radonu na hodnoty, které jsou již považovány za nebezpečné, pokud jste jim vystaveni dlouhodobě. Podívejte se na grafy měření radonu v době od 9.7. do 15.7. 2022, kdy byl dům pět dní uzavřen a bez větrání. Odjeli jsme v neděli v poledne (Sun 10.07) a vrátili se v pátek po poledni (Fri 15.07). Na grafu jsou uvedeny hodnoty nejnižších a nejvyšších naměřených koncentrací radonu v uvedené době (Min a Max):

Obývací místnost

img
Klikněte na obrázek, zvětší se

Předsíň nad sklepem

img
Klikněte na obrázek, zvětší se

Pro vysvětlení: výrobce radonových čidel uvádí, že hodnoty 0-100 Bq/m3 jsou považovány dlouhodobě za neškodné, 100-150 Bq/m3 za zhoršené a nad 150 Bq/m3 již za zdraví ohrožující. U nás to v zavřeném domě na nebezpečné hodnoty v předsíni vyrostlo za pouhé tři dny, tedy ve středu (Wed 13.07, 177 Bq/m3), a to i přesto, že přes den bylo trvale puštěné odsávání vzduchu ze sklepa novým silným větrákem. Hodnoty radonu v chalupě vidím přes internet, takže jsem už před pátečním návratem byl připraven, do čeho se vracím. Po příjezdu jsem proto ihned otevřel všechna okna a dveře do domu a nechal tam dlouho řádit průvan, aby koncentrace radonu začala klesat. Na grafu vidíte, že v pátek hodnoty rozsáhlým větráním rychle poklesly na bezpečné hodnoty.

Budu to dále pozorovat a dělat si z měření postupně závěry. Ale už teď přemýšlím, jak to bude vypadat v zimě, kdy toho větrání tolik být nemůže. Něco radonu snad odsají kamna na dřevo a pomůže i větrací otvor v horním rohu místnosti. A jsem velice zvědav, jak moc pomůže koncentraci radonu snížit nově instalovaný výkonný větrák, který odsává vzduch ze sklípku. Ovšem trochu se bojím, že vzduch v domě bude v zimě o hodně horší.

Jak se k problému s radonem postavit?

Můj osobní názor je ten, že úroveň radonu v domě byste si měli nechat přeměřit moderními přístroji i vy a podle toho pak postupovat dál. Vlastní radonová čidla nejsou levná, ale zdraví je důležitější, tak se ta investice podle mne vyplatí. Větrejte o hodně více – když procházím osadou, málokdy na domech vidím otevřená okna. V zimě obyvatelé ze svých utěsněných domů nevycházejí, když doopravdy nemusí. Vypadá to, že se obávají toho, že venku je vzduch nebezpečnější než uvnitř, ale ono je to často přesně naopak. V uzavřených budovách je výskyt nebezpečných koncentrací radonu podstatně vyšší. Nicméně jste dospělí a je to váš život, tak vám víc radit nebudu; přeberte si to sami.

Co dál?

Moje čidla měří i další parametry zdravého vzduchu: obsah pevných částic, obsah chemických látek, obsah kysličníku uhličitého, atmosférický tlak a teplotu.

Například počet poletujících pevných částic ve vzduchu je nad únosnou míru ovlivňován projíždějícími auty, která už dlouhá léta víří prach z naší nezpevněné cesty. Na její vyasfaltování čekáme více než 10 let, ale novopačtí radní stále peníze na její vybudování neuvolnili. Prý tak učiní, až bude postavena solární elektrárna a solární podnikatel přispěje osadě na rozvoj. Tím si vybudovali báječné alibi - asfaltka teď závisí na někom jiném, ne na nich. Ale ta elektrárna se nikdy nerealizuje, protože kdyby podnikatel plán chtěl opravdu uskutečnit, už by tu dávno byl stavební ruch. Asi má zajímavější zakázky. Tak peníze nejsou a my jsme naděje na asfaltku opět ztratili, drkotáme po hrubých šutrech, vdechujeme zvířená oblaka prachu a každá větší bouřka způsobí velké škody na našich cestách. Ale to jsem odbočil. Jak škodí polétavý prach a další druhy znečištění, to si řekneme třeba příště, když budete mít zájem.

Pokud máte na měření radonu a související fakta nějaké dotazy, pak se stavte a můžeme o tom spolu pohovořit.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.