Kategorie: Chalupářovy články a názory

Hlustvisihák a nástěnka

Jak je mnohem lepší si skoro všechno ve vsi udělat svépomocí

Obecní informační nástěnka vyrobená ze dřeva byla na radkyňské "náměstí", nebo chcete-li náves, instalována během brigády dne 25.4.2009. Přezdívali jsme jí "dřevěný internet". Sloužila hlavně těm obyvatelům, kteří na autobus nechodí a k otočce mají daleko. Za těch devět let na návsi rustikální a lišejníkem obrostlou dřevěnou nástěnku postupně nahlodal zub času a její stabilita přestala být zaručena.

Pokrok se nedá zastavit. Přestože stará nástěnka obci "slušela" víc, byla celkem malá a mnoho fermanů a glejtů se na ni nevešlo. Netrvalo to dlouho a naším starostou ohlášená nová, z pozinkovaného plechu vyrobená obecní nástěnka byla usazena hned vedle té staré. Do okamžiku vytvoření tohoto článku byla ještě prázdná, bez jakýchkoli sdělení obyvatelstvu.

Nová nástěnka je jistě potřebná věc. Bude asi díky své konstrukci umožňovat zveřejňování více informací a zároveň poskytne ochranu vyvěšených lejster před poškozením syrovým podhorským počasím. Ovšem nedá mi se nezmínit o způsobu, jakým byla instalována.

  1. Především je mi záhadou, proč ti dva mistři, kteří nástěnku usazovali, neodstranili tu starou dřevěnou. Novou nástěnku mohli klidně dát na její místo. Lavička u nástěnky je jen položená na zem a dá se ve dvou snadno přesunout. Ale to by asi museli přemýšlet, a to některé lidi fakt bolí.
  2. Jeden z mála posledních obecních pozemků se nevhodným umístěním plechové nástěnky zmenšil o jedno parkovací místo kolmo k cestě. Je to vidět na první fotce. Parkovali zde především návštěvníci přijíždějící za rodinami z okolí návsi. Navíc umístění nové nástěnky ztížilo údržbu trávníku. Odmítám připustit, že by takové umístění osadní výbor, nebo kdokoli jiný ze vsi dopustil, nebo dokonce nařídil naschvál, natruc obyvatelům.
  3. Instalační mistři taky asi zrovna scházeli ve škole, když se probíraly rovnoběžky. Proto asi nástěnka není usazena rovnoběžně s cestou, jak by asi bylo normální. Podívejte se na druhou fotku: lavička rovnoběžně s cestou umístěna je a nástěnka je vůči lavičce nakřivo. Dobrá, někomu to je možná jedno, ať si myslí kdo chce, co chce, ale profesní čest by řemeslníkům neměla dovolit dopouštět se takových chyb. A mně to jedno není.

Myslím, že příště bychom měli takové instalace provádět sami, třeba v rámci brigád. Jsem si jist, že naši chlapi by takové chyby neudělali. Nakonec řada úprav ve vsi během každoročních brigád dokazuje, že místní obyvatelé mají veškerý potřebný fortel na to, aby věci dělali s citem, rozmyslem a pořádně. Tihle dva Hlustvisihákové, kteří nástěnku usazovali celý den, svou práci hanebně odflákli, to mi nikdo nevymluví. Pravděpodobně to byli ti samí, kteří loni posekali s trávníkem i všechny exotické kytičky z Himaláje vysazené na obecním pozemku pro potěšení oka, protože nerozeznají rozkvetlou květinu od listů kopřiv, křenu a bršlice. To mi hlava opravdu nebere.

Co si myslíte vy, mám pravdu, nebo se zabývám zbytečnostmi?

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.