Kategorie: Chalupářovy články a názory

Fontána a vodovod

Fontána před radnicí, vodovod v Radkyni (už zase!), úspěchy přibyslavských.

Oproti předpovědi bylo v sobotu hezky a dokonce na chvíli vykouklo i sluníčko. Obyvatelé vytáhli po zimě cirkulárky a od rána se typické ječivé zvuky nesly celou vsí: bylo třeba alespoň na chvíli prchnout z doslechu, tak jsem vyrazil po zimě obhlédnout obvyklá místa a zároveň po dlouhé době vyvětrat svůj Segway.

Jel jsem se podívat na stav prací před radnicí na Dukelském náměstí. Hodně se to tam změnilo; ve všech ulicích kolem radnice jsou krásné nové chodníky se zámkovou dlažbou, nové moderní osvětlení, silnice mají nový povrch a kromě jámy na budoucí fontánu už to vypadá celkem hotové. V Nových novinách 12/2009 píší, že celá tahle oko těšící úprava bude stát 10 miliónů korun, to přece není tak mnoho, nebo myslíte, že ano?

Na fontáně se už asi taky leccos udělalo. V jámě je spousta trubek, tlustých i tenkých a vypadá to, že už brzy jámu zahrabou, náměstí vydláždí a obyvatelé se budou moci potěšit vodotrysky. Doufejme, že neudeří sucha a vodotrysky nevyschnou ... vlastně co to plácám! Fontána je tak blízko radnice, že prostě vyschnout nemůže.

Horší je to u nás v Radkyni. Tu díru, kterou chlapi v zimě obětavě vykopali za třeskutého mrazu, když naposledy prasknul náš vodovod, asi nikdo jen tak nezahrabe. Co kdyby vodovod prasknul zas? Intervaly mezi poruchami vodovodu se stále zkracují a přece se nebude kopat díra znovu a znovu. Taky ochotných kopáčů ubývá. Tak díra zůstane vykopaná a až vodovod zase rupne, prokope se jáma jen o kousek dále a nebude s tím tolik práce. Veřejná cesta, na které zeje díra do zeměkoule, je ohraničená žlutou plastovou páskou s nápisem "Telecom" (asi kvůli zmatení špiónů), kterou musí každý chodec podlézt. Auta mají smůlu.

Ale snad se opravy ještě dožijeme. Náš vodovod by měli rekonstruovat v roce 2014, zbudou-li nějaké peníze po stavbě bazénu a fontány v Nové Pace. To už je vlastně za chvíli. Myslím ale, že tou dobou už Radkyně bude jedna velikánská díra s obnaženými vodovodními trubkami a u díry se budou ve dne v noci střídat dobrovolné občanské hlídky s hasákem v ruce, připravené okamžitě se do díry vrhnout a novou díru ve vodovodu promptně ucpat. Co říkáte? Že by se vodovod měl rekonstruovat dříve? To si myslí kdekdo, jenže nejsou peníze.

Já vím, že vodovod v Radkyni a jeho stav je má hodně obehraná písnička. Ale moje stará hlava nebere, že na bazény a fontány peníze jsou, ale na základní životní potřebu lidí ve stejném městě se jich nedostává.

Uvědomuji si, že někteří sousedé jsou toho názoru, že hlavní výhodou je voda zadarmo, na její kvalitu nehledí a v zásadě jsou proti připojení na vodovodní řad města. Jsou však sami proti sobě a hazardují se svým zdravím. Někdy stačí nalít vodu do sklenice a nechat ji do rána stát. Ráno najdete na dně skleničky vrstvičku bahna. Sám Vodohospodářský úřad Hradec Králové v popisu našeho vodovodu uvádí: "Zdroj vody je zcela nevyhovující, a to jak z kvalitativních ukazatelů, tak z pohledu vydatnosti zdroje." Voda v Radkyni je povrchová a docela jistě se do ní tím pádem i přes pečlivou údržbu vodárny dostávají dusičnany a další škodlivé látky z hnojiv. V kraji je všude radon a vůbec bych se nedivil, kdyby se plynný radon našel rozpuštěný i v místní vodě. Absolutně nechápu, proč třeba místní maminky malých dětí nad tím dokážou mávnout rukou a nebojují vší silou za připojení vsi ke zdroji zdravější vody. Zapomněly snad, jaká onemocnění ničí naše blízké?

Když jsem po projížďce Pakou jel zpět domů do Radkyně, všimnul jsem si v Přibyslavi před hospodou vývěsky místního osadního výboru. Je v ní řada dokumentů o dění v Přibyslavi. Po prohlédnutí dokumentů jsem došel k názoru, že v Radkyni můžeme přibyslavským jen závidět úspěchy osadního výboru. Víte, kolik byly investice do Přibyslavi v roce 2008? Mně to tedy vyrazilo dech: 1 550 tisíc korun. Z toho 720 tisíc zaplatil ČEZ za zakopání nových elektrických rozvodů do země, ale zbytek dokázal osadní výbor získat od města a šikovně investovat pro blaho vsi.

Klobouk dolů, pánové přibyslavští! Přibyslav má 48 adres, Radkyně jen 35 adres, takže naše ves je jen o něco menší, ale peněz jsme loni dostali asi tak desetinu. Opravte mne, prosím, pokud se mýlím. U nás šla hlavní investice do vyasfaltování části cesty, která prochází vesnicí a která je už po první zimě plná děr a výmolů - a to na úpravu cesty ještě osadní výbor přidal vlastní peníze. Letos už žádný další úsek cesty asfaltován nebude; dostaneme jen menší částku na štěrk pro další sisyfovské zasypávání děr v cestě. A že by u nás ČEZ zakopal silové rozvody do země? Zapomeňte na to. Je to prostě moc drahé, víte? A k tomu ta finanční krize ... a ještě ke všemu prší.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.